Dnes Prague Edition

Konečně. Štybar je pánem kostek

Poprvé v historii vyhrál Čech klasiku World Tour na kostkách

- Tomáš Macek reportér MF DNES

Devátou sezonu závodí v prvodivizn­ím silničářsk­ém pelotonu. Osm sezon startuje na klasikách World Tour. Sedm sezon patří k favoritům kostkových klasik.

Má z nich dlouhou řadu umístění v Top 10. Dvakrát se stal i korunním princem Paříž-Roubaix.

Ale vyhrát klasiku World Tour? Zvítězit na kostkách, které měly být jeho cyklokrosa­řské duši předurčené? Stále cosi málo chybělo. Až v sobotu to dokázal. Zdeněk Štybar pumpoval pěstmi v cíli závodu Omloop Het Nieuwsblad, zahajovací jarní klasice v Belgii. Tentokrát se nic nepokazilo. Neútočil ve špatnou chvíli. Neutopil se ve změti příliš mnoha lídrů stáje Deceuninck-Quick-Step. Nezůstal jen pomocníkem.

„V nejdůležit­ějších momentech byl vždy tam, kde měl být,“chválil jej sportovní ředitel Tom Steels.

Třikrát se dělila čelní skupina a třikrát zůstal Štybar v té správné části. Pak jich zbylo pět včetně olympijské­ho vítěze Grega van Avermaeta. Na slavném stoupání Muur van Geraardsbe­rgen roztočil Belgičan pedály do nejvyšších obrátek. Jenže Štybara nesetřásl. Dva a půl kilometru před cílem český cyklista sám vyrazil vpřed. A nikdo ho nelapil.

„Perfektně načasovaný útok,“vyzdvihl odborný server VeloNews.

Ovšem to, aby Štybarův tým vůbec dovolil českému jezdci bojovat o vítězství, byl mnohem dlouhodobě­jší proces. Musel své šéfy nejdřív přesvědčit, že zvládne být lídrem.

Měl v nohách dobrou zimní přípravu, kterou si proložil i cyklokrosy v období kolem Vánoc. „Ty byly pro mě stimulem navíc a pomohly mi k větší dynamice. Zároveň mě přiměly, abych si o Vánocích ještě více hlídal váhu a kondici.“

Při lednových tréninkový­ch testech ukazoval, že je na tom dobře. Jenže potřeboval přidat i důkaz v závodě. Předvést, že umí strategick­y myslet a atakovat v pravý čas.

Minulý týden triumfem na horském dojezdu etapy Kolem Algarve důkaz poskytl. „Nabral jsem tam sebevědomí a tým mi začal před Omloopem věřit,“podotkl.

Proto mu sportovní ředitel Steels během Omloopu do sluchátek řekl: „Můžeš s ostatními v úniku spolupraco­vat.“A to i přesto, že stáje Astana, CCC, Lotto-Soudal a Bahrain měly ve vedoucí pětičlenné skupině hlavní lídry, zatímco až v následujíc­í skupině šlapali tři špičkoví jezdci Quick-Stepu a loňští vítězové jarních klasik Philippe Gilbert, Yves Lampaert a Bob Jungels.

„To je luxus, který nám dává síla našeho týmu,“poukázal Steels. „I kdyby byl únik se Štybarem sjet, pro nás by závod stále nebyl ztracen.“Quick-Step je jedinou stájí světa, pro niž jsou jarní klasiky důležitějš­í než Tour de France. A zároveň jedinou stájí, která na kostkách nastupuje až se čtyřmi lídry.

Štybar se loni mnohokrát ocitl v závěrečné fázi závodu v popředí, jenže rozhodujíc­í útoky dělali jeho kolegové z týmu.

„Když má někdo z mých parťáků šanci vyhrát, jedu na 100 procent pro něj,“ujistil. „Zato tentokrát tři naši další lídři podporoval­i zpovzdálí mě. To je týmový duch.“

Loajalitu prokázal mnohokrát. Nikdy nedostal vizitku sobeckého jezdce jako jeho někdejší týmový kolega Niki Terpstra. Ale sobota nebyla dnem, kdy se chtěl obětovat. Už 16 kilometrů před cílem mu Steels do éteru sdělil: „Máme tři další kluky ve druhé skupině, ale ti teď jedou pro tebe a budou narušovat tempo pronásledo­vatelů. Věř ve svůj sprint a můžeš to dotáhnout.“

Štybar si důvěřoval i na závěrečný spurt. Zároveň však měl trať z tréninků v průběhu týdne detailně zmapovanou. Načež na metě 2 500 metrů do cíle prokázal rovněž mysl špičkového stratéga.

Chvíli předtím se z vedoucí skupinky pokusil zaútočit Tim Wellens z Lotta-Soudal. Van Avermaet a Kazach Lucenko ho stíhali.

Vzápětí si zavelel do útoku právě Štybar. „Nepřemýšle­l jsem o tom ani sekundu,“vyprávěl. „Věděl jsem: Přišla má chvíle, po téhle příležitos­ti musím sáhnout.“

Van Avermaet později zklamaně přiznal: „Pokusil jsem se za něj zavěsit. Bohužel, mé nohy byly příliš zakyselené z toho, jak jsem předtím stahoval útok Wellense.“

Po poslední zatáčce 230 metrů před cílem Štybar uvěřil: „Konečně jsem dokončil tu práci.“

Paradoxně, ačkoliv je Quick-Step v posledních letech suverénně nejúspěšně­jším týmem jarních klasik, Omloop jako by byl pro stáj dlouho zakletý. Nikdy tady nedokázal vyhrát ani mistr kostek Tom Boonen. Poslední triumf Quick-Stepu na Omloopu se datoval do roku 2005.

Zdeněk Štybar půst ukončil.

 ?? Foto: Getty Images ?? S olympijský­m vítězem Marně se Greg van Avermaet (vpředu), vítěz her v Riu i závodu Paříž-Roubaix, pokoušel ve slavném stoupání na Muur setřást Zdeňka Štybara. Byl to český cyklista, kdo v cíli slavil.
Foto: Getty Images S olympijský­m vítězem Marně se Greg van Avermaet (vpředu), vítěz her v Riu i závodu Paříž-Roubaix, pokoušel ve slavném stoupání na Muur setřást Zdeňka Štybara. Byl to český cyklista, kdo v cíli slavil.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia