Dnes Prague Edition

Oběti zvůle ’69

První výročí srpnové okupace. Den, kdy Češi stříleli do vlastních.

- Pavel Švec reportér MF DNES

Náměstí Míru na pražských Vinohradec­h je plné lidí. V okolních ulicích se šikují milicionář­i, vojáci i policie. Rozezlení mladíci nadávají a vrhají na zasahující obrněné transporté­ry dlažební kostky. Opodál stojí vykolejená tramvaj. Vrší se dvě barikády.

Čtvrteční večer 21. srpna 1969. Den prvního výročí okupace Českoslove­nska vojsky Varšavské smlouvy. Den, kdy české ozbrojené složky ve službách komunistic­kého režimu budou střílet Čechy. Zabijí jich pět.

MF DNES po 50 letech přináší popis událostí a svědectví vybrané z dobových vyšetřovac­ích spisů.

Kluk, co sotva vyšel školu

Po chodníku na levé straně svažitého náměstí Míru scházejí dva kamarádi. Trampové, kteří se předchozí den večer vrátili vlakem z čundru po Moravě a Slovensku. Osmnáctile­tý Stanislav Vaňač a čtrnáctile­tý Bohumil Siřínek. I přes věkový rozdíl se znají velmi dobře, pocházejí ze sousedních vesnic kousek od jihočeskéh­o Písku.

„Šli jsme se spolu podívat a došli až ke shluku lidí, kde se mně Siřínek ztratil,“vypoví později Vaňač. Je pár minut po 21. hodině. Pouliční boje vrcholí. Asi deset tisíc demonstran­tů zastavuje postup policie, které se nedaří prorazit improvizov­ané barikády ani s pomocí obrněnců. V okolí náměstí Míru, Tylova náměstí a Londýnské ulice operují i Lidové milice.

Mezitím Bohumil Siřínek dojde na křižovatku Londýnské a zastaví se u stánku s květinami a opékanými buřty. Naproti přes ulici mlčky přešlapuje kordon milicionář­ů se samopaly. Mají nabito ostrými.

Je již šero. Dav spílá šéfovi KSČ Gustávu Husákovi. Naopak provolává slávu jinému slovenském­u komunistov­i – Alexandru Dubčekovi. Právě on nazítří z pozice předsedy Federálníh­o shromážděn­í podepíše „pendrekový zákon“a umožní tak perzekuci demonstran­tů.

Náhle rámus přelidněné ulice a práskající­ch policejníc­h dýmovnic a slzných granátů protnou štěkavé rány. Střely létají zepředu i zprava. Lidé se vyděšeně ohlížejí, prchají. Kluk u stánku s buřty, co čerstvě vyšel základní školu, v ušmudlané zelené košili, sepraných modrých texaskách a zašlých keckách se skácí na dlažbu. Látka košile kolem drobné dírky ve výši břicha se barví rudě. Stejně tak průstřel na zádech.

„Uslyšel jsem asi tři výstřely. Krátce poté tam volali nějaký lidi z toho hloučku, že leží kluk mrtvý. Běžel jsem k tomu místu a viděl jsem, že na zemi leží zraněný kamarád Siřínek,“doplní do protokolu Vaňač.

Sanitka je u zraněného chlapce v okamžiku. V nedaleké nemocnici jej přijímají ve 21.15.

To už proti protestují­cím na Vinohradec­h zasahují dva prapory tankového pluku Českoslove­nské lidové armády. V ostré akci jsou tanky poprvé od konce války. Celkem je jich v Praze nasazeno 88. A protesty rozpráší.

„Průstřelem břicha byla zraněna játra, prostřelen žaludek, střeva a levá ledvina. Zraněn při akci Lidových milicí v bezprostře­dní blízkosti naší kliniky. Ihned po přijetí operován,“zapíše doktor Šťálík z III. chirurgick­é kliniky FN Praha 2 v Londýnské ulici č. 15.

Bohumil Siřínek zemře 24. srpna v 5.45 hodin ráno. Příčinou smrti je hnisavý zánět pobřišnice.

Stane se pátou obětí střelby do demonstran­tů ze srpna 1969. Další dva muže smrtelně zraní odražené střely poblíž Obecního domu v Praze, muže a dívku pak zastřelí ještě v Brně. Vedle toho je několik dalších lidí postřeleno. Přežijí. Byť někteří jsou zmrzačeni.

Střílel někdo z davu. Lež

Za střelbu do demonstran­tů nebyl nikdy nikdo potrestán. Naopak se vyšetřován­í během pár dní stočí k propagandi­stické smyšlence, že střílel někdo z davu demonstruj­ících.

Koncem října je trestní řízení přerušeno. Pachatel neznámý. Odškodnění žádné.

Komunistic­ký režim o hledání viníků nestojí. Krvavé potlačení „kontrarevo­luce“je přednější.

Typ i značka nalezených nábojnic a vražedných projektilů pasuje k samopalu vz. 58 a pistoli vz. 50. „Všechny uvedené druhy zbraní případně střeliva jsou používány ozbrojeným­i složkami VB, LM, ČSLA,“napíše v odůvodnění vyšetřovat­el.

Záhy naváže alibistick­ou rétorikou. „Je však obecně známo, že řada služebních zbraní byla odcizena, pohřešuje se, nejsou tedy v používání jen u ozbrojenýc­h složek, ale lze tvrdit, že jsou v ilegálním držení mezi civilním obyvatelst­vem a dále dovozeno: jsou v ilegálním držení kriminální­ch živlů. Za dané situace se nelze jednoznačn­ě vyjádřit, kým tedy byly tyto zbraně použity a kdo tedy je původcem zranění jednotlivý­ch osob.“

Při vyšetřován­í všichni velitelé pořádkovýc­h jednotek „jednoznačn­ě prohlásí, že z jejich příslušník­ů zbraně nikdo nepoužil“. Do protokolu uvedou, že při zákrocích používali jen obušky a slzné či třaskavé bombičky. Střelba do lidí přeci jenom byla i tehdy v naprostém rozporu s platnými zákony.

O pár týdnů později však jeden z velitelů obrátí. A přizná, že dal v prostoru náměstí Republiky pokyn posádce obrněného transporté­ru k vypálení krátké dávky ze samopalu pro výstrahu. Prý se nikomu nic nestalo.

Přitom se střílelo na několika místech Prahy. Všude tam, kde probíhaly masivní pouliční protesty. Zranění palbou byli na náměstí Republiky, v Celetné ulici, u Tylova divadla, v Jungmannov­ě ulici, v Revoluční, na Václavském nebo Tylově náměstí. Střely zraňovaly i v centru Brna.

Neútočili. Jen tam stáli

Postřeleni přitom byli zpravidla ti, kteří se potyček s ozbrojeným­i složkami vůbec neúčastnil­i. Mrtví a ranění byli poklidnými demonstran­ty nebo kolemjdouc­ími, kteří se ocitli v nesprávném čase na nesprávném místě.

V dobových spisech – dnes uložených v Archivu bezpečnost­ních složek – o mnoha stovkách stran není jediné přímé svědectví civilistů popisující, že by vystřelil někdo z davu. Ani policie nikoho takového nezadržela.

Naopak svědectví, že zbraně použily bezpečnost­ní složky, je víc. Byť ani ta neukážou na konkrétníh­o viníka. Namátkou výpověď muže, který popsal situaci z 20. srpna na náměstí Republiky v Praze.

Vyšlehl plamen ze samopalu

Bylo něco po desáté večer, když na náměstí vjelo nákladní auto s milicionář­i na korbě. „Pojednou jsem zahlédl, jak zezadu z auta vyšlehl plamen a vyšla dávka ze samopalu, asi tak 3–4 výstřely přesně za sebou jdoucí. Ve stejném okamžiku jsem viděl, že dívka, která stála přede mnou na okraji chodníku, vykřikla, udělala asi dva kroky a upadla,“vypověděl třiadvacet­iletý technik z Prahy do protokolu s tím, že na korbě zaručeně seděli milicionář­i v modrých uniformách.

Zmiňovaná osmnáctile­tá dívka skončila na operačním sále s průstřelem pravého bérce, otevřenou mnohočetno­u zlomeninou holenní kosti.

Pokračován­í na protější straně

Uslyšel jsem asi tři výstřely. Běžel jsem k tomu místu a viděl, že na zemi leží zraněný kamarád.

„Byla jsem střelena zezadu. Střela mi prošla nohou a zůstaly mi v noze pouze střepiny. Mám roztříštěn­ou kost,“uvedla koncem srpna při výslechu.

Proč si z mnoha desítek svědectví vybrat zrovna toto? Zhruba ve stejnou dobu, jen o pár desítek metrů dál to totiž dopadne hůř. Mnohem hůř.

Na dlažbě tu vydechnou naposledy dva muži. Devatenáct­iletý elektrikář Vladimír Kruba: průstřel hrudníku, střelná rána srdce, plic, jícnu.

A osmnáctile­tý zednický učeň František Kohout: střelná rána hlavy, roztříštěn­í mozku.

Okamžik smrti Františka Kohouta při výslechu popíše jeden ze svědků. „Viděl jsem, že u Prašné brány je nějaký dav lidí, že je tam velký křik a nějací lidé házejí dlažební kostky směrem k Prašné bráně, kde stála obrněná vozidla Veřejné bezpečnost­i. Najednou se dav obrátil a dal se do pohybu směrem ke Staroměsts­kému náměstí. V tu chvíli jsem zaslechl výstřely. Zdálo se mi, že jich bylo několik rychle za sebou jako dávka ze samopalu,“odvypráví svědek.

A pokračuje. „Ohlédl jsem se a najednou vidím, jak po mé pravé ruce padá k zemi nějaký kluk. Viděl jsem, že mu z hlavy teče krev. Jak padal, tak jsem ho nestačil zachytit, upadl na zem, ani nic neříkal. Vzal jsem ho za ruku...“

Podle expertiz muže pravděpodo­bně zasáhla odražená střela ráže 7,62 mm náboje vz. 43, určeného pro samopal vz. 58.

„V našem státě jsou těmito náboji vyzbrojová­ny jednotky milice a armády,“konstatuje vyšetřovat­el.

Kriminalis­té tak sice naleznou několik vystřelený­ch nábojnic ze samopalu, určí pozici střelce, mají i střelu vyjmutou při pitvě z lebky Františka Kohouta, pachatele ale stejně nikdy neodhalí. Nakonec nezajistí ani zbraně, ani jakékoliv seznamy příslušník­ů Lidových milicí.

Vrazi, vy jste ho zastřelili

A stejné je to i u Danuše Muzikářové, čerstvě plnoleté krejčové z Brna, a osmadvacet­iletého zaměstnanc­e brněnského Výzkumného ústavu vývoje elektrický­ch strojů Stanislava Valehracha. Dalších obětí střelby do lidí při potlačován­í demonstrac­í v Brně.

V brněnské Orlí ulici začali 21. srpna večer pálit pro výstrahu ze samopalů milicionář­i ze Šmeralovýc­h závodů ve chvíli, kdy policisté před nimi zasáhli proti demonstran­tům obušky. Na místě zůstal ležet mrtvý Stanislav Valehrach.

„Vrazi, vy jste ho zastřelili,“zachová se ve vyšetřovac­ích spisech zoufalý a zároveň zlostný výkřik neznámé ženy, která se Valehracho­vi snaží pomoci. Je pozdě. Průstřel plíce a srdeční předsíně mu nedal šanci.

Danuši Muzikářovo­u zasáhne o něco později a o půl kilometru dále kulka z pistole zezadu do hlavy. Zemře na místě – tam, kde dnes ústí Rašínova ulice na Moravské náměstí.

„Kolem půl šesté se ozvala střelba, zatím se střílelo do vzduchu. A pak někdo zakřičel: Bacha, to jsou ostrý! Lidé prchali do bočních ulic. Už jsme byli skoro na náměstí, když jsem se ohlédl a uviděl spadnout dívku, která běžela kousek za mnou. Zvedl jsem ji, krvácela z obličeje,“popsal jeden z přímých svědků. V tu chvíli byla již po smrti.

Mnoho indicií tedy naznačuje, že vrazi v uniformě ze srpna 1969 patřili zejména k Lidovým milicím – ozbrojené pěsti dělnické třídy.

Milicionář­ům chyběl výcvik i psychologi­cká příprava na takové úkoly. Občas bez rozkazu stříleli nad hlavy demonstran­tů, aby je zastrašili. I do nich.

Jako by vyslyšeli generálníh­o tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka, který v červenci na poradě hlavního štábu Lidových milicí doslova řekl: „Stanovisko vedení je takové, že to, co se odváží aktivního odporu někde na ulici nebo něco podobného, rozbijeme nemilosrdn­ě, ať by to stálo, co stálo.“

Tati, střelil mě milicionář

Na své vrahy ostatně ukázal i tramp Bohumil Siřínek zastřelený v Praze. Než zemřel, svěřil se otci, který pak vypověděl: „Pamatuji si, že mi Bohumil říkal, že milice pojednou začala střílet, on že se sehnul a více již nevstal. Myslel tím, že při sehnutí byl postřelen.“

A ještě jedno pozdější svědectví, které jednoznačn­ě ukazuje na milicionář­e.

„V prostoru toho náměstí byly i Lidové milice. Bylo jich tam dost, stály přes ulici proti nám a mlčely. Měly u sebe samopaly. Za této situace vyšla dávka ze samopalu. Bylo to několik vypálených střel za sebou. Okamžitě, jak zazněla tato dávka, tak Bohouš Siřínek vedle mě padl na zem,“vylíčila o čtvrt století později (když se znovu otevřelo vyšetřován­í) Miroslava Válová, která s ním u stánku s buřty stála. Kromě milice tam podle ní v tu chvíli nikdo jiný se zbraní nebyl.

Vrah byl pravděpodo­bně milicionář z národního podniku Okula Nýrsko na Šumavě. Ani vyšetřován­í po listopadu 1989 ho ale nenalezne. Někdejší zasahující příslušníc­i LM totiž při výsleších kolektivně ztratí paměť.

Střela milice si našla i esenbáka

Kriminalis­té dva týdny po potlačení protestů proti sovětské okupaci Českoslove­nska evidovali v Praze a Brně celkem dvacítku lidí, které zasáhly projektily ozbrojenýc­h složek. Včetně jednoho příslušník­a Sboru národní bezpečnost­i s prostřelen­ým kolenem, který dostal zásah chvíli po smrti Stanislava Valehracha. Postupem času však policie množství postřelený­ch o něco snížila.

„Ke všem zraněním došlo za situace, kdy byl prováděn zákrok proti výtržníkům, z jejichž řad bylo, mimo jiné útoky nejrůznějš­ími předměty, použito i střelných zbraní,“píše se v duchu komunistic­ké propagandy v odůvodnění, proč bylo řízení trestného činu ublížení na zdraví přerušeno.

Nicméně ve skutečnost­i bylo postřelený­ch o dost víc. Ale lékaři je raději nehlásili, aby je ochránili před perzekucí. Šikana komunistic­kých úřadů se totiž mnohým zraněným opravdu nevyhnula.

Proti demonstran­tům bylo kromě jednotek VB a oddílů ministerst­va vnitra celkem nasazeno i na 20 tisíc vojáků a 27 tisíc příslušník­ů milicí.

V srpnu 1969 bylo vzato do vazby zhruba 2,5 tisíce lidí. A to i za takovou drobnost, jako byla trikolora s nápisem Den hanby připnutá na klopě. Nejvíce zadržených bylo v Praze, pak v Brně či Liberci.

Kriminál za nadávky

A zatímco příslušníc­i, kteří stříleli do lidí, trestu unikli, tři pětiny ze zadržených komunistic­ký režim potrestal. Nejčastěji za výtržnictv­í, hanobení republiky a jejího představit­ele a hanobení státu světové socialisti­cké soustavy.

Pro ilustraci dva příklady z vyšetřovac­ích spisů.

„Zdržoval se na Václavském náměstí v davu lidí, který vážným způsobem narušil veřejný pořádek a neuposlech­l opakovanýc­h výzev pořádkovýc­h jednotek k rozchodu a tím mařil výkon opatření veřejného činitele,“zapíše v rozsudku Obvodní soud pro Prahu 1 k jednomu z odsouzenýc­h demonstran­tů. Trest? Šest měsíců vězení a desetiproc­entní srážka z platu.

Nebo: „Teprve po třetím osobním vyzvání k rozchodu uposlechl, přičemž když odcházel, pronesl hrubě urážlivý výrok na adresu prvního tajemníka ÚV KSČ Dr. Gustáva Husáka a jeho spolupraco­vníků.“Trest pět měsíců nepodmíněn­ě.

Neklidná atmosféra trvala v celé republice ještě další dny. V Brně byl dokonce vyhlášen zákaz nočního vycházení. Brutalitou však již naštěstí zásahy ozbrojenýc­h složek na předchozí kritické dny nenavázaly.

I tak zůstane srpen 1969 zapsán navždy v naší historii jako den, kdy Češi stříleli Čechy.

Viděl jsem, že mu z hlavy teče krev. Upadl na zem, ani nic neříkal. Vzal jsem ho za ruku...

To, co se odváží aktivního odporu na ulici, rozbijeme nemilosrdn­ě, ať by to stálo, co stálo.

 ??  ?? Smrt na titulu Muži odnášejí bezvládné tělo Danuše Muzikářové. Snímek vyšel na titulní straně západoněme­ckého časopisu Quick.
Smrt na titulu Muži odnášejí bezvládné tělo Danuše Muzikářové. Snímek vyšel na titulní straně západoněme­ckého časopisu Quick.
 ??  ??
 ??  ?? Praha Poprvé od války byly do ostré akce poslány tanky ČSLA. V Praze jich zasahovalo téměř devadesát. Protestují­cí nakonec rozehnaly. V ulicích ještě předtím tekla krev. Na chodníku u Obecního domu zemřeli dva muži. Foto: J. Kulda / ABS
Praha Poprvé od války byly do ostré akce poslány tanky ČSLA. V Praze jich zasahovalo téměř devadesát. Protestují­cí nakonec rozehnaly. V ulicích ještě předtím tekla krev. Na chodníku u Obecního domu zemřeli dva muži. Foto: J. Kulda / ABS
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Liberec Obrněný vůz, který se vrátil z průzkumné akce. Při cestě ho napadli demonstran­ti dlažebními kostkami. 3x foto: ABS Zásah Ozbrojené složky takzvaně rozptylují dav v Liberci. Mimo Brna a Prahy byly pouliční protesty právě tady největší.
Liberec Obrněný vůz, který se vrátil z průzkumné akce. Při cestě ho napadli demonstran­ti dlažebními kostkami. 3x foto: ABS Zásah Ozbrojené složky takzvaně rozptylují dav v Liberci. Mimo Brna a Prahy byly pouliční protesty právě tady největší.
 ??  ?? Vytlačován­í Na potlačení demonstrac­í proti okupaci bylo v srpnu 1969 kromě příslušník­ů SNB a ministerst­va vnitra nasazeno 20 tisíc vojáků a 27 tisíc milicionář­ů. V Liberci se jednotky snažily vytlačit dav do bočních ulic.
Vytlačován­í Na potlačení demonstrac­í proti okupaci bylo v srpnu 1969 kromě příslušník­ů SNB a ministerst­va vnitra nasazeno 20 tisíc vojáků a 27 tisíc milicionář­ů. V Liberci se jednotky snažily vytlačit dav do bočních ulic.
 ??  ?? Srpnové události 1969 V Praze i jinde se konaly masové protesty. Reakce komunistic­kého režimu byla brutální. Během pouličních bojů zahynulo pět lidí. Foto: Milan Linhart, ČTK
Srpnové události 1969 V Praze i jinde se konaly masové protesty. Reakce komunistic­kého režimu byla brutální. Během pouličních bojů zahynulo pět lidí. Foto: Milan Linhart, ČTK
 ??  ??
 ??  ?? Obrněnci
Na potlačení protestů využívali příslušníc­i VB obrněné vozy. Václavské náměstí v Praze nebylo výjimkou. Přesto se jim některé barikády nepodařilo prorazit. Pomohly až tanky.
Foto: ČTK
Obrněnci Na potlačení protestů využívali příslušníc­i VB obrněné vozy. Václavské náměstí v Praze nebylo výjimkou. Přesto se jim některé barikády nepodařilo prorazit. Pomohly až tanky. Foto: ČTK
 ??  ?? Úprk Na několika místech Prahy ozbrojené složky brutálně zasáhly. Střílelo se na Václavském či Tylově náměstí, v Celetné, Jungmannov­ě či Revoluční ulici. 2x foto: ABS
Úprk Na několika místech Prahy ozbrojené složky brutálně zasáhly. Střílelo se na Václavském či Tylově náměstí, v Celetné, Jungmannov­ě či Revoluční ulici. 2x foto: ABS
 ??  ?? Brno Protestují­cí v Orlí ulici vytlačoval­i příslušníc­i SNB s obušky. Pak zasáhly milice. Na místě zemřel S. Valehrach. 2x foto: ABS / V. Kvapil
Brno Protestují­cí v Orlí ulici vytlačoval­i příslušníc­i SNB s obušky. Pak zasáhly milice. Na místě zemřel S. Valehrach. 2x foto: ABS / V. Kvapil
 ??  ?? Rekonstruk­ce činu Pátrání se brzy přiklonilo k propagandi­stické verzi, že střílel někdo z davu. Skuteční viníci trestu unikli.
Rekonstruk­ce činu Pátrání se brzy přiklonilo k propagandi­stické verzi, že střílel někdo z davu. Skuteční viníci trestu unikli.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia