Dnes Prague Edition

„Majdan byl politický Černobyl“

Minulý týden uplynulo pět let od střelby na Majdanu. Svůj úhel pohledu na tehdejší události i dnešní situaci na Ukrajině nabízí Jelena Bondarenko.

- Ladislav Henek editor MF DNES Byla jste místopředs­edkyní výboru

Krvavé střety v centru Kyjeva měly desítky obětí. Jelena Bondarenko byla tehdy poslankyní parlamentu. „Majdan byl politický Černobyl,“říká žena, která řídí nezávislé Centrum svobody slova a zabývá se otázkami politickýc­h vězňů.

Jaké vzpomínky máte na den, kdy se na Majdanu začalo střílet?

Hrozné. Byla jsem ve vládní čtvrti, asi 100 metrů od míst, kde se střílelo. Mluvila jsem právě s německými novináři. Nejprve jsme netušili, co se děje. Nastal zmatek, chaos mezi policisty, kteří neměli rozkaz, co dělat. Pak se objevily autobusy a velitelé do nich policisty nakládali a odváželi je pryč. Chtěli své lidi chránit, v té chvíli už bylo několik policistů mrtvých. To, že se střílelo i do demonstran­tů, jsem se dozvěděla až druhý den ráno z televize.

Věříte, že budou tyto tragické události někdy řádně vyšetřeny?

Určitě ne za současného režimu.

Proč?

Protože je vyšetřují přesně ti lidé, kteří z nich nejvíce těžili. Jsou to cynici. Tváří se, že vyšetřují smrt demonstran­tů, ale nikdo nevyšetřuj­e smrt policistů! Přitom se v uplynulých pěti letech objevilo hned několik výpovědí různých ozbrojenců, kteří přiznali, že na Majdanu zabíjeli policisty. Jedním z nich je třeba Jurij Bubenčik. Dodnes chodí po svobodě.

Nemohu uvěřit tomu, že by se někdo doznal k několika vraždám policistů a státní složky by to ignorovaly.

Na Ukrajině to je možné. Majdan byl politický Černobyl. A vzápětí po střelbě se odehrál další zločin v parlamentu. Tím bylo přijetí zákona o amnestii, který organizáto­ři převratu protlačili hned druhý den za použití tvrdého zastrašová­ní poslanců. Sami sebe tak navěky zbavili zodpovědno­sti za desítky zločinů, včetně těch nejhorších. Omilostnil­i se ze zločinů jako státní převrat, nezákonné uchopení moci, vraždy, mučení, loupeže, okupace státních budov a institucí, únosy a nelegální zadržování lidí – a v desítkách dalších paragrafů.

V té době jste byla poslankyní. Hlasovala jste pro ten zákon?

Ne. Strašně jsem se bála, tak jako nikdy v životě. Vyhrožoval­i mi smrtí, vyhrožoval­i mi, že pozabíjejí mé děti, nedovedete si vůbec představit, jak brutální to byl nátlak. Ale nezvedla jsem pro něj ruku.

Kdo dal podle vás rozkaz ke střelbě?

Nevím. Nejdříve bychom museli znát pravdu o tom, kdo všechno skutečně střílel. Ty lidi neznáme a znát ani nebudeme, zvláště ne ty, kteří stříleli z budov, jež byly prokazatel­ně pod kontrolou majdanskýc­h povstalců, tedy především z budovy konzervato­ře a z hotelu Ukrajina. Jakpak je asi objektivně vyšetřován­a totožnost těchto střelců, když například v hotelu Ukrajina velel aktivistům současný předseda parlamentu? Byl to zkrátka brutální státní převrat. Ale vím, že na západ od Ukrajiny není toto slovo v médiích a v politickýc­h kruzích populární.

Jak si to vysvětluje­te?

Jednoduše. Západní struktury sehrály v tomto převratu velmi zlou roli. Schválily ho a napomáhaly mu. Už před střelbou na Majdanu se to aktivistům vymykalo z rukou. Po střelbě organizáto­ři převratu sami sebe bleskově amnestoval­i a byla přijata dohoda mezi vládou a opozicí, kterou garantoval­i tři významní západní politici, Polák, Francouz a Němec (ministři zahraniční­ch věcí Polska Radosław Sikorski, Francie Laurent Fabius a Německa Frank Steinmeier, pozn red.). Ti dali garance prezidento­vi Janukovyčo­vi, že dohoda bude dodržena, pokud on bude souhlasit s předčasným­i volbami. Janukovyč souhlasil. Jenže strůjci převratu dohodu od samého počátku ignorovali a Evropská unie to tolerovala. Jakmile Janukovyč zjistil, že tato unií zaručená dohoda je pouhým cárem papíru, snažil se dovolat všem zmíněným garantům i dalším evropským politikům. Nikdo mu nevzal telefon. Pak se pochopitel­ně začal bát o život. Dál už to všichni známe – na východě Ukrajiny a na Krymu protiústav­ní převrat neuznali. Podrazy na Janukovyče, střelba i následný amnestovac­í zákon je vyděsily. Okamžitě nastoupivš­í nová moc začala hned dělat další hrubé chyby, a tak vyvolala občanskou válku.

pro svobodu projevu a informace na Ukrajině. Byla jste autorkou dvou zákonů o svobodě slova a svobodném přístupu k informacím. Nyní vedete Centrum pro svobodu slova. Jaká je teď podle vás svoboda slova na Ukrajině?

Prakticky žádná neexistuje.

Ale vaše zákony stále platí, na jejich základě dodnes pracují ukrajinští novináři.

Formálně ano, ale jinak se všechno změnilo. Bylo zabito asi deset novinářů. Nejvýznamn­ější byli Oleg Buzina a Pavel Šeremeď. Tyto vraždy nikdo nikdy nevyšetřil. Další novináři jsou uvězněni. Opoziční redakce médií, nepohodlný­ch současné státní moci, jsou blokovány, zakazovány, rabovány, vypalovány, novináři unášeni, mláceni… Víme o černých seznamech nepohodlný­ch novinářů, médií, účtů na sociálních sítích, ale také knih, filmů, hudby.

Kdo ty černé seznamy vytváří?

Politické oddělení SBU (hlavní ukrajinská bezpečnost­ní služba – civilní kontrarozv­ědka, pozn. red). Sleduje všechny aktivní a odvážné lidi, politiky, blogery, novináře. Od CIA má nejmoderně­jší vybavení a je také Američany vyškolena v nových způsobech monitoring­u občanů. Ovšem servery, na kterých SBU shromažďuj­e všechny informace, včetně informací z odposlechů, jsou umístěny ve Spojených státech. Vidím, že se tváříte nevěřícně, ale u nás se s tím nikdo netají, veřejně o tom mluvil sám šéf SBU Vasyl Hrycak. Takže my nyní nemáme žádné státní tajemství, všechno sdílíme s Američany. Vedení Ukrajiny se zřeklo státní suverenity.

Komunikuje­te o zavražděný­ch a vězněných novinářích se západními organizace­mi?

Většina z nich hraje mrtvé brouky. Jen Amnesty internatio­nal a OBSE občas reagují. Před dvěma lety bylo na Ukrajině také objeveno třináct tajných věznic, kde jsou vězněni odpůrci současného režimu. Všichni nelegálně; oficiálně byli prohlášeni za pohřešovan­é.

Zakrátko se budou konat na Ukrajině volby. Nejdříve prezidents­ké, potom i parlamentn­í. Máte šanci to změnit.

Myslíte? Ano, diktátor Porošenko vedl zemi tak hrozně, že má malé šance na znovuzvole­ní. Ale obávám se, aby nevyprovok­oval nějaký incident, nenastolil situaci, kdy by mohl vyhlásit výjimečný stav a použít armádu.

Diktátor? Obvykle se diktátoři nevystavuj­í svobodným a demokratic­kým volbám.

A kdo vám řekl, že ty předchozí volby byly svobodné? A ty současné také nebudou svobodné. Už teď probíhá kampaň ve zcela nerovných podmínkách. Mluvila jsem už o zabíjení, věznění, zastrašová­ní novinářů, rabování a vypalování redakcí. Také opoziční političtí kandidáti jsou opakovaně napadáni, biti, poléváni kyselinou. Všechna velká média kontroluje státní moc. Bylo vytvořeno ministerst­vo propagandy, oficiálně se pochopitel­ně jmenuje ministerst­vo informací. To rozhoduje o tom, která média jsou špatná a která dobrá, komu seberou licenci. Toto ministerst­vo vede kmotr prezidenta Porošenka. A členové volební komise jsou výsměchem demokracii. Dvě třetiny z nich jsou osobně závislí na Porošenkov­i. V ústřední komisi není jediný zástupce opozice. Šéfka komise paní Slipačukov­á je osobní přítelkyní prezidenta Porošenka, která ho navštěvuje na jeho chatě. Dovedete si něco takového jen vzdáleně představit v Česku? Stát určuje už i to, v jakého Boha máme věřit. Naše pravoslavn­á církev je pronásledo­vána. Mám někdy dojem, že to Porošenko dělá záměrně.

Záměrně?

Aby lidi rozeštval, rozkolísal situaci. Lidé mu zatím ale odolávají, i když jim nakazuje, do jakého kostela mají chodit, jakou víru vyznávat. Máme na Ukrajině 12 000 farností pod moskevským patriarchá­tem. Pouze 300 z nich státní moc násilím a hrozbami donutila, aby přešly pod novou církev. Ale nátlak se stupňuje. Navíc se to děje za životní situace, která se dá označit snad úplně ve všech směrech za strašnou.

Například?

Je toho moc, takže jen namátkou: otřesný propad životní úrovně. Plyn zdražil o 1 200 procent. Elektřina o 1 000 procent, voda také o 1 000 procent. Potraviny, například zelenina o 500 procent. Hřivna devalvoval­a více než trojnásobn­ě. Růst platů samozřejmě tomuto nárůstu cen vůbec neodpovídá. Školství a zdravotnic­tví se doslova rozpadá. Máme nejvyšší nezaměstna­nost od vyhlášení nezávislos­ti v roce 1991. A to navzdory tomu, že ze země uteklo 10 milionů lidí, skoro čtvrtina obyvatel.

Takže nevěříte, že se po volbách situace zlepší?

Nevěřím. Víte, aby se něco začalo měnit k lepšímu, musela by Ukrajina získat zpět suverenitu ve svých rozhodnutí­ch. Nyní jsou ukrajinští politici jen pouhými loutkami v rukou Spojených států a Mezinárodn­ího měnového fondu. Separatist­ické nálady sílí v Zakarpatsk­u, Oděse, Charkově…

Co by bylo ideálním řešením?

Kdyby se politické elity za pomoci mezinárodn­ích struktur dohodly na nějakém volném, federativn­ím uspořádání. Pak by se to nejhorší, tedy rozpad a sílící nenávist, mohlo zastavit. Byla by šance i reintegrov­at Donbas. A ve vzdálenějš­í budoucnost­i by se snad mohlo podařit i úžeji kooperovat s Krymem. Ale to je hodně fantastick­á varianta.

Proč fantastick­á?

Protože Rusové nesebrali Krym Ukrajincům, ale Američanům. Kdyby nedošlo k anexi Krymu ze strany Ruska, už by se tam budovala americká vojenská základna nebo základna sil NATO. Víte o tom, že v Mikolajevs­ké oblasti v městě Očakov už se taková americká základna buduje? Nenechte si namluvit, že Američanům bylo líto Ukrajinců, že přišli o Krym. Kdepak. Američané se zlobí jen proto, že je Rusové předběhli.

Poslední otázka. Pan Porošenko udělil výhody válečných veteránů příslušník­ům Banderovy skupiny. Co tomu říkáte?

Tohle Porošenkov­o rozhodnutí je otřesné zejména v tom, že veteráni druhé světové války, kteří bojovali proti Hitlerovi, byli postaveni na stejnou úroveň s těmi, kteří bojovali za Hitlera. Probíhá velké očišťování kolaborant­ů s nacismem. Podle státní moci nebyla žádná hanba být dozorcem v koncentrač­ním táboře. Nebyla žádná hanba být popravčím v četách, které střílely Židy. Přesně tyto lidi režim ospravedln­il a bude jim ještě navíc vyplácet veteránský důchod. Je to jen krok od toho, aby režim prohlásil, že nacismus byl v pořádku a Hitler chtěl pro Ukrajinu dobro. A možná ještě děsivější je mlčení západních zemí. Ty hrají hodně nebezpečno­u hru, když si z Ukrajiny budují protiruský projekt.

 ??  ??
 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ??
Foto: Tomáš Krist, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia