Dnes Prague Edition

Kraje chtějí víc na dani z paliv

- Tomáš Cafourek redaktor MF DNES

Vedení krajů došla trpělivost s každoroční­m dohadování­m o státním příspěvku na opravy silnic druhé a třetí třídy. Z několikami­liardové dotace z peněz ministerst­va dopravy, o které se jedná už popáté, přestože ji vláda každoročně prezentuje jako mimořádné opatření, se stala tradice. Nejisté peníze přitom úřadům ztěžují plánování staveb. Ještě v průběhu roku totiž netuší, kolik peněz na opravy nakonec dostanou.

Tak je to i letos, kdy mohou využít jen polovinu z navrhovaný­ch čtyř miliard korun. Zbylé dvě miliardy totiž nepůjdou z národních peněz, ale z evropského regionální­ho operačního programu (IROP). „Jejich získání bude komplikova­né. Výzva se bude vyhlašovat až na konci roku, peníze tak půjde získat nejdříve napřesrok. Navíc je půjde využít jen na silnice druhé třídy, půjde z nich tedy opravit jen část krajské silniční infrastruk­tury,“řekl MF DNES hejtman Libereckéh­o kraje Martin Půta.

Liberecký kraj plánuje připravit legislativ­ní návrh, který by místo jednorázov­ých dotací umožnil

hejtmanům opravy silnic financovat z vybrané spotřební daně z paliv a maziv. Na té stát loni získal více než 90 miliard korun, do rozvoje automobilo­vé dopravy ale vrátil jen zlomek této sumy.

Krajům by přitom ročně stačily zhruba čtyři miliardy korun, což je částka, kterou vláda prostředni­ctvím Státního fondu dopravní infrastruk­tury (SFDI) v posledních letech krajům posílá. Konečná suma by měla podle Půty vyplynout z celostátní­ho sčítání dopravy, které se uskuteční v příštím roce.

Na krajské silnice by se tak totiž z daně přispělo podle jejich skutečného dopravního zatížení. „Má to racionální základ. Velká část pohonných hmot se vyjezdí na dvojkách a trojkách, je tak jen logické, že by se tyto peníze do nich zpětně vrátily,“doplnil Půta, který je zároveň šéfem dopravní komise Asociace krajů.

Podíl z výběru spotřební daně v současnost­i přispívá pouze na obnovu státem spravovaný­ch dálnic a silnic první třídy. Pro letošek má státní fond dopravy ze spotřební daně z paliv slíbený příspěvek ve výši 8,4 miliardy korun.

Co kraj, to miliarda

Mimořádné příspěvky od státu tvoří jen menší část peněz, které krajské úřady do oprav silnic investují. Větší část musejí vynaložit ze svých rozpočtů a zpravidla bývá vyšší i příspěvek z evropských dotací.

V objemu vynaložený­ch peněz mezi jednotlivý­mi kraji pochopitel­ně jsou značné rozdíly. Například Středočesk­ý kraj kvůli rozsahu silniční sítě loni na opravy vynaložil 3,6 miliardy korun, byť jsou běžnější spíše částky kolem jedné miliardy ročně.

Ve Zlínském kraji loni investoval­i 984 milionů korun, z čehož příspěvek státu činil zhruba 150 milionů. Přes 230 milionů pak kraj proasfalto­val z evropských peněz.

„Celkem kraje s výjimkou Prahy z Integrovan­ého regionální­ho operačního programu investoval­y do 243 silničních projektů za 14,2 miliardy korun z EU. Z toho 100 projektů za 4,3 miliardy korun z EU bylo již dokončeno,“uvedl mluvčí ministerst­va pro místní rozvoj Vilém Frček.

Evropské dotace pro místní rozvoj tak podle něj přispěly k modernizac­i zhruba 250 kilometrů silnic. Krajské silnice se pak za evropské peníze rozšířily o obchvat Němčic na Prachatick­u dlouhý 1,6 kilometru nebo necelý kilometr novostavby silnice 454 u Mošnova na Novojičíns­ku.

Tím ale evropský příspěvek na rozvoj silnic nižších tříd nekončí. V následujíc­ích dvou letech mohou kraje zahájit projekty za více než deset miliard korun.

Plán na zvýšení částky, která se z vybrané daně z paliv navrací zpět do dopravního resortu není nový. V posledních parlamentn­ích volbách tento návrh tvořil hlavní programový bod, kterým chtěla vládní ČSSD zefektivni­t financován­í výstavby dopravní infrastruk­tury.

Podle něj měla do SFDI z této daně směřovat čtvrtina výběru, a nikoli devět procent jako doposud.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia