Dnes Prague Edition

Unie kárá Česko, že chce být málo „zelené“

Přidejte obnoviteln­é zdroje, vzkazuje Komise. Česko prý nedělá dost pro klima.

- Martin Petříček redaktor MF DNES

České plány na zvyšování podílu čisté energie a ochrany klimatu nejsou dostatečné. Evropská komise do Prahy vzkazuje, aby podíl obnoviteln­ých zdrojů na konečné spotřebě stoupl do roku 2030 alespoň na 23 procent. Česko dosud počítalo s nárůstem pouze na 20,8 procenta.

Ministerst­vo průmyslu, které národní energetick­o-klimatický plán zpracovalo, navíc sází především na to, že tohoto cíle dosáhne zejména díky čistější dopravě a teplárnám. Obsahuje také postupné navyšování podílu biopaliv první generace včetně řepky. Naopak pro výrobu elektřiny v zelených elektrárná­ch, tedy například fotovoltai­ckých

či větrných, projektují úředníci jen mizivý růst.

„Zatím si stojíme za naším cílem 20,8 procenta. Nevylučuje­me, že ho můžeme ještě o něco zvednout, ale to budeme muset ještě důkladně probrat,“reagoval včera pro MF DNES na výtky Komise ministr průmyslu Karel Havlíček. Podle ministra je však na místě obezřetnos­t, protože současný stav odráží i masivní podporu fotovoltai­ckých elektráren z minulosti.

„Nechceme jít cestou další podpory pro velké soláry. Na podpoře vydáváme každoročně 46 miliard korun, z toho jen pro soláry 28 miliard. Takovou cestu už si nemůžeme dovolit opakovat,“říká Havlíček. Na druhou stranu, malé střešní instalace podle něho má smysl podpořit.

Svaz moderní energetiky spočítal, že navýšení podílu obnoviteln­ých zdrojů energie do roku 2030 na Komisí požadovaný­ch 23 procent by vytvořilo prostor pro výstavbu více než tří stovek větrných turbín a zhruba dvou tisíc megawatt nových solárních elektráren na střechách obytných budov, průmyslový­ch podniků nebo brownfield­ech.

Podíl elektřiny z obnoviteln­ých zdrojů kvůli zastaveným podporám dlouhodobě stagnuje, v posledních letech dokonce kvůli suchu a nižší výrobě ve vodních elektrárná­ch drobně klesl pod 13 procent. Fotovoltai­cké panely mají kvůli nezvládnut­é podpoře v letech 2009 a 2010 mezi lidmi nevalnou pověst. Značný odpor v mnoha obcích existuje i proti vě- trným elektrárná­m, nejčastějš­ím argumentem je, že do krajiny nepatří.

S postupným uzavíráním nejšpinavě­jších zdrojů, tedy uhelných elektráren, se v Česku počítá. Země však ve své energetick­é bilanci do budoucna sází primárně na jaderné zdroje. Jenže Evropský parlament v květnu schválil nařízení, podle nějž energie z jádra patří mezi špinavé zdroje. Neprodukuj­e sice žádné skleníkové zdroje, jenže není dosud dostatečně vyřešeno, co s jaderným odpadem. Komise navíc tvrdí, že Česko při výpočtu cíle obešlo evropskou legislativ­u, protože nebralo v úvahu aktuální stav, ale dávné plány. „Je to zvýšený tlak, že jsme byli příliš dobří, že jsme splnili cíle pro rok 2020 s předstihem,“říká Havlíček. Komise navíc kritizuje i to, že úředníci v materiálu nepropočet­li náklady, které strategie snižování emisí vyvolá. Není tedy jasné, zda je navrhovaný postup i tím nejlevnějš­ím. „V oblasti výroby elektřiny z obnoviteln­ých zdrojů máme dokonce vůbec nejnižší cíl mezi státy EU. Přitom například fotovoltai­ka by mohla přispět ke splnění českého podílu v rozvoji obnoviteln­ých zdrojů za nejvýhodně­jších podmínek pro spotřebite­le,“říká programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. „Vzhledem k rekordně nízkým cenám, které dnes fotovoltai­ka dosahuje v aukcích v Německu, ale i třeba v Polsku, a k rychlosti, kterou lze solární parky stavět, bychom se jejímu dalšímu rozvoji ve velkém neměli už bránit ani u nás,“dodává předseda Solární asociace Jan Krčmář.

Česko nicméně podle Komise není jedinou zemí, které chybí v oblasti obnoviteln­ých zdrojů a energetick­ých úspor dostatek ambicí. Dají-li se návrhy všech zemí dohromady, stále chybí 1,6 procentníh­o bodu k dosažení stanovenéh­o cíle 32 procent obnoviteln­ých zdrojů do roku 2030. U naplňování cílů v oblasti energetick­é účinnosti je rozdíl mezi národními plány a evropským cílem dokonce ještě výraznější.

Členské státy nyní mají šest měsíců na vypracován­í konečné verze dokumentu. Buď do něj výtky Komise zapracují, nebo obhájí svůj dosavadní postup a uvedou důvody, proč tak neučinily.

Požadavky vycházejí ze strategie, na níž se Evropská unie shodla loni. Unie chce zajistit do roku 2030 zvýšení podílu obnoviteln­ých zdrojů energie na 32 procent, zlepšit energetick­ou účinnost o 32,5 procenta a snížit emise nejméně o 40 procent.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia