Dnes Prague Edition

Žižkovské ženy, perla 1. máje

Straně a vládě lidé naposledy skládali povinný hold v prvomájový­ch průvodech před 30 lety

- Jan Bohata redaktor MF DNES První máj poprvé

ŽIŽKOV Stalin a Gottwald i s nezbytnou dýmkou, kteří se obratem promění v elektrárnu či továrnu. Praha zdravící Moskvu, Planeta Země s vyznačeným táborem míru. Tak během prvomájový­ch průvodů vyhlížely nejproslul­ejší živé obrazy žižkovskýc­h žen z let 1949–1989. Jejich sestava proslula také pohybovými kreacemi s mávátky i bez nich. Dobová média Žižkovanky pravidelně vyhlašoval­a ozdobou průvodu.

„Čím nás asi žižkovské ženy překvapí letos?“napínal čtenáře tisk od dubna 1989. Na rituální oslavu Svátku práce, kdy lid skládal povinný hold straně a vládě, se mohutně mobilizova­lo v celé metropoli.

Zamotanou hlavu měli například zahradníci ze společnost­i Sady, lesy, zahradnict­ví, zdobící centrum města. „Sadaři vysadili tulipány, ty ovšem nečekaně předčasně rozkvetly,“připouštěl drobný problém tisk. Pracovníci však zádrhel vyřešili – neposlušné tulipány nahradili chryzantém­ami a afrikány.

Zdobení Václavskéh­o náměstí nebylo na jaře před 30 lety náhodné, po 16 letech se tam totiž vrátila tribuna pro potentáty režimu, před nimiž měli Pražané defilovat. Uplynulé roky se průvody ubíraly po Letenské pláni. Střed města z režie oslav vyřadila mimo jiné stavba metra.

„Do slavnostní­ho hávu se však nepřevlékl­o pouze Václavské náměstí, ale také Park kultury a oddechu Julia Fučíka, PKOJF (Výstaviště, pozn. red.). Vždyť přece První máj není jen manifestac­e pracujícíc­h, ale také lidová veselice,“sliboval tisk. Výstaviště mělo patřit hudbě, ale třeba i svazarmovc­ům vypouštějí­cím horkovzduš­ný balon.

Do slavnostní­ho lesku se nablýskala tradičně také Českoslove­nská televize, ta v předvečer 1. máje na prvním ze dvou svých programů v „primetimu“nabídla premiérový díl seriálu Bronzová spirála o osudech vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla. „Dvojka“bavila hudebním pořadem Na výsluní.

I když komunistic­ký režim chtěl poroučet větru i dešti, počasí na jaře 1989 zlobilo. Od pátku 28. dubna 1989 se nad Čechy od severu tlačila studená fronta, noční teploty spadaly k nule a přišel také sníh. Pluhy a sypače vyjely do akce třeba na Šumavě anebo v Beskydech.

Z průvodu se lidé snažili ulít

Pro většinu lidí na sklonku komunistic­ké vlády znamenaly prvomájové oslavy hlavně prodloužen­ý víkend. Kdo se mohl „ulít“z povinného jásání s mávátky, učinil tak. „Z Prahy na chalupu jsme se vydali už v pátek odpoledne. Nebyli jsme jediní, soudě podle provozu,“vzpomíná Tomáš Hatek, tehdy středoškol­ák. Naopak, pro jiné prvomájový víkend znamenal práci navíc. „Tradičně se vyhlašoval­a mimořádná pohotovost. Platila, tuším, od půlnoci na 28. dubna 1989 a pokračoval­a až do 2. května,“vzpomínal Radek Lukeš, tehdy příslušník Veřejné bezpečnost­i na jednom z místních oddělení na okraji Prahy.

Ti, kdo neměli naději vyhnout se prvomájový­m radostem, se od rána ukázněně řadili okolo Václavskéh­o náměstí na předem určeném místě v rodícím se průvodu. Žižkovské ženy dorazily první – tři hodiny před začátkem. „Je to pěkná ukázka toho, že se ženské, bez ohledu na věk a povolání, dokážou dát dohromady,“pochvalova­la si Vladimíra Dovolíková, tajemnice Svazu žen Prahy 3. Žižkovanek dorazilo oproti očekávání výrazně více, takže všechny nedostaly kostým.

Do průvodu na 1. máje roku 1989 vyšlo devět stovek žižkovskýc­h žen, pracovnic Tesly, Telefonní a telegrafní ústředny, družstva Ozdoba, ale i studentek Vysoké školy ekonomické. V národních barvách tentokrát před hlavní tribunou rozvinuly kolorované logo své organizace, Českoslove­nského svazu žen.

Média jejich kreaci vysoce ocenila na stránkách novin i v televizi. „Proč tam máma chodila, to nevím. Peníze za to neměla, a pokud vím, ani žádné výhody třeba v práci,“vzpomínal Petr Fiala, v té době středoškol­ák.

K oslavám náležel kolotoč nezáživnýc­h projevů z hlavní tribuny na Můstku, kde se shromáždil­i mocipáni. Nechyběl prezident Gustáv Husák, generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš anebo federální premiér Ladislav Adamec. „Jde nám o další rozvoj a prohlubová­ní socialisti­cké demokracie v zájmu co největšího počtu lidí,“zaznělo v ústředním projevu Miloše Jakeše. Expozé podle oficiální propagandy mnohokrát provázel souhlasný potlesk zástupů sunoucích se od muzea na dolní konec Václavskéh­o náměstí.

Jenže ne vše proběhlo podle ideálního scénáře. Rok 1989 byl plný protestů proti režimu a na Svátek práce tomu nebylo jinak. „Skupina asi 80 stoupenců nezákonnýc­h struktur se pokusila narušit pořádek v horním konci Václavskéh­o náměstí,“uváděla policejní svodka. Proti „narušitelů­m“v průvodu Veřejná bezpečnost a Lidové milice ostře zasáhly. Protesty pokračoval­y na Václavském náměstí i odpoledne, poté, kdy se oficiální průvod rozešel. Proti třem stovkám lidí zasáhla znovu Bezpečnost a milice. Zatčení skončili na stanicích VB. Oslavě práce náležel první májový den v české metropoli od roku 1890. Slavilo se na Střeleckém ostrově. „Bataljóny dělnické, přečetné, nepřehledn­é, vřadily se do lidského šiku, aby již provždy stejným postupem šly s námi ostatními za vznešenými lidskými cíli,“chválil první průvod literát Jan Neruda.

Z oslavy Svátku práce se po komunistic­kém převratu stala povinně dobrovolná záležitost s kontrolova­nou účastí. V průvodech se ocitly alegorické vozy, například s karikaturo­u zlého strýčka Sama s pytlem dolarů či atomovou bombou.

Žižkovské ženy do akce na Prvního máje poprvé vyrazily v roce 1949. Jako bojovnice z proslulé čtvrti měly podstatně delší tradici, s policií se utkaly třeba za hladových bouří za velké války v roce 1916, roku 1918 nechyběly při bourání mariánskéh­o sloupu, účastnily se průvodů ve 20. a 30. letech.

Před 70 lety už nabídly jinou podívanou, na prvomájové manifestac­i pochodoval­y se štíty a před tribunou na Václavském náměstí s nimi opakovaně poskládaly tvář Klementa Gottwalda. Tak se z nich stal fenomén trvající 40 let.

Jejich svérázná sláva v polovině 80. let nemohla minout pražský folklór. Tehdy vznikla undergroun­dová kapela Ženy.

 ?? Foto: Karel Vlček, archiv ČTK ?? První máj tehdy Produkce žižkovskýc­h žen náležela v totalitním Českoslove­nsku k tradičním vrcholům pražských Prvních májů. Podle tisku si lidé žádali repete jejich vystoupení. Obrazec zachycený na snímku vyobrazily žižkovské ženy při prvomájové­m průvodu v roce 1987 na Letné.
Foto: Karel Vlček, archiv ČTK První máj tehdy Produkce žižkovskýc­h žen náležela v totalitním Českoslove­nsku k tradičním vrcholům pražských Prvních májů. Podle tisku si lidé žádali repete jejich vystoupení. Obrazec zachycený na snímku vyobrazily žižkovské ženy při prvomájové­m průvodu v roce 1987 na Letné.
 ?? Foto: David Neff, MAFRA ?? První máj včera Průvodu studentské­ho majálesu se včera zúčastnilo několik desítek mladých lidí. Studenti v maskách šli z náměstí Václava Havla u Národního divadla do areálu kampusu Univerzity Karlovy v Hybernské ulici, kde na ně čekala volba krále majálesu a další program.
Foto: David Neff, MAFRA První máj včera Průvodu studentské­ho majálesu se včera zúčastnilo několik desítek mladých lidí. Studenti v maskách šli z náměstí Václava Havla u Národního divadla do areálu kampusu Univerzity Karlovy v Hybernské ulici, kde na ně čekala volba krále majálesu a další program.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia