Dnes Prague Edition

Bouře kolem mariánskéh­o sloupu

Sloup, který vzbuzuje vášně. Repliku přivezli do Prahy po vodě

- Robert Oppelt reportér MF DNES Přispěla i města

Českoslove­nsku bylo několik dní a v ulicích začalo vyřizování účtů se symboly starého mocnářství. Musely zmizet pomníky, kterými se královské hlavní město ještě nedávno pyšnilo. Pro sochy Habsburků, vojevůdců nebo světců už nebylo místo. Některé skončily v depozitáří­ch, jiné, jako mariánský sloup ze Staroměsts­kého náměstí, roztříštěn­é na dlažbě.

Spory o jeho obnovu trvají dodnes a zdá se, že teď mají navrch příznivci jeho obnovy. Pod Karlovým mostem od včera kotví loď s kopií strženého sousoší. Sochař Petr Váňa tak odstartova­l další pokus o jeho obnovení. K tomu mu stále chybí poslední razítko.

V sobotu na Staroměsts­kém náměstí plánuje uspořádat veřejné shromážděn­í. Na místo, kde sloup před sto lety stál, chce dopravit první kvádry a znovu začít odkrývat dlažbu. Jeho první pokus na konci května nevyšel. Odkryl dlažbu, pod kterou se skrývají původní barokní základy, ale pak mu strážníci zakázali pokračovat kvůli chybějícím­u povolení na zábor veřejného prostranst­ví.

Podle právního zástupce má přitom

Váňa platné stavební povolení. Nyní čeká pouze na zmiňované povolení záboru od Prahy 1 a Technické správy komunikací (TSK). O jeho vydání požádal úřady na konci května. „Stavebnímu úřadu Prahy 1 byla doručena žádost o povolení záboru, která však obsahovala formální nedostatky. Žadatel byl vyzván k doplnění žádosti, což se k dnešnímu dni nestalo. Řízení je nyní výhradně v kompetenci státní správy,“uvedla Kateřina Písačková, tisková mluvčí Prahy 1.

Jestli a kdy správce náměstí razítko vydá, zatím není jasné. „V následujíc­ích dnech proběhnou ještě další jednání,“uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.

Praha neví, co chce

Zmatek do obnovy sloupu ve své podstatě vnášejí nejednotná rozhodnutí magistrátu z posledních několika let.

Zatímco úřad vedený primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) Společnost­i pro obnovu mariánskéh­o sloupu všechna potřebná potvrzení pro obnovu vydal, magistrátn­í radní pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) a teď Zdeňka Hřiba (Piráti) s obnovou sloupu nesouhlasí. A proto město prostředni­ctvím pražské Technické správy komunikací blokuje vydání posledního svolení.

„Magistrát doufal, že nám díky jeho nečinnosti propadne stavební povolení. Podali jsme správní žalobu, ale jednání zatím nebylo nařízeno. Samospráva nám svou nečinností zamezuje stavět, tedy zasahuje do výkonu státní správy,“postěžoval si Karel Kloud, místopředs­eda společnost­i.

Magistrát si za posledním rozhodnutí­m stojí. „Stále je platné usnesení pražského zastupitel­stva ze září 2017, které nesouhlasí se záměrem obnovení mariánskéh­o sloupu na Staroměsts­kém náměstí,“uvádí mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.

Podle pražské radní pro kulturu a památky Hany Třeštíkové je to věc stavebního úřadu a TSK. „Není to teď záležitost­í politiků, ale státní správy, proto vás poprosím, obraťte se na ni,“vysvětluje.

Petra Váňu a Společnost pro obnovu mariánskéh­o sloupu tlačí čas. Stavební povolení nabylo právní moci 22. července 2017. To znamená, že pokud stavebník nezahájí stavbu do dvou let, tak mu povolení propadne. Takže společnost musí stavbu buď zahájit, nebo požádat o prodloužen­í. Vybrala si první možnost.

60 tun na lodi

Kamenný náklad o hmotnosti přibližně 60 tun naložil Váňa a jeho spolupraco­vníci ve Staré Boleslavi na říční loď. Kopii barokního sousoší, zničeného na začátku listopadu 1918, připravova­li léta. „Chceme lidem ukázat, na čem jsme dvacet let pracovali,“řekl

Váňa.

Přiveze zhruba

220 pískovcový­ch dílů, hlavně budoucí schodiště a balustrádu kolem sloupu. „Přepravu a naložení jeřábem hradí soukromí dárci,“ vysvětluje sochař. Další díly už čekají v Praze.

Po požehnání knězem ze staroboles­lavské farnosti vyplula loď do Prahy. Ke Karlovu mostu dorazila včera vpodvečer. Na lodi plánuje Váňa dokončit poslední díly sloupu, například korintskou hlavici, na které stojí socha Panny Marie.

Pokud radnice Prahy 1 povolení k záboru nevydá, je připraven vše provést ručně, všechny kameny postupně dopravit na náměstí. Pod povrchem čekají původní základy, jejich existenci potvrdil před několika lety archeologi­cký průzkum, zpracovaný jako součást stavebního povolení.

Na obnovu mariánskéh­o sloupu přitom už přispěly tisíce lidí. Významnou měrou se podílelo i 20 měst. Kámen k výrobě zakoupila například Olomouc nebo Hořice. Společnost pro obnovu mariánskéh­o sloupu považuje jeho původní vztyčení v 17. století za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetilet­é války a významné umělecké dílo, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Naopak podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerant­ní rekatoliza­ce země. Obě skupiny se chodí pravidelně přít na pražské zastupitel­stvo. A vlastně jen na okraj: stejná událost, vítězství nad Švédy, se v Brně slaví jako den města.

 ??  ??
 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ?? Přistání Nákladní loď přiváží bloky mariánskéh­o sloupu do Prahy.
Foto: Michal Šula, MAFRA Přistání Nákladní loď přiváží bloky mariánskéh­o sloupu do Prahy.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia