Madura drží armáda
Rozšíření sankcí ani intervence zřejmě autoritářského prezidenta neohrozí
CARACAS Protivládní revolta v ulicích Venezuely vrcholí, možná. Bojovně naladění demonstranti se střetli s policií, protesty si vyžádaly už nejméně 26 obětí.
Den poté, co americký prezident Trump podpořil opozici proti autoritářské hlavě státu Nicolási Madurovi, to v zemi vře. Washington včera začal stahovat část svého diplomatického personálu.
Protesty hned tak nepominou. Nespokojenost bobtná. Zemi trápí hyperinflace, jejíž míra jen letos dosáhne deseti milionů procent. Šíří se chudoba, na trhu chybějí i některé základní potraviny.
Nový opoziční lídr Juan Guaidó, který se snaží Madura sesadit, už se dočkal podpory i ze zahraničí, vedle USA i z Evropy a od mnohých latinskoamerických zemí. Jenže, bude mu to stačit? Nezdá se. Rozhodující síla, venezuelská armáda, zatím vyjádřila Madurovi podporu. Armádní špičky mluví o pokusu o státní převrat, který je třeba potlačit.
Loajální generálové
Ministr obrany Vladimir Padrino, obklopený suitou nejvyšších venezuelských generálů, dal najevo odhodlání stávajícího prezidenta bránit. A to je rozhodující.
Pro Madura, který právě začíná svůj druhý šestiletý termín v úřadu, to znamená zásadní podporu. Ministr Padrino, který vystoupil ve vojenské uniformě, nakonec završil svůj projev na obranu současné moci mohutným zvoláním: „Ať žije Chávez.“
A to bylo více než symbolické. Prezident Maduro zůstává stále především dědicem legendárního Cháveze, levicového lídra a bývalého výsadkáře, který si ho před smrtí zvolil za dědice. I proto jsou mu generálové ochotni ledacos prominout.
Armáda ho podpořila už před pěti lety, v neklidných volbách po Chávezově smrti. Od té doby se na ni Maduro mohl vždy spolehnout. Vojenské špičky ctily jeho autoritu, vyplývající s pozice Chávezova následovníka. Ostatně nechtějí nic měnit, protože situace, kdy drží prezidenta, který jim musí být vděčný, jim vyhovuje.
Ačkoli Washington tvrdí, že „všechny možnosti zůstávají otevřené“, tato pevná podpora armády je – alespoň pro tuto chvíli – pro Madura rozhodující.
Dejme šanci diplomatům
Trump nemá rozhodně ambice se pouštět do vojenské intervence, ostatně i současná eskalace napětí byla podle amerických listů spíše dílem lidí z jeho okolí než jeho osobní volbou.
Dokonce i John Bolton, Trumpův poradce pro národní bezpečnost, upřednostňuje diplomacii. Připustil, že případné předání moci do rukou Juana Guaida bude ještě „velmi komplikované“.
Podle Boltona zvažuje americká administrativa „nejrůznější varianty“. Tak nezní příprava k nějaké rázné akci, takže Maduro asi může zůstat v klidu.
Teprve kdyby masové protesty přitáhly takovou podporu, že by to zásadně ovlivnilo už tak ochromený život země, generálové by zřejmě zpozorněli.
Zatím to ale na tak zásadní rebelii nevypadalo. Američané se ani nechystali zesílit ekonomické sankce, protože by to vážně poškodilo i americkou ekonomiku.