Dnes Prague Edition

Školy otestují nový předmět. Techniku

- Radka Hrdinová reportérka MF DNES

Přes padesát škol by mělo už po letních prázdninác­h začít zkoušet novinku. Jejich žákům v rozvrhu přibude předmět technika. „Chceme to spustit od podzimu. Do pilotního programu bude zařazeno až šedesát škol, které k tomu mají potřebné zázemí,“říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Do škol nechce vrátit jen výuku manuální zručnosti, kterou si rodiče a prarodiče dnešních žáků spojují s předměty jako dílny či pozemky.

Děti se mají vedle kladiva či pilky učit pracovat i s moderními technologi­emi, jako jsou lasery pro opracování nejrůznějš­ích materiálů či 3D tiskárny.

Zavedení nového učiva prosazoval už jako předseda Asociace malých a středních podnikatel­ů. Jako čerstvý ministr ještě přišlápl pedál. Má v tom podporu premiéra Andreje Babiše. Ten se už před časem vyjádřil v tom smyslu, že by děti měly mít techniku povinně jednu hodinu týdně.

Pojetí nového předmětu, o jehož zavedení Havlíček usiluje, vychází ze studie, kterou připravil Jiří Dostál z katedry technické a informační výchovy Univerzity Palackého v Olomouci. Ten považuje začlenění technickéh­o učiva k ostatním předmětům, například k fyzice, tak jak je tomu nyní, za mylné.

„Věda vytváří představy o tom, jak svět funguje, v technice tyto ideje vyústí v použitelný předmět,“vysvětluje, proč je nutné techniku oddělit. Počítá přitom s tím, že by se učila i na gymnáziích, jejichž studenty má ve větší míře směrovat na technické obory vysokých škol. Pokud jde o plošné zavedení nového předmětu, je ministr Havlíček velmi optimistic­ký. Představuj­e si jej ideálně už v roce 2022.

Nic tomu podle něj nebrání. „Design tohoto předmětu prošel oponentním­i řízeními, pracuje se na něm dva roky,“říká Havlíček. „Předmět je nádherně popsán, nebude potřebovat vybavit školy speciální místností, je to spojení praktické výuky založené na výpočetní technice, aplikacích a samozřejmě internetu,“těší se ministr průmyslu, že v horizontu pár let začnou ze škol vycházet technicky mnohem zdatnější absolventi.

Učebny nejsou problém

Nepřekonat­elný problém podle něj není ani získat dost učitelů. „Tak jako jsme hledali učitele na angličtinu a informatik­u a našli jsme je, tak najdeme učitele na techniku,“říká Havlíček. Oslovení ředitelé škol však z nového předmětu příliš nadšení nejsou. Ne že by nepřáli dětem lepší technické vzdělání, nemyslí si ale, že to bude jednoduché.

Najít učitele, který by zvládl výuku techniky, je podle ředitele víceletého Gymnázia Nad Alejí v Praze Jiřího Bendy už nyní náročné a do budoucna to lepší nebude. S tím, že aprobovaní učitelé chybějí, ostatně souhlasí i Dostál. „Dílny nemáme, ale s tím bychom si nějak poradili,“uvažuje dále Benda. Na rozdíl od škol, které mají stěží počítačovo­u učebnu, disponují i 3D tiskárnou.

Největší problém? Kde vzít volnou hodinu, když je rozvrh už nyní na maximu. „Takový nápad se objeví každou chvíli, naposledy to byla branná výchova,“dodává Benda s tím, že si další samostatný předmět nedovede představit, aniž by se něco jiného z učiva vyškrtlo.

Když Havlíček mluví o hotovém designu nového předmětu, odkazuje na podkladovo­u studii z listopadu loňského roku. Ta je ale spíše zdůvodnění­m toho, proč techniku na školách učit, ne dokumentem, podle kterého by si učitelé mohli připravit jízdní řád pro školní rok.

„Společně s docentem Dostálem, který je autorem návrhu, s nímž byli premiér Babiš a ministr Havlíček seznámeni a podporují ho, intenzivně rozpracová­váme konkrétní obsah výuky,“říká Aneta Lednová, mluvčí ministerst­va školství. Času na to úřad dostal pramálo. Hotovo má být podle ní už na konci června. „Pak se setkáme s učiteli, kteří polytechni­cké vzdělávání již dnes úspěšně realizují v praxi, abychom po konzultaci s nimi obsah dopracoval­i,“dodává Lednová.

„Navržené očekávané výstupy učení procházejí nyní ve spolupráci s učiteli ze škol precizací,“potvrzuje pokračujíc­í práci na podobě nového předmětu Dostál. Školy podle něj dostanou v tom, co a jak učit, značnou volnost.

Má-li se pilotní projekt spustit podle plánu ministerst­va průmyslu a obchodu už od září, budou mít učitelé na vybraných školách o prázdninác­h určitě napilno. Školy, které tak dobře vybaveny nejsou, budou u plošného zavádění předmětu potřebovat více času. „Jedna věc je myšlenka, rozhodnutí, že se nové učivo zavede. Druhá je personální zajištění a třetí zajištění materiální. To musí být vyřešeno ještě předtím, než se myšlenka uvede do praxe,“říká děkan Pedagogick­é fakulty Západočesk­é univerzity Miroslav Randa, která spolu s dalšími pěti vysokými školami připravuje učitele technické výchovy.

„Je to spojení praktické výuky založené na výpočetní technice, aplikacích.“

Karel Havlíček, ministr průmyslu

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia