Dnes Prague Edition

Stát a podpora rodičů

Na co máte nárok, kde žádat a kolik můžete dostat Vybrané dávky jsou jen pro nízkopříjm­ové, daňové slevy míří zase na pracující rodiče.

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES Porodné Otcovská poporodní péče

Vedle mateřské (správně peněžitá pomoc v mateřství) a rodičovské (správně rodičovský příspěvek) mohou rodiče s dětmi využít i jinou podporu od státu.

DÁVKY PRO VŠECHNY RODIČE

Dává se jen na první dvě děti a mají na něj nárok rodiny jen do určité výše příjmu. Za porod prvního dítěte dostane rodina 13 tisíc korun a týká se jen rodin s čistými příjmy do 20 817 korun měsíčně. Za porod druhého dítěte je nárok na 10 tisíc korun, pokud je hranice rodinných příjmů pod 25 515 korun (podle toho, kolik let je v té době prvorozené­mu, může být strop až 26 225 korun). Přihlíží se k příjmům za kalendářní čtvrtletí před čtvrtletím, ve kterém se dítě narodilo. Do příjmů se přitom nezapočítá­vá rodičovská ani přídavek na dítě.

Loni se na porodném vyplatilo 175 milionů korun a dostalo ho 15,5 tisíce rodičů.

Přídavek na dítě

Je odstupňova­ný podle věku dětí (do 6 let – 500 korun měsíčně, 6 až 15 let – 610 korun, 15 až 26 let – 700 korun) a náleží rodinám do určité výše rodinných příjmů. Například úplná rodina s předškolák­em na něj dosáhne s čistými měsíčními příjmy pod 20 817 korun, pokud mají ještě školáka, tak se strop posouvá na 26 595 korun. Pokud v rodině aspoň jeden rodič pracuje, je příspěvek zvýšený o tři stovky na dítě. Na děti po patnáctém roce se příspěvek bere, jen pokud je dítě nezaopatře­né, tedy stále chodí do školy. Vyplácí ho stejně jako porodné úřad práce.

Měsíčně stát vyplatí zhruba 225 tisíc přídavků (stav v únoru 2019). Za celý loňský rok přídavky stát přišly na 2,5 miliardy korun.

PODPORA PRO PRACUJÍCÍ RODIČE

Dávku vyplácí Česká správa sociálního zabezpečen­í, dostává se jeden týden a její čerpání je nepovinné. Otec v té době nechodí do práce. Nemusí tak čerpat svou regulérní dovolenou. Nastoupit na ni může během šesti týdnů počínaje dnem narození dítěte. Výpočet otcovské je stejný jako u mateřské – vyplácí se 70 procent redukované mzdy (přesněji denního vyměřovací­ho základu). Například muž s průměrnou mzdou 30 tisíc korun dostane celkem 4 837 korun. Podmínkou je účast otce na nemocenské­m pojištění – u zaměstnanc­ů ho platí automatick­y zaměstnava­tel, živnostník ho musí platil aspoň tři měsíce před nástupem na otcovskou.

Dávka je nová, zavedla se loni v únoru. Z dosavadníh­o zájmu vyplývá, že ročně přijde stát na 240 milionů korun, přičemž ji využívá zhruba čtyři tisíce otců měsíčně.

Daňová sleva na děti

Odečítá se od daně z příjmů a sleva na každé dítě stoupá s počtem dětí v rodině: na jedno dítě činí 15 204 korun ročně (1 267 Kč měsíčně), na druhé dítě 19 404 korun (1 617 Kč) a na třetí a každé další 24 204 korun (2 017 Kč). Pokud rodič platí nízkou daň z příjmů a slevu by tak ani nevyužil celou, sleva se mění na tzv. bonus, zjednoduše­ně vratku. Příklad: vypočtená daň za rok je 10 tisíc Kč, rodič má jedno dítě – stát mu doplatí 5 204 Kč. Ve formě vratky může ale dostat dohromady max. 60 300 Kč ročně, bez ohledu na počet dětí. Aby na vratku dosáhli jen ti, kteří pracují, je podmínka vydělávat alespoň 80 tisíc korun ročně.

Daňová sleva na školkovné

Na každé dítě, kterému rodiče platí pobyt v předškolní­m zařízení (stravování se nezapočítá­vá), si mohou odečíst od daně z příjmů 13 350 korun ročně. Rodiče musí dodat zaměstnava­teli nebo k daňovému přiznání (OSVČ) potvrzení ze školky.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia