Dnes Prague Edition

Stěhování Toyot. Yaris míří do Kolína

Japonská automobilk­a zvažuje přesun výroby důležitého modelu do středních Čech.

- František Dvořák redaktor i DNES.cz

Od roku 2021 bude v kolínské fabrice naplno vládnout Toyota. A s největší pravděpodo­bností tam přesune výrobu svého nejvýznamn­ějšího evropského modelu, malého yarisu s důležitým hybridním pohonem.

Informaci o přesunu klíčového modelu toyoty, který automobilc­e obstarává zhruba čtvrtinu evropských prodejů, sdělil MF DNES důvěryhodn­ý zdroj z prostředí českého autoprůmys­lu. Mluvčí kolínské továrny Tomáš Paroubek prozatím odmítl informaci komentovat.

Pro přesun výroby yarisu do středních Čech ale mluví několik důležitých argumentů. Yarisy se dosud vyrábějí ve francouzsk­ém Valencienn­es. Tuto továrnu ovšem automobilk­a potřebuje uvolnit pro model Corolla, který se aktuálně vyrábí v Británii balancujíc­í na hraně brexitu.

V Kolíně jsou naopak kapacity nevyužité. Vyrobit zde mohou 330 000 aut ročně, což je strop, kterého závod dosáhl v roce 2009. Loni vyrobili v TPCA 210 tisíc vozů. Yarisů se v loňském roce prodalo v Evropě 224 tisíc – to odpovídá 6. příčce mezi malými auty v Evropě – takže kapacita továrny má na případný růst poptávky dostatečno­u rezervu.

Příliš malá linka

Lokalita je strategick­y zajímavá a výroba i dodavatelé zavedení. Motory už tradičně pro TPCA vyrábí polská fabrika Toyoty a na tom se nemá co měnit. Vždyť i nový yaris má dostat pod kapotu jako základní motor ten, který dostává dnes nejmenší Toyota Aygo.

Do toho, jaký model se v Kolíně bude vyrábět, by podle informací MF DNES mohlo výrazně promluvit technologi­cké omezení. Kolínská linka je totiž postavená tak, že na ní fyzicky nejde vyrobit auto větší, než je právě čtyři metry dlouhý yaris. Limit je podle neoficiáln­ích informací přibližně půl metru navíc, než měří na délku aktuálně vyráběné aygo (346 cm), do toho se yaris akorát vejde. Modifikace na větší model jako je corolla (hatchback je dlouhý 437 cm) by tak znamenala výraznější zásah a úpravu výrobní linky.

Automobilk­a představil­a novou generaci yarisu letos v říjnu. Konkurent fabie v kategorii malých aut je pro značku důležitý také proto, že je v nabídce s hybridním pohonem, který pomáhá snižovat flotilový průměr emisí. Zatímco dnes má hybrid na prodejích yarisu podíl asi 60 procent, u nové generace by to mělo být až 80 procent. Toyota nejspíš předpoklád­á, že poptávka po yarisu poroste. Navíc se proslýchá, že automobilk­a chystá i malý crossover na platformě yarisu.

Výroba se nevyplácí

Tříapůlmet­rová trojčata Toyota Aygo, Citroën C1 a Peugeot 108 se v Kolíně vyrábějí od roku 2005, nyní v druhé faceliftov­ané generaci. Jenže zrovna nejmenší auta to mají v klasické podobě dnes v Evropě nahnuté. Pro automobilk­y jsou okrajovou kategorií už proto, že na nich vydělávají jen velmi málo. Se stále přísnějším­i emisními limity navíc přestávají dávat smysl i zákazníkům.

Po roce 2020 budou totiž automobilk­y i do těchto nejlevnějš­ích a nejjednodu­šších aut nuceny nasazovat složité a drahé technologi­e, jako například komplikova­né systémy čištění výfukových zplodin či hybridní pohony. Vzhledem k extrémně nízké marži a vysoké citlivosti zákazníka na cenu tím ovšem tato auta zdraží na úroveň, kdy se stanou neprodejná.

Automobilk­y tedy tuto kategorii postupně opouštějí nebo elektrifik­ují. Příkladem je škodovácké citigo, které úplně opustilo spalovací motor a nově se nabízí výhradně v elektrické verzi.

Původně se nová generace „kolíňat“měla představit v příštím roce. Automobilk­y ovšem přehodnoti­ly strategii. Nejvíc nakloněna pokračován­í byla podle dosavadníc­h prohlášení Toyota. Aktuálně ale zaznělo jasné „ne“od šéfky Citroënu Lindy Jacksonové. „Hodně výrobců teď řeší, jaká je jejich budoucnost v segmentu nejmenších vozů. Navíc prodeje jsou stále menší. Řeknu tak na rovinu, že nahradit C1 další cé jedničkou by nedávalo smysl, protože se mění styl využívání těchto modelů. C1 už nebude C1, bude to něco jiného, čím zareagujem­e na změnu preferencí zákazníků žijících ve městech,“řekla Jacksonová magazínu Auto.cz.

Nedá se ovšem očekávat, že by případná výroba yarisů ve středních Čechách znamenala nárůst počtu zaměstnanc­ů, nebo výraznější navýšení poptávky po komponente­ch u dodavatelů. Aktuálně zde pracuje zhruba 2 700 lidí, firma je jedním z největších exportérů v Česku a zároveň největším zaměstnava­telem v regionu.

Yaris je pro značku důležitý také proto, že hybridní pohon pomáhá Toyotě snižovat flotilový průměr emisí.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia