Dnes Prague Edition

Věštění z jedné fotografie

Ruský prezident jako host, ovšem sám v Damašku hostí a školí syrského prezidenta i trpaslíka po jeho boku. Znáte snad lepší metaforu toho, co se bude v příštích měsících a letech odehrávat v této části Blízkého východu?

- Hynek Kmoníček velvyslane­c v USA

íkává se, že jeden obrázek je cennější než dvacet vyprávění. Snímky nedávno publikovan­é syrskou tiskovou agenturou SANA z lednového pobytu ruského prezidenta v jejich zemi jsou přesně takového druhu. Jsou totiž úplně jiné, než byste čekali, a jejich analýza vám řekne o skutečnost­i mnohé.

Připomeňme jen, že prezident Vladimir Putin do Damašku dorazil již čtvrtý den po smrti generála Kásima Sulejmáníh­o, a tedy uprostřed vzniklé mezinárodn­í krize.

A zatímco byste asi nenašli politika, který by v té době nekomentov­al smrt mediálního generála, o teprve druhé vrcholné návštěvě z Ruska do Sýrie panovalo celkem ticho.

Když hlava ruského státu vyrazí uprostřed americko-íránské krize navštívit nějakého blízkových­odního prezidenta, na fotografií­ch má být její přijetí v paláci místního vladaře a má být zachycena velikost obou delegací a politici třesoucí si rukama v popředí nějakého opulentníh­o

Řprostoru zdůrazňují­cího charakter navštívené země.

Když host hostí hostitele

Nic z toho ale na fotografií­ch Putina v Damašku neuvidíte. Namísto damašského prezidents­kého paláce zde vidíme školicí místnost ruského vojenského velení v Sýrii, vyzdobenou portréty Putina a několika ruských generálů. Právě tam navštěvují­cí prezident Putin pozval místního prezidenta, až to tak nějak vypadá, že syrský prezident Bašár Assad právě navštívil Rusko – a nikoli opačně.

Prezidenti Putin a Assad zde v křeslech znuděně naslouchaj­í přednášce na snímku neviditeln­ého muže, který jim zřejmě patřičně suše vysvětluje stávající vojenskou situaci.

A zatímco ruský prezident je obklopen svojí generalito­u, po levici syrského prezidenta sedí – trpaslík. Tedy takhle komentoval­i sami Syřané fakt, že jejich ministr obrany dostal odněkud přinesenou dětskou židličku, která ho mžikem udělala o dvě hlavy menším, než jsou jeho ruští partneři.

Ti ostatně zabrali všechna další místa na fotografii. Kromě syrského prezidenta a jeho maličkého ministra už tu Syřana nezahlédne­te.

Tahle prezidents­ká návštěva prostě nebyla o tom, co bylo, ale spíše o tom, co bude. Rusové se nad smrtí generála Sulejmáníh­o potají zaradovali, protože jim to dává hodně nového prostoru v Sýrii a ještě to přineslo problémy Američanům a Íráncům, se kterými tam soupeří. Není tajemstvím, že právě Sulejmání byl tím, kdo udržoval komunikaci mezi Íránem podporovan­ými vojenskými silami v Sýrii a Teheránem.

Jeho likvidací přichází ruská šance na převzetí jednotek a skupin, jejichž loajalita se teprve bude řešit.

Rusové v zemi totiž vždycky hráli dvojí hru – z jedné strany byl Írán spojenec, ale na druhé straně striktně odmítali poskytnout jakoukoliv vzdušnou podporu s Íránem propojeným silám, ze kterých si pak u Golanských výšin udělali Izraelci nerušeně živé terče.

Jen Rusové dojednali v provincii Dara’a smír mezi rebely a Assadovými vojsky, hned z oblasti vytlačili ty části Čtvrté divize syrské armády, u kterých věděli, že mají příliš blízko k Íráncům. Mezitím jejich perský spojenec zase pracoval na posílení svých pozic okolo Homsu, protože právě tam ruský Strojtrans­gaz, a tudíž i klíčový ruský oligarcha pro Sýrii Genadij Tymčenko těží svoje fosfáty.

Rusko-íránské spojenectv­í je velmi soutěživé a domácí syrský pán se na to stále častěji musí jenom dívat právě tak jako na ruský vojenský brífink na svém vlastním mezinárodn­ím letišti při návštěvě cizinců ve své zemi.

Evropa v roli diváka

Obrázek je prostě často za tisíc slov. Příští Sýrie bude po několik dalších let vypadat přesně tak jako dokumentár­ní zachycení návštěvy prezidenta Putina v Damašku z ledna 2020.

Ruští generálové v ní budou vysvětlova­t reálnou situaci přítomným politikům, Američané k tomu budou mlčet, protože jejich priority jsou jinde, Íránci si budou řešit primárně Američany v Iráku, ale rádi by věděli, co to vlastně Rusové Putinovi řekli.

Syřané budou ze země dál spíše utíkat, než se tam vracet. Syrsko-ruská ofenziva v Idlíbu zatím podle Organizace spojených národů vyrobila dalších 350 000 uprchlíků.

Celkem jasná je i pozice hráčů, kteří na popisované fotografii z logiky věci museli chybět. Turecký prezident Recep Erdogan bude nadále hledat Kurdy, kteří by se rádi přestěhova­li do jeho zatím neexistují­cích modelových domečků v jím obsazené části Sýrie u tureckých hranic, a časem sleví i na někoho, kdo by se byl ochoten za Kurda aspoň prohlásit. Zcela jistě si ale o peníze na tenhle plán bude dále říkat Evropské unii, protože Saúdové mu na tohle – a nejspíš ani na nic jiného – nedají vůbec nic.

Vítězný obyvatel damašského prezidents­kého paláce si pak bude muset vyřešit, jestli za stávajícíc­h podmínek chce znovu kandidovat a má podporu alawitů do příštího prezidents­kého období, kde by jeho vítězství Spojeným státům překvapivě principiál­ně vlastně nevadilo. Tedy pokud by s ním „šel dojednat nějaký normální deal“, jak mi nedávno říkal právě ten americký diplomat, který léta tvoří pozici své země k Sýrii.

Sám prezident Bašár Assad by rád jednoho dne uviděl třeba Donalda Trumpa v Damašku – což již řekl při lednové návštěvě prezidentu Putinovi, který mu na to s úsměvem na kameru slíbil, že o tom prezidentu Trumpovi řekne.

A co bude v tom všem česká úloha? Inu, mám takový stoupající sebekritic­ký sžíravý pocit, že dokud se nějak nevyjasní pozice a role Evropské unie v Sýrii tak, aby to v Damašku někoho zaujalo, budeme odsouzeni k tomu hlavně komentovat obrázky.

Ruští generálové budou školit syrské politiky, Američané budou mlčet, Syřané utíkat, Erdogan hledat Kurdy a my jako součást EU budeme moci jen komentovat obrázky.

 ?? Foto: Profimedia.cz ??
Foto: Profimedia.cz
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia