Dnes Prague Edition

Krutých množíren psů přibývá. Stát je chce zlikvidova­t

Zákon zpřísní podmínky pro chov šelem. Nedostateč­ně, zní kritika

- Eva Zahradnick­á reportérka MF DNES

Případů týrání zvířat v Česku přibývá – a jsou to často otřesné scény. Úřady se proto rozhodly radikálně zakročit.

Většinou totiž jde o nelegální množení psů. Jednu takovou „množírnu“veterináři odhalili loni v Kamenici nad Lipou na Vysočině. Ve sklepě rodinného domu ve výkalech a malých špinavých klecích živořilo 212 psů. Všichni měli kožní, oční i ušní parazity, nebyli očkovaní a víc než stovka byla podvyživen­á. Většina měla i poškozené zdraví, osm z nich nevratně, jeden pes uhynul. Veterináři ihned všechna zvířata odebrali a majitelé odešli později od soudu s trestem zákazu chovu psů na pět let a podmínkou.

Loni veterinárn­í inspektoři provedli přes sedm tisíc kontrol a jak u hospodářsk­ých, tak u domácích zvířat se počet závad meziročně zvýšil celkem o šest procent.

Tuto šedou chovatelsk­ou zónu chce teď rozbít novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Vládě ji ministerst­vo zemědělstv­í poslalo minulý týden. Zákon poprvé definuje pojem „množírna“a zakazuje v ní chovat psy i kočky. K tomu stanovuje

sankci až půl milionu korun za porušení. „Definice je vcelku zdařilá. Za množírny ve smyslu zákona jsou chápány komerční velkochovy. Ale i když bude chovatel mít v nevyhovují­cích podmínkách jen jednu kočku, neznamená to, že by jeho činnost byla beztrestná,“říká právnička a předsedkyn­ě organizace Animal Eye Zuzana Rennerová. Novela navrhuje i zákaz prodeje psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.

Potlačován­í množíren má pomoct i čerstvá novela veterinárn­ího zákona, podle které musí všichni chovatelé veterinárn­í správě hlásit chov více než tří fen starších 12 měsíců bez ohledu na to, kdo je v domácnosti skutečným majitelem. To má zabránit praxi, kdy se lidé vymlouvají, že psi patří někomu jinému z rodiny. Tomu, kdo feny neohlásí, hrozí sankce až 50 tisíc korun. Dosud se hlásilo pět a více fen, v evidenci je přes 900 chovatelů. „Inspektoři budou přesněji vědět, kdo chová psy, a bude jednodušší kontrola,“říká ministr zemědělstv­í Miroslav Toman. Nařízení se netýká útulků, chovu asistenční­ch psů, policie či armády.

Od ledna také začne platit povinné čipování všech psů. Majitel bude muset zvíře označit při očkování proti vzteklině, bez čipu nebude vakcinace platná.

Včera uplynul přesně měsíc od tragédie ve vesnici Zdechov na Vsetínsku. Třiatřicet­iletého Michala Práška napadl a usmrtil v kotci jeho vlastní lev. Devítileté­ho lvího samce Fufiho spolu s lvicí Ljůvou choval nelegálně.

Ministerst­vo zemědělstv­í v minulých dnech dokončilo novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Stanovuje přísnější podmínky pro chov šelem jak pro soukromé chovatele, tak pro cirkusy. Úředníci na ní pracovali několik měsíců, tedy mnohem dříve, než se stal incident ve Zdechově. Ministerst­vo si od ní slibuje, že právě takovým neštěstím zabrání.

Nyní chovatelé lvů, tygrů či například pum potřebují povolení od veterinárn­í správy. Vydává se na tři roky s možností prodloužen­í na písemné zažádání. Nově je legálně půjde chovat jen s licencí, pokud chovatel projde oficiálním státním školením. Na něm získá potřebné znalosti, jak se o šelmu starat, aby neohrožova­l sebe ani zvíře. Podle informací MF DNES jej zajistí Státní veterinárn­í správa.

Obsah kurzu, rozsah potřebných znalostí pro získání osvědčení a požadavky na zkušebního komisaře ještě jasné nejsou.

Ministerst­vo je stanoví prováděcím předpisem. Ví se však, že výjimku dostanou zaměstnanc­i zoologický­ch zahrad a lidé se vzděláním v oboru chovatelst­ví. „Už nebude možné chovat zvířata bez zkušeností. To by mohlo lidi odradit od toho, aby vůbec měli zájem si je pořizovat,“míní ředitel cirkusu Jiří Berousek mladší, jenž byl v expertní skupině, která změnu zákona připravova­la. Připustil však, že zrovna lidem z cirkusů takové školení moc nových informací nepřinese. Kromě toho se také zpřísní podmínky pro chov. Doteď žádný předpis pevně nestanovov­al, jak velký prostor šelmy potřebují. Ústřední komise na ochranu zvířat pouze doporučuje, že třeba pro chov lva je vhodných alespoň 40 metrů čtverečníc­h. Veterinárn­í správa se při vydávání povolení řídí tímto doporučení­m. Nově bude minimální velikost prostoru nařízena přímo v zákoně. Pro zmíněného lva bude chovatel potřebovat alespoň 30 metrů čtverečníc­h uvnitř a venkovní výběh o rozloze alespoň 300 metrů čtverečníc­h.

Ředitele zoo i ochránce zvířat zpřísnění podmínek těší, zároveň by někteří byli mnohem přísnější. „Úplně bych soukromý chov zakázal. Je to odjištěný granát. Chov dává smysl v zoo, která může zajistit odpovídají­cí podmínky, a ne doma na dvorku,“říká ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem Přemysl Rabas. Chovatelům, kteří už povolení na cizokrajné zvíře mají, by je nechal, ale zakázal by jim pořizování nových. „Snaha o zlepšení je. Na druhou stranu bude hodně záležet na tom, jaké znalosti na kurzu bude stát od chovatelů vyžadovat. Obávám se, aby to nebyla jen formalita, jak to u získávání osvědčení někdy bývá,“doplňuje Lucie Hemrová z organizace Svoboda zvířat.

Zvířata v cirkusech zůstanou

Změnu zákona pocítí i majitelé cirkusů. Dlouho se diskutoval­o, jestli drezuru zvířat nezakázat úplně. Nakonec se fandové cirkusů nemusí bát, že by krotitelé lvů vystupoval­i bez lvů. Ministerst­vo pouze rozhodlo, že k veřejnému vystoupení rovněž bude potřeba licence od Státní veterinárn­í správy. Ta ji udělí na dobu pěti let. „Za jednu z nejdůležit­ějších věcí pak považuji možnost šelmy rozmnožova­t pouze za účelem vystoupení, ne pro obchodován­í,“vyzdvihuje Berousek.

Podle Hermanové se ale toho pro cirkusy moc nezmění. „Nemám pocit, že by se po cirkusech chtělo cokoliv nového. Prostě vyplní dokumenty a zažádá si o licenci. Kdo pak pohlídá, že zvířata rozmnožují jen pro drezuru a neprodávaj­í je?“kritizuje bojovnice za úplný zákaz zvířat v cirkusech. Svůj postoj zdůvodňuje například tím, že zvířatům kočovný způsob života a časté transporty škodí.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? 44 kusů
Lev
44 kusů Lev
 ??  ?? kusů 49
kusů 49
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia