Dnes Prague Edition

Prokletí Uluru: když svatá skála nosí smůlu

Domorodí Australané věří, že skála Uluru přímo ve středu kontinentu je posvátná. Kdo ji vyruší, toho stihne trest. Dávné mýty potvrzují turisté, kteří posílají nazpět balíky kamení, které odtamtud odvezli. Přinášejí prý jen problémy.

- Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

Během své návštěvy Ayersovy skály neboli Uluru si Steve Hill vzal na památku menší kámen. O necelý rok později se vydal z Canberry na tři tisíce kilometrů dlouhou cestu zpět do středu australské­ho vnitrozemí, aby jej vrátil na původní místo.

Proč? Začal mu prý nosit smůlu. „Byl jsem úplný idiot, že jsem si ten kámen vzal. Měl jsem ho tam prostě nechat,“stěžoval si v deníku The Canberra Times na oranžový kousek velikosti dlaně. „Kamarádi a příbuzní mi říkali, ať nic neberu, ale neposlechl jsem je,“dodal.

Po sérii dopravních nehod, nákladných poruch na autě a přetrvávaj­ící nervozitě nicméně usoudil, že na jejich slovech možná něco bylo – a že nejlepší bude kámen vrátit zpět na jeho původní místo. K Uluru si proto udělal výlet podruhé.

Kletba Uluru

S podobným zážitkem není Hill zdaleka sám.

Odnášet kameny z posvátné skály ve středoaust­ralské poušti je zakázáno pod pokutou 8 500 australský­ch dolarů (137 tisíc korun). Přesto tomu mnozí ze zhruba tří set tisíc turistů, kteří každoročně ikonickou skálu navštíví, neodolají.

Někteří z nich si pak stěžují na podobné problémy jako Hill. Tento fenomén má i své jméno: říká se mu „kletba Uluru“.

Ti, kteří nemají možnost na místo znovu zajet, své pak už nechtěné suvenýry národnímu parku Uluru-Kata Tjuta posílají poštou. Důvod mají všichni stejný: jejich majitelé se domnívají, že jsou prokleté a přinášejí neštěstí. Ročně sem podle správy parku přijde kolem 350 balíků kamenů, štěrku a písku v zásilkách z celého světa.

Kam s ním?

Zatímco Hillovi trvalo necelý rok, než se rozhodl kámen vrátit, někteří se k rozhodnutí odhodlají třeba po čtyřiceti letech.

Dosud nejtěžší balík, který do národního parku dorazil, vážil dvaatřicet kilogramů. K zásilkám je často připojen i krátký vzkaz s vysvětlení­m a omluvou.

„Je to sice hezké, že nám kousky Uluru posílají zpět, ale tak jednoduché to pro nás není,“říkají zaměstnanc­i národního parku. „Je to komplexní záležitost. Nemůžeme totiž kameny vrátit jen tak někam, to by bylo i neuctivé vůči lidem z kmene Anangu, tradičním strážcům Uluru,“vysvětlují.

Kameny proto vracejí na „neutrální“místo, což je nejčastěji potok nedaleko místního návštěvníh­o centra.

Podle kmene Anangu v Uluru přebývají duše předků.

„Je v pořádku, pokud si místo vyfotograf­ujete a vezmete si je na památku takhle. Kameny nám tu ale nechte,“uvedl příslušník tohoto kmene Johnny Jingo.

Výzkum „kamenů lítosti“

Od letošního roku je i kvůli lehkomysln­ým návštěvník­ům oficiálně zakázáno na skálu lézt. Ještě donedávna to tamní nápisy jen doporučova­ly – stejně to však jen málokdo dodržoval. V roce 2004 se fenomén prokletých kamenů dočkal také vědeckého zkoumání.

Jasmine Foxleeová ze Západosydn­eyské univerzity sledovala zásilky, které do národního parku přišly. Většinu z nich doprovázel omluvný vzkaz, odbornice jim proto začala říkat „kameny lítosti“. V patnácti procentech z nich prý lidé psali o smůle, kterou jim kameny přinesly.

„Chtěl jsem kámen okamžitě vrátit,“psal například jeden návštěvník z Hongkongu. „V jediném týdnu se můj bratr rozešel se svou partnerkou a otce vzali do nemocnice s nemocným srdcem. Chci kámen vrátit tam, kam patří, a rozloučit se konečně s touhle smůlou.“

 ?? Foto: Shuttersto­ck ?? Posvátná skála Sytě rudou skálu, která se tyčí přímo v centru australské­ho kontinentu, považují domorodci za posvátnou.
Foto: Shuttersto­ck Posvátná skála Sytě rudou skálu, která se tyčí přímo v centru australské­ho kontinentu, považují domorodci za posvátnou.
 ?? Foto: Profimedia ?? Davy turistů Uluru přitahuje zájem turistů z celého světa.
Foto: Profimedia Davy turistů Uluru přitahuje zájem turistů z celého světa.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia