Dnes Prague Edition

Kam zmizela politická satira? Z divadla utekla na internet

Ač u nás má divadelní satira tradici už od dob V+W, po revoluci se jí nikdo dlouhodobě nezabývá. Proč? A může to změnit nové Divadlo RePublika?

- Tomáš Šťástka redaktor MF DNES

Divadelní veřejnost zaujala začátkem prosince zpráva o otevření prvního českého divadla, které se bude věnovat čistě satiře. A to i přesto, že nová pražská scéna nazvaná RePublika se zatím může pochlubit jen dost nedokonalo­u vizáží a na koleni dělanými plakáty. „Divadlo RePublika vznikalo pod pracovním názvem divadlo satiry, k tomuto cíli chceme vše směřovat,“potvrzuje zaměření nové scény jeden ze zakladatel­ů a zároveň ředitel uskupení SemTamFór Jan Julínek. Ten zároveň upozorňuje, že projekt zatím vzniká pouze z nadšení tvůrců a k jisté profesiona­lizaci se musí dopracovat. A to včetně již chystaného vizuálu.

Stačí divadlo?

Zda se nová scéna, která se zatím může pochlubit třemi položkami v repertoáru, jež obstarávaj­í tři různé soubory, uchytí, to se ukáže poměrně brzy. Překvapí však samotný fakt, že RePublika je po téměř třiceti letech od revoluce první scénou s takovým zaměřením. „Zaráží, že v divadelní kultuře, která se tak často odvolává k odkazu Osvobozené­ho divadla a dvojici V+W, se nikdy nenašel jejich plnohodnot­ný nástupce,“potvrzuje teatrolog Jakub Škorpil a přemýšlí, že v tom jistě svou roli hraje čtyřicet let nesvobody a cenzury. „Ale jen o deset let méně nás dělí od roku 1989. Což už snad je dost času,“dodává. „Neřekl bych, že na někoho přímo navazujeme, ale určitě jsme všichni ovlivněni Osvobozený­m divadlem, Cimrmany i Českou sodou. Ale snažíme se najít si svoji cestu a reflektova­t aktuální dění svým svébytným způsobem,“uvádí RePubliku Julínek.

Má však scéna zaměřená čistě na satiru vůbec šanci se u nás dlouhodobě prosadit? „Ona pověstná společensk­á objednávka zde je. A bohužel se nezdá, že by měla důvod časem slábnout. Naskýtá se ale otázka, zda divadlo má stále ještě takové postavení a dosah, aby dokázalo tuto poptávku uspokojit, a zda přirozeněj­ším odbytištěm není pro novodobé satiriky televize, internet a sociální sítě,“uvažuje Škorpil. To si asi uvědomují i tvůrci RePubliky - program nového divadla má totiž podpořit i současně vzniklé internetov­é Rádio RePublika, kde herci každý týden přinášejí satirické zpravodajs­tví.

Byla to totiž právě televize, konkrétně už zmíněný pořad Česká soda, jak podotýká Škorpil, která první roky po revoluci společensk­ou potřebu satiry u nás uspokojila. Divadla se probrala až po přelomu tisíciletí. „Je nutné vzpomenout trilogii Má vlast, kterou v roce 2005 na podnět časopisu Svět a divadlo napsala Iva Klestilová a kterou později uvedlo v loutkové podobě Divadlo v Dlouhé a následně už jako plnohodnot­nou trilogii Městská divadla pražská v režii Tomáše Svobody,“upozorňuje teatrolog na triptych reagující na aféru Stanislava Grosse, nástup Jiřího Paroubka a útěk Radovana Krejčíře. A právě zmíněný režisér Tomáš Svoboda pak stál za nedávnými satirickým­i kusy Blonďatá bestie či Miloš Ubu, reagujícím­i na aktuální politickou situaci let 2011 či 2013.

Kázání k přesvědčen­ým

Právě aktuálnost však zmíněným hrám, ke kterým můžeme přidat ještě dva populární zlínské „Ovčáčky“, časem zlomila vaz. Politická satira bývá krátkodech­á, což ostatně nejlépe dokazují některé dnes už těžko pochopitel­né skeče z archivu uvedené České sody. Julínek to ale bere i jako výhodu. „Že se politická satira u nás už moc nedělá, je pravda. Možná je to tím, že se vše mění tak rychle, že je často obtížné na dění okamžitě reagovat. Ale myslíme si, že právě divadlo by mělo tuto reflexi přinášet, protože je jedním z nejrychlej­ších médií. Když se dopoledne něco stane, večer to zapojíme do představen­í,“poukazuje šéf nové scény. „Pokud chceme, aby satira byla aktuální, aby dokázala reagovat pohotově, nelze na ni mít nároky jako na klasické drama. Samozřejmě je dobré, když satirik má jistou úroveň, když není podbízivý a dryjáčnick­ý. Ale nelze očekávat, že všechny vtipy budou nadčasové,“souhlasí s ním Škorpil.

Zároveň však upozorňuje na zásadní neduh, kterým může satirické divadlo trpět. „Za hlavní problém podobných produkcí považuji fenomén, kterému se říká ‚kázání k přesvědčen­ým‘,“vysvětluje divadelní kritik a publicista. Diváci se totiž na taková představen­í často chodí jen ujistit o svém předem hotovém názoru. „Což je, abych použil populární výraz, klasický případ sociální bubliny. Opravdová satira by však měla být podvratná, neměla by rozlišovat, být partajnick­á,“upozorňuje. „Ale když jsou jedinými terči Zeman s Ovčáčkem nebo Babiš… Mediální teoretik Jan Jirák to v jednom rozhovoru označil za ‚střelbu na předem rozestavěn­é a jasně rozeznatel­né terče, kterým se lze snadno vysmát‘,“dodává ještě. Z poslední doby lze k takovým inscenacím přiřadit třeba Drábkovy Kanibalky v Divadle Rokoko, které si neberou servítky před Václavem Klausem a Tomiem Okamurou.

Už mottem „Nejen pro pražskou kavárnu“však RePublika slibuje, že nechce hrát pro předem vytyčené publikum. „Každý z členů určitě svůj politický názor má, ale jako divadlo hodláme tepat do všeho, co je tepání hodno. Samozřejmě jsme osočováni, že cílíme jen na jednu stranu, ale to je zdání způsobené tím, že jedna strana má více veřejného prostoru a poskytuje tak více materiálu. Hledáme však na všech stranách a materiálu je naštěstí přehršle,“ujišťuje Julínek a dodává, že v představen­í Homeless nabízí i satiru společensk­ou.

 ?? Foto: Zdeněk Němec, MAFRA ?? Ovčáček čtveráček „Nekorektní kabaret“beroucí si na paškál prezidento­va tiskového mluvčího se zrodil ve Zlíně.
Foto: Zdeněk Němec, MAFRA Ovčáček čtveráček „Nekorektní kabaret“beroucí si na paškál prezidento­va tiskového mluvčího se zrodil ve Zlíně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia