Juliette Binoche v síti vášně

Dnes Prague Edition - - Kultura - Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Zlaté Ženy v pokušení, může napadnout leckterého diváka u francouzsk­é novinky našich kin Kdo si myslíš, že jsem. Také tady se líčí milostný vztah stárnoucí ženy a mladého muže, ovšem bez humoru, naopak v rovině až chorobné posedlosti.

Proměny na povel

Pravda je, že si režisér a spoluautor scénáře Safy Nebbou vymyslel několik efektních, více či méně tušených zvratů. Zápletku buduje na módním půdorysu sociálních sítí se zrádnými úskalími falešné identity – žena svádí milencova kamaráda pod smyšleným profilem čtyřiadvac­etileté krásky – a především spoléhá na svou hereckou hvězdu Juliette Binoche, která dovede takřka na povel zošklivět, zkrásnět, vnitřně vyhasnout i rozzářit se jako poprvé zamilovaná puberťačka.

Na druhé straně filmař používá již značně vyčerpaný vypravěčsk­ý rámec psychotera­pie, kde hrdinka vypráví lékařce svůj příběh. Nadto jí přidělil povolání profesorky literatury, aby do vlastní tajné vášně promítala motivy knižních ženských postav včetně Nory či Nebezpečný­ch známostí.

Mluvíš jako moje máti

Aby se vyumělkova­ný mikrosvět ještě znásobil, objektem ženiny touhy se stává fotograf, u něhož si v jedné z alternativ­ních linek objedná vlastní portréty. Zkrátka lidé se tu pohybují v jisté společensk­é bublině: zatímco v tuctové americké komedii by se poblázněná padesátnic­e vydala za vnější maskou mládí do kosmetické­ho salonu, pařížská intelektuá­lka se vyžívá v rafinované hře slov. Groteskně třeba přejímá mladistvý slovník svých synů, aby se v internetov­é koresponde­nci či v telefonáte­ch neprozradi­la, přesto od mladíka vyslechne: Občas mluvíš jako moje máti.

První část se odehrává z velké části na monitoru počítače či na displeji mobilu, což brzy unaví navzdory dráždivému milování na dálku – Jsi nahá? Pokládám ti ruku na bříško. Do druhé poloviny popohání diváka přirozená zvědavost, co se stane, až mladík naléhající na osobní setkání nutně odhalí ženin podvod. Právě pointu však film jednak oddaluje prostředni­ctvím obecných meditací u psycholožk­y – Co je láska bez touhy? – a jednak rozdrobí v několika variacích konců včetně, jak jinak, jednoho románového.

Zase už v dešti

Snad každá žena na světě zažila podobné vzplanutí v panice před vráskami, ale jakkoli místo obvyklého nostalgick­ého smíření diktuje režisér své herečce patologick­ou přemrštěno­st, měl by jí více věřit. Protože Binoche uhraje hrdinčinu nejhlubší intimitu natolik přesvědčiv­ě, že vskutku nepotřebuj­e melodramat­ickou manýru v podobě mořských vln, očistného deště či hejna ptáků, která snímku Kdo si myslíš, že jsem zbytečně ubírá body.

Foto: Film Europe

Hvězda Juliette Binoche, na jejímž hereckém výkonu francouzsk­ý snímek stojí, umí takřka na povel zošklivět i zkrásnět. Kdo si myslíš, že jsem

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.