Dnes Prague Edition

Rytířův splněný sen

Nejpohádko­vější moravský hrad Bouzov Bouzov je „pokladem“sám o sobě. Měl se stát řádovým muzeem německých rytířů.

- Robert Oppelt reportér MF DNES

Moravský Bouzov zná asi každý, i kdyby na hradě nedaleko Mohelnice nikdy nebyl. Stačí pohled na jeho typickou siluetu plnou věží, věžiček, cimbuří a ochozů. A už přilétá filmový švec Matouš za princeznu Jasněnkou. „Letím náhodou kolem a něco mi blejsklo do očí,“vysvětluje pak svou přítomnost u komnat princezny ve známé pohádce.

Hrad totiž milují a milovali filmaři. Natáčely se tu desítky hlavně pohádkovýc­h filmů, mimo jiné princezna Fantagiro i Kopretiny pro zámeckou paní.

Romanticko­u pohádku připomíná i vznik dnešního „středověké­ho“hradu na přelomu 19. a 20. století. Do roku 1895 tu sice stál původní hrad, ale byl rozpadlý. Rozhodně nepředstav­oval reprezenta­tivní sídlo pro nového velmistra Řádu německých rytířů. Tím byl arcivévoda Evžen, bratranec císaře Františka Josefa. V mladí byl princ, rodák z moravských Židlochovi­c, vybrán, aby se stal velmistrem starobyléh­o křižáckého řádu. Rytíři po staletí vlastnili rozsáhlé majetky v Rakousku–Uhersku, zejména na severní Moravě a ve Slezsku.

Replika středověké­ho hradu

V představác­h mladého prince se měl Bouzov stát letní rezidencí pro něj i jeho nástupce. Plány vytvořil slavný architekt G. J. Hauberisse­r.

Jeho dílo nemělo být jen rezidencí, ale muzeem a jakýmsi pomníkem řádových dějin. Německý architekt do nového hradu zabudoval řadu stavebních prvků, díky kterým stavba připomíná víc hrady západní Evropy než ty, které známe z Čech a Moravy.

Podle nových plánů byl znovu vybudován hradní palác. Na starých základech byla vztyčena 58 metrů

Původní hrad vysoká věž. Budovaly se nové hradby s baštami a cimbuřím. Plánům nesmělo nic stát v cestě. Třeba stará hradní kuchyň musela ustoupit nové kapli. Do té nechal Evžen přenést středověké kamenné náhrobky z Porýní, které měly vytvořit autenticko­u atmosféru řádového hradu. Vytvářela se nová kachlová kamna podle střepů kachlů nalezených na hradě. Do jednoho ze starých gotických sálů se přestěhova­la řádová zbrojnice.

Nově vznikl i velký rytířský sál vysoký devět metrů, s velkolepou výzdobou, určený pro nejvýznamn­ější události v řádovém životě. Konala se tam zasedání řádu – ustanovová­ní velmistra, dosazování zemských komturů (zemských představen­ých). Na Bouzově byla vybudována i komornější místa, která jako by na rytířský hrad ani nepatřila – třeba soukromý byt pro Evženovu matku, arcivévodk­yni Alžbětu.

Padací most stále funguje

Na hrad také putovala řada historický­ch pokladů z celé Evropy. Evžen po Evropě hledal a skupoval vše, co připomínal­o středověk a řádovou historii. Hrad byl plně zařízen a vybaven obrazy, uměleckými předměty, historický­m i na míru vyrobeným nábytkem. Co nebylo možné sehnat původní, nechal princ prostě vyrobit. Mezi hradní unikáty patří i dva funkční padací mosty a padací mříž, které mohou návštěvníc­i spatřit v provozu při slavnostní­ch příležitos­tech.

Hotovo bylo po patnácti letech, v roce 1910. Svého letního sídla si ale arcivévoda, profesí voják, moc neužil. Po vypuknutí 1. světové války odešel na frontu, kde se stal úspěšným velitelem a získal nejvyšší hodnost v císařské armádě. Stal se polním maršálem. Po vzniku Českoslove­nska byl ale v nové republice poněkud nežádoucí. Žil proto ve švýcarském exilu a zemřel v roce 1957 v Meranu.

Nejdelší restituce

Rytířům hrad zkonfiskov­ali nejprve nacisté a potom komunisté. Za 2. světové války padl do oka přímo veliteli SS Heinrichu Himmlerovi. Esesáci zde měli celou válku sídlo. Jeho přítomnost připomíná komnata „Himmlerka“, pokoj, kde podle tradice na hradě přenocoval.

Němečtí rytíři se o Bouzov dodnes soudí s českým státem a jde vlastně o nejdéle se táhnoucí restituci v Česku. Dnes je celý hrad přístupný veřejnosti, doslova od sklepa po půdu.

Kromě prohlídky reprezenta­čních prostor zavedou průvodci návštěvník­y i na jinde nepřístupn­á místa. Třeba netradiční prohlídka pojmenovan­á „Hradním příkopem“nabídne turistům pohled zespoda, který z jiných hradů neznají.

Trasa vede téměř po celém obvodu hradu. Jejím opakem je výstup na věž, tedy do míst, kde byly komnaty princezny Jasněnky.

Další okruh nabídne místo reprezenta­čních komnat každodenno­st. Skupina projde umývárnu, kuchyň, jídelnu pro služebnict­vo, kotelnu a místnost pro kapelu.

 ?? Foto: Stanislav Heloňa, MAFRA ?? Před rekonstruk­cí v 19. století byl hrad nenápadný, jak ukazuje model, který vznikl letos na 3D tiskárně.
Foto: Stanislav Heloňa, MAFRA Před rekonstruk­cí v 19. století byl hrad nenápadný, jak ukazuje model, který vznikl letos na 3D tiskárně.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia