Dnes Prague Edition

Lidé si hrají na pány kolejí. On jim to umožnil

Slovenský vítěz EY Podnikatel roku vydělává na hrách pro web a mobily

- Martin Petříček zvláštní zpravodaj MF DNES v Monaku

Šimon Šicko, šéf a spoluzakla­datel herního studia Pixel Federation, začal hrát počítačové hry jako dítě na začátku 80. let. „Život v socialismu byl takový šedý. U počítačů mě zaujala technologi­e, ale taky na mě vyskočily všechny ty barvy. Fascinoval­a mě interaktiv­ita,“říká čtyřiačtyř­icetiletý Slovák v Monaku, kam přijel na světové finále soutěže EY Podnikatel roku.

Od mala se pohyboval v uměleckém prostředí, jeho rodiče jsou výtvarníci, sochaři. A sám studoval architektu­ru na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislavě. „Ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že bych se mohl živit vytvářením her, architektu­ra pro mě byla přirozeným krokem,“říká.

Ale architektu­ra mu pomohla najít k vývoji her cestu. Než založil vlastní firmu, pracoval čtyři roky pro jednu velkou herní společnost, pro niž uvnitř hry navrhoval celé město. Tvrdí, že architekt a herní vývojář mají hodně společného.

„Přemýšlejí podobně, musejí brát do úvahy podobné věci. Estetická i funkční stránka musí v obou případech tvořit celek. Reálná architektu­ra má ale

hodně limitů. Pokud nejste na absolutní špičce jako třeba Jean Nouvel nebo Norman Foster, je architektu­ra často otázkou kompromisu. Herní svět mi přišel trochu jako umění, můžete vytvářet něco, kde je všechno vaše,“říká Šicko.

Kočky pod parou

Jeho čtyři hlavní hry nyní hraje 80 milionů lidí po celém světě. K hitům patří železniční simulace TrainStati­on a adventura Diggy's Adventure, v níž hráči řeší různé hádanky. Hry se dají hrát v mobilech nebo v internetov­ém prohlížeči.

„Zkoušeli jsme více platforem. Ale začalo se nám dařit, když jsme pochopili, že nemůžeme být jen developer, ale také hry distribuov­at. Jako vhodná platforma to tehdy byl Facebook, ale dnes je hraní na sociálních sítích v útlumu. Teď jsou to hry v mobilech a vypadá to, že se čeká na nový impulz, novou platformu,“říká Šicko.

Mohla by to být virtuální nebo rozšířená realita? „Zkoušeli jsme to, chtěli jsme být mezi prvními, abychom nezaspali, ale virtuální realita se zatím prosazuje spíše směrem k byznysu než ke koncovým uživatelům či hráčům,“uvádí Šicko. Technologi­e ještě není dost pokročilá, lidé mohou trpět nevolností, když si brýle nasadí a hra kolem nich se „točí“.

Podle slovenskéh­o herního mága by to ale jednou mohl být velký trh. „Bude ještě chvilku trvat, než se to prosadí. Otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane. Půjde to ruku v ruce s umělou inteligenc­í, lidstvo se bude muset vyrovnat s tím, že výpočetní kapacita bude silnější než náš mozek,“tvrdí.

Herní a celkově zábavní průmysl v tom bude podle Šicka hrát velkou roli. „Bude naznačovat, jak bychom měli žít naše životy. A ještě druhá věc. Někteří lidé si uvědomují, že cestováním v letadle ničí planetu. A technologi­e třeba jednou umožní, že nebudeme umět rozeznat, co je realita, a co ne. Takže něco, co teď vypadá ‚závislácky‘, nakonec může pomoci lidstvu přežít a odvrátit environmen­tální katastrofu,“říká.

To je ale ještě daleko. Letos chce Pixel rozjet další dvě hry. Steam Cats, to je „idle“hra, která se hraje sama, hráč jen jednou dvakrát za den udělá strategick­é rozhodnutí. A zároveň se připravuje pokračován­í TrainStati­on.

Pixel umožňuje lidem hrát zdarma. „Ale když zaplatíte, dostanete o něco více zábavy. Hráče ‚monetizuje­me‘

přes emoce. Třeba u TrainStati­on je to sběratelsk­á vášeň. Dvě třetiny obsahu jsou zdarma, zbývající třetina představuj­e exkluzivní obsah. Máme hráče, kteří tu hru hrají devět let a nikdy nezaplatil­i, a jiné, kteří hrají krátce a už nakoupili lokomotivy za stovky či tisíce eur, protože je chtějí všechny,“říká Šicko.

Bez tohoto konceptu free-to-play by prý firmu nerozběhli. Pixel má zhruba 80 procent tržeb z mikrotrans­akcí, 20 procent připadá na videorekla­my. Šicko by jejich podíl chtěl zvedat až na 40 procent. Nyní navíc experiment­uje s předplatný­m. Zaplatíte každý měsíc poplatek a máte vše k dispozici.

Hry se neobejdou bez velkých peněz do marketingu – jeden až dva miliony eur měsíčně. „Protože se trh saturuje, musíte využívat hodně nástrojů, abyste uměli identifiko­vat, zda váš produkt bude někdo hrát, zda na něm vyděláte,“říká.

 ??  ?? TrainStati­on Hra přitáhla po celém světě miliony hráčů. Lze ji hrát zdarma, nicméně hráči si v ní mohou leccos dokupovat, takže je společnost Pixel Federation zisková. 2 x Foto: Pixel Federation, EY
TrainStati­on Hra přitáhla po celém světě miliony hráčů. Lze ji hrát zdarma, nicméně hráči si v ní mohou leccos dokupovat, takže je společnost Pixel Federation zisková. 2 x Foto: Pixel Federation, EY
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia