Dnes Prague Edition

Co musí mít vánoční pohádka

Draka už Honza skolil, ale svatba se nějak zadrhla. Tak začíná letošní štědroveče­rní pohádka ČT Princezna a půl království, v pořadí pátá, kterou pro vánoční vysílání natočil režisér Karel Janák. Měl by tedy už vědět, jak má ideální pohádka k nadílce vypa

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Otázky vypadají jednoduše: co taková správná pohádka pro večer 24. prosince obsahovat musí, co v ní naopak být nesmí a co se v ní objevit může. Jenže odpověď je složitější, úplná alchymie.

„Pohádky totiž představuj­í žánr, který zraje s ubíhajícím časem, lidé je srovnávají s osvědčenou filmovou klasikou a hlavně je berou strašlivě osobně,“vysvětluje režisér Karel Janák, do jehož pohádkové sbírky vedle premiéry Princezny a půl království patří Nejlepší přítel, Princezna a písař, Dvanáct měsíčků a Korunní princ. Jedním si je zcela jist: Vánoce nelze divákům kazit experiment­em, i kdyby byl sebelepší.

Povinné přísady

Takže po pořádku, co v pravé vánoční pohádce být musí?

1. Láska. Naprosto jasný motiv, bez jakého se pohádka neobejde. Ovšem pozor, výhradně v tradičním modelu on plus ona. „Ve světě už se pár experiment­álních verzí sice objevilo, ale pro českou vánoční televizní pohádku se hrátky se sexuálními menšinami nehodí,“vylučuje Janák, že by se princezna zamilovala do komorné nebo princ kráčel k oltáři s hloupým Honzou.

2. Šťastný konec. Další holá nezbytnost, zpravidla v podobě svatby. „Pohádka zosobňuje svět, jaký by ideálně měl být, a to včetně vztahů,“vysvětluje režisér.

3. Nadpřiroze­ný prvek. Pořádná pohádka potřebuje čarování; alespoň jedno malé kouzlo, přimlouvá se Janák. Ovšem jedním dechem přiznává, že zrovna v jeho letošní novince moc nadpřiroze­ných prvků není. „S výjimkou draka, o kterém se tu alespoň mluví,“směje se.

4. Padouch. Jak by jinak kladný hrdina dokázal svou fyzickou i morální převahu? Ovšem dotyčný zlosyn by neměl být vyloženě nebezpečný, neřkuli krvelačný. „Pro děti je třeba dávkovat i zlo s mírou,“vykládá Janák.

5. Poselství. Pohádka by měla být nositelem morálních hodnot.

Zakázané přísady

Druhou kapitolu představuj­í prvky, které v optimální vánoční pohádce naopak být nesmí.

1. Ironie. Může to znít překvapivě, Češi se považují za národ, který s oblibou zlehčuje kdykoli cokoli, nicméně výjimka potvrzuje pravidlo. „Ve štědroveče­rní pohádce prostě lidé nemají ironii rádi, jak mi potvrdil i ředitel ČT,“říká Janák.

2. Násilí a vulgarity. Tady není o čem polemizova­t, násilí do dětské podívané samozřejmě nepatří a z hrubých slov se povoluje nanejvýš přiléhavé K čertu!

3. Vítězné zlo. I kdyby čert na koze jezdil a proti neohrožené­mu chasníkovi stálo celé peklo, nesmí zlo vyhrát. V pohádce vítězí za všech okolností výhradně dobro.

4. Moderní prvky. „Vypozorova­l jsem, že divákům vadí. V Korunním princi jsem použil stylizovan­ou obdobu roztleskáv­aček, ale třeba hrdina s mobilem už by mi rozhodně neprošel. Samozřejmě to pro tvůrce znamená omezení, ale musí ctít, že pohádka je konzervati­vní žánr,“uvažuje režisér.

5. Opisování. Běda, aby nová pohádka opisovala zápletku některé své předchůdky­ně, na to mají diváci obzvláště spadeno a okamžitě to vpálí autorovi, který možná ani netuší, že stejný děj už někdo použil.

Možné přísady

Do třetice existuje seznam motivů, které v pravověrné­m pohádkovém desateru sice nefigurují, ale použít se mohou.

1. Humor. „Protože k pozitivním­u žánru hezky ladí, i když není podmínkou – vzpomeňte si na strašideln­é pohádky Juraje Herze. Byly

ceněné, i když samy děti, pravda, je zrovna moc nevyhledáv­aly,“vybavuje si Janák. 2. Akce. „Hodí se, zpestřuje zážitek, aby nezůstalo jenom u povídání v trůnním sále,“přitakává vyznavač akčních scén. 3. Podívaná. Kategorie, která podle Janáka zahrnuje dobrodružn­é prvky stejně jako bohatou výpravu, kostýmy, zámky, skály, prostě pastvu pro všechny smysly.

4. Erotika versus lyrika. S erotikou se musí zacházet velice opatrně, režisér se kloní spíše k její poetické variantě, i když třeba v Pekle s princeznou to prý mezi dvojicí Mádl – Voříšková „pěkně jiskřilo“.

5. Politika. Ošemetná věc. Pokud se týká konkrétní doby s adresnými narážkami, může pohádku pro budoucí vysílání znehodnoti­t, protože příští generace už souvislost­i nepochopí. „Na druhé straně v Pyšné princezně je politika obsažená taky, dokonce budovatels­ká, ale šikovně schovaná a nadčasová; v takovém případě ji pohádka unese,“soudí Janák.

Vlastní vyznání

Na závěr připojuje režisér pár osobních rad. Princezna by neměla být ošklivá, ze zvířátek se líbí hlavně koně, dětští herci by se hodili, ale talenty se těžko hledají, a parodii by nezkoušel, diváci chtějí brát pohádky vážně. Osobně má rád Tři oříšky pro Popelku, i když má odbytý závěr, Šíleně smutnou princeznu, přestože obsahuje onu zakázanou „modernu“, a docela chápe vášně, které nad každou štědroveče­rní pohádkou vypuknou.

„Když lidem nesplní jejich představu, nabourá jim celou intimní zónu dokonalého večera, jako kdyby měli zkaženého kapra. Sám si pamatuji, že když jsem jako malý viděl Rážovu verzi Sedmera krkavců, připadala mi tak depresivní, že mě to úplně rozčílilo a pokazilo mi to celou nadílku,“vyznal se tvůrce letošní premiérové pohádky.

 ?? Foto: Česká televize ?? Princezna a půl království Chrabrého Honzu hraje Matouš Ruml, princeznu Eva Josefíková a rádce Marek Eben.
Foto: Česká televize Princezna a půl království Chrabrého Honzu hraje Matouš Ruml, princeznu Eva Josefíková a rádce Marek Eben.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia