TIPY, JAK NA ŠETŘENÍ
UDĚLEJTE SI DLOUHODOBÝ PLÁN
Je třeba, abyste věděli, na co šetříte – na penzi, na vlastní podíl do hypotéky, na auto, na dovolenou, na kolo, šicí stroj... Rozdělte si cíle na dlouhodobé a krátkodobé. Když totiž budete ukládat jen a jen peníze na koupi bytu a nekoupíte si nic pro radost, budete frustrovaní a snáz podlehnete impulzivním nákupům.
TRÉNUJTE NÁKUPNÍ ODOLNOST Určitě se vám někdy stalo, že vám v e-mailové schránce přistála nabídka, vy jste ji proklikli a začali v e-shopu plnit nákupní košík. Pak už jen vybrat dopravu, způsob platby... Než objednávku potvrdíte definitivně, zamyslete se ještě jednou, jestli věci opravdu potřebujete, nebo zda se vám jen chce utrácet. Dokážete
JEDNO DOMŮ, JEDNO VEN Zkuste se držet pravidla, že když si něco koupíte, jinou věc toho samého typu z domácnosti odstraníte. Třeba jedno tričko/boty/nůž/hrnek/šroubovák... si koupím, jiného se zbavím. Uvidíte, že nákupy čehokoli se radikálně sníží, budete-li se muset jiné věci vzdát. A nebudete stát před přeplněnou skříní a přítom mít pocit, že nemáte co na sebe.
NAKUPUJTE BEZPEČNĚ
Znáte to, jdete pro půlku chleba a u pokladny necháte 850 korun. V obchodě prostě bylo tolik výhodných věcí... Na obranu fungují tři jednoduché rady. Do obchodu jděte s nákupním seznamem. Nikdy ne nalačno (i kdybyste před vstupem do prodejny měli sníst suchý rohlík). A pokud je někdo z domácnosti lákadlům odolnější, nechť nakupuje on. Bývá to muž, ale dobře poslouží i dospívající potomek, kterého vybavíte omezeným množstvím financí.
SLEVY VYUŽIJTE, ALE NENAKUPUJTE KVŮLI NÍ Když něco potřebujete,
podívejte se, zda to někde nemají levněji (pomohou srovnávací stránky například heureka.cz, zbozi.cz, srovnavame.cz), ale nenakupujte jen kvůli tomu, že někde vyhlásí slevy nebo máte do obchodu věrnostní kartičku. Pokud využíváte nějakého slevového programu či soutěže, ověřte si, že v jiném obchodě nejsou levnější i bez „spotřebitelské hry“.