„Nejsem eurofil, proto neboduji“
Kdo z 21 českých zástupců byl aktivní a kdo se naopak jen „vezl“
VČesku mají pověst spíš flákačů, kteří v Bruselu vymýšlejí jen zbytečnosti na úkor domácích zájmů. I proto ostatně nedokážou k urnám přitáhnout větší množství voličů, a tak volební účast zůstává na velice nízkých procentech.
Už za čtyři měsíce tu budou nové volby do Evropského parlamentu. MF DNES proto mapovala, jak v Bruselu skutečně pracují čeští zástupci. Výsledek možná překvapí.
Česko se v produktivitě umístilo na šestém místě z osmadvaceti států. Ještě větší „dříči“než čeští europoslanci jsou Chorvaté, Malťané, Slovinci, Irové a Italové.
Vyplývá to alespoň z údajů serveru MEPranking.eu, který činnost evropských politiků podrobně sleduje po celou dobu výkonu jejich pětiletého mandátu.
Vůbec nejaktivnějším českým europoslancem je místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, kterého do Bruselu původně vyslalo hnutí ANO. Po svém zvolení se s ním ale názorově rozešel a dnes není stále jisté, zda do europarlamentu bude znovu kandidovat. „Stále to není vyloučeno,“uvedl na dotaz MF DNES Telička. Hned za ním mezi českými zástupci je Dita Charanzová (za ANO), která v současnosti zaujímá 36. příčku ze 751 členů europarlamentu. Do první stovky pozitivně hodnocených se pak ještě dostali Kateřina Konečná a Jiří Maštálka (oba KSČM).
Mezi posledními
Na opačném konci žebříčku se z českých zástupců objevují Jan Keller (za ČSSD) a Jiří Payne (Svobodní). „V souvislosti s migrací a se sporem o povinné kvóty jsem se dostal poměrně záhy do ostrého sporu s většinovým názorem své frakce,“zdůvodnil to MF DNES první zmíněný. „Pro mne osobně je to zklamání, zároveň však mohu mít klidné svědomí ve věci prosazování toho, co považuji za národní zájem v rámci instituce, v níž prosazování národních zájmů rozhodně nepatří mezi priority,“doplnil Keller. Ještě o něco hůře než on dopadá Payne, který se umisťuje téměř na samotném konci žebříčku od MEP Rankingu. K jeho umístění je nicméně nutné podotknout, že europoslancem se stal až v září 2017, když nahradil Petra Macha, který na svůj mandát rezignoval.
Sám Payne má pro své nepříznivé hodnocení i jiné vysvětlení. „Souvisí to s tím, jak se tento žebříček určuje. Euroskeptický poslanec v něm nikdy nemůže být vysoko, protože se například nikdy nemůže stát zpravodajem návrhu (za což se také přidělují body),“napsal MF DNES Payne. MEP Ranking navíc podle něj nijak nezhodnocuje třeba práci pro voliče. „Navíc voliči Jiřího Payna rozhodně nestojí o to, abych figuroval vysoko v tomto žebříčku. Znamenalo by to totiž, že se ze mě stal eurofil,“dodal Payne.
MF DNES se nicméně nezaobírala jen daty z žebříčku MEP Rankingu. Všech jedenadvacet europoslanců vyzvala, aby svou práci sami zhodnotili. Asi největšími zářezy se pochlubily Dita Charanzová, Kateřina Konečná a Olga Sehnalová (ČSSD).
„Za největší úspěch považuji zlevnění volání po Evropě, což je návrh, s nímž jsem osobně přišla, prosadila do evropské legislativy a který začne platit v půlce května. To je zcela konkrétní věc, kterou Češi pocítí ve své peněžence,“uvedla Charanzová.
Zbylé dvě pak totožně vyzdvihly prosazení tématu dvojí kvality. „Aby naši spotřebitelé v porovnání s těmi ze Západu nebyli za otloukánky, kteří za hodně peněz dostanou málo muziky,“vysvětlila Sehnalová.
Stopu v europarlamentu podle svých slov zanechal i Pavel Svoboda (KDU-ČSL). A to v souvislosti s koncem střídání zimního a letního času. „Dokázal jsem, že náš český hlas má v EU váhu,“řekl MF DNES.