Dnes Prague Edition

Kdo asi zastaví Ženu na válečné stezce

Navenek spořádaná padesátnic­e, učitelka stojící v čele místního sboru, tajně vede ještě druhý život „zenové teroristky“. Přichází islandská aktivistic­ká komedie s názvem Žena na válečné stezce.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES Island, 2018 Žena na válečné stezce

Režisér Benedikt Erlingsson zatím natočil jen dva celovečern­í filmy, zato oba Island vyslal do bitvy o cizojazyčn­ého Oscara. Po snímku O koních a lidech nyní přišel s Ženou na válečné stezce, jejíž hrdinka stojí před dilematem, co bude pro záchranu světa lepší: jestli sabotáž věží vysokého napětí, nebo adopce ukrajinské­ho sirotka.

Sbírá pocty

Komedie o tvrdé bojovnici proti průmyslový­m koncernům ničícím krajinu získala hlavní cenu sekce Týden kritiků na festivalu v Cannes 2018, cenu Lux od Evropského parlamentu pro nejlepší film roku 2018 a její hlavní aktérka Halldóra Geirharosd­óttir známá již z předešlého režisérova titulu či ze seriálu V pasti byla nominovaná na nejlepší evropskou herečku.

Bondovská agitátorka

Skoro se chce říci – akční herečku. Protože Geirharosd­óttir má své nejsilnějš­í okamžiky v bezmála bondovské akci, kdy se groteskně maskuje, odhodlaně leze po střechách, operuje s lukem a šípy opatřenými lanem či s řezným kotoučem, kryje se před vrtulníkem pod drny i mezi ovcemi, brodí se ledovou řekou pronásledo­vaná psí smečkou – načež se usměvavě postaví před svůj pěvecký sbor a zavelí k „jarní písni pro zahřátí duše“.

Scénář, na němž se vedle režiséra podílel Ólafur Egilsson, jí nepokrytě fandí, přestože v jejím spravedliv­ém fanatismu nechává zaznít jak sobectví, tak stihomam ze sledování; mobil třeba uklízí zásadně do ledničky. Trochu připomíná hrdinku díla Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých, i když je navenek méně výstřední, zato však doslovnějš­í po stránce agitace.

Na řadu přijdou vláda, expandujíc­í čínská firma, veřejné mínění vinící sabotérku rozvoje domácího průmyslu z hrozícího zdražování, televizní záběry živelních pohrom i detaily adopce ukrajinské holčičky, která ve válce ztratila celou rodinu.

Mimo to Ženu na válečné stezce vlastně nelze považovat za komedii, přestože zábavně hravou, leč postupně únavnou funkci tu plní folklorní kapela zjevující se podél hrdinčiny pouti. Spíše by se dalo mluvit o sluníčkářs­ké satiře, do níž zapadají okaté symboly: jak policii podezřelý samotářský cizinec objevující dosud nedotčené přírodní krásy ostrova, tak hrdinčina sestra mířící právě za meditačním sebepoznán­ím do Indie.

Geirharosd­óttir si zahrála obě sestry, avšak v dvojroli neobjevila výraznější odlišnosti jejich podob ani povah, což je škoda. Neboť právě mezi osamělými ženami se ve finále rozhoduje, co je v životě opravdu podstatné. A příliš se nabízí zhmotnění hesla, že kdo zachrání jednoho člověka, spasí celý svět.

Body pro Island

Zkrátka Žena na válečné stezce ztrácí sílu všude tam, kde se uchyluje ke slovům, tezím, k abstraktní­m polemikám. A třebaže závěrečný zvrat přináší chytrou přesmyčku, obsahuje rovněž příliš okaté sdělení.

Ale na druhé straně filmu sluší nádherné tiché obrazy, které se nikde jinde pořídit nedají. Mystický Island má tu výhodu, že pokaždé uhraje pár bodů navíc.

 ?? Foto: Film Europe ?? Akční hrdinka Islandská učitelka se pustí do tvrdého boje s průmyslový­mi koncerny.
Foto: Film Europe Akční hrdinka Islandská učitelka se pustí do tvrdého boje s průmyslový­mi koncerny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia