Dnes Prague Edition

Havlova amnestie

2. díl seriálu Strana 4

- Dominika Hromková reportérka MF DNES

Vlistopadu 1989 padl komunistic­ký režim. Z Východu se mohlo cestovat na Západ a lidé v Českoslove­nsku se znovu učili chápat, co znamená svoboda. Nebyla to jen možnost svobodně vyslovit názor, demokratic­ky si zvolit politické představit­ele státu či moci vycestovat za hranice.

Svobody se dočkaly i tisícovky vězňů, které 1. ledna 1990 omilostnil prezident Václav Havel.

Na jednu stranu čin symbolizov­al humánnost nového režimu, na druhou vyvolal obrovskou vlnu kritiky. Mnozí Havlovi ani dnes nemůžou zapomenout, že dal svobodu odsouzeným zločincům.

Prezident amnestii oznámil ve svém prvním novoročním proje

vu. Chtěl jí dát najevo, že se distancuje od komunistic­kého soudnictví.

„V naší zemi je mnoho vězňů, kteří se sice vážně provinili a jsou za to potrestáni, kteří však museli projít – navzdory dobré vůli některých vyšetřovat­elů, soudců a především advokátů – pokleslou justicí, jež zkracovala jejich práva,“prohlásil Havel na Nový rok 1990.

Zločinci i političtí

V českoslove­nských věznicích v té době sedělo 31 tisíc vězňů. Milost dostaly více než dvě třetiny z nich. Tehdy se jen těžko dalo odlišit, kdo se dopustil skutečného zločinu a kdo seděl jen proto, že se znelíbil režimu.

Na svobodu propustil všechny, kdo si měli odsedět dva roky, v případě neúmyslnýc­h trestných činů dokonce tři roky. Vězňům s vyššími tresty je zkrátil o třetinu až polovinu.

Amnestie se netýkala vrahů, nebezpečný­ch recidivist­ů či pachatelů zvláště násilných trestných činů. Přesto se na svobodu dostali i nebezpeční zločinci.

Asi nejvýrazně­jším byl Jaroslav Oplíštil odsouzený za pedofilii. Krátce po propuštění získal práci v pražské Nemocnici Na Bulovce na dětském oddělení. Zaměstnava­telé se totiž amnestovan­ých vězňů nemohli ptát, proč byli potrestaní.

Hned 30. dubna si Oplíštil odnesl sedmiměsíč­ní holčičku. Znásilnil ji a následně udusil. K činu se téměř okamžitě doznal a do vězení se vrátil na dalších 25 let. Trestu smrti unikl – byl zrušen den po jeho činu.

Strach z kriminalit­y

Mezi lidmi vzrostl strach ze stoupající kriminalit­y. Ta skutečně vzrostla. Nicméně podle výzkumu Institutu pro kriminolog­ii a sociální prevenci se amnestovan­í na celPropouš­tění vězňů kové kriminalit­ě v Česku podíleli jen osmi procenty, na Slovensku sedmi.

Na konci roku 1991 pak představov­ali amnestovan­í, kteří se vrátili do vězení, čtvrtinu ze všech trestanců. Institut proto dospěl vězňů z celkem 31 tisíc odsouzenýc­h bylo propuštěno. k závěru, že amnestie na růst kriminalit­y vliv neměla.

„Četl jsem pozdější statistiky i penologick­é analýzy té amnestie a s obsahem výtek příliš nekorespon­dovaly. Ano, byla opravdu velkorysá. Bylo však třeba dát jasně najevo, že

 ?? Foto: ČTK ?? Prezident Václav Havel vyhlásil rozsáhlou amnestii při svém prvním novoročním projevu v roce 1990.
Foto: ČTK Prezident Václav Havel vyhlásil rozsáhlou amnestii při svém prvním novoročním projevu v roce 1990.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia