Deska připomíná bojovníka s totalitou Jakuba Čermína
DEJVICE Pamětní deska v Jaselské ulici v Dejvicích od včerejška připomíná bývalého předsedu Českého svazu bojovníků za svobodu Jakuba Čermína, kterého pronásledovali nacisté i komunisté.
Odhalení desky na domě, kde Čermín žil, se zúčastnili jeho přátelé, blízcí i zástupci Prahy 6.
Čermín, který zemřel v srpnu 2009, stál v letech 1991 až 2001 v čele Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Jeho odchod z funkce provázely spory s některými představiteli jednotlivých sdružení svazu. ČSBS pod vedením nynějšího předsedy Jaroslava Vodičky čelí kritice kvůli údajným nedemokratickým praktikám vedení svazu či přijímání kontroverzních politiků za členy. Čermín by podle své dcery se současným směřováním svazu nesouhlasil. „Původně mělo být na desce napsáno, že byl otec zakladatel moderního ČSBS. Táta se ale v hrobě obrací nad tím, co se tam nyní děje, a určitě by nebyl rád, kdyby tam zmínka o této organizaci byla uvedena,“citoval Markétu Čermínovou server Lidovky.cz. Jakub Čermín se narodil 2. května 1917 v Týně nad Vltavou. V roce 1937 se zapsal na práva na Univerzitě Karlově a začal se veřejně angažovat. V listopadu 1939 byl spolu s dalšími studenty ze Švehlovy koleje odvezen do koncentračního tábora Sachsenhausen – Oranienburg. Vrátil se v lednu 1942 a začal pracovat v Zeměměřičském úřadu v Praze. Zapojil se také do studentského hnutí odporu.
Po válce dokončil studium práv a stal se vrchním komisařem politické správy. Zastával i funkci generálního tajemníka Svazu osvobozených politických vězňů a pozůstalých. V únoru 1948 jej propustili ze zaměstnání a v březnu 1952 byl pro údajnou ilegální spolupráci s Miladou Horákovou zatčen. Za velezradu byl ve zmanipulovaném procesu odsouzen na šest let. V prosinci 1957 jej sice propustili z vězení, deset let ale mohl pracovat jen jako pomocný dělník. Až v roce 1968 byl rehabilitován. (ČTK)