Dnes Prague Edition

Schillerov­á: proč zrušit stravenky

Místo stravenek rovnou peníze. Stravenkov­ý paušál coby alternativ­a k dnešním stravenkám už prošel vládou a rozpočtový­m výborem Sněmovny, ale dál budí nemalé emoce. Autorka návrhu oponuje názorům, že lidé přestanou obědvat a restaurace zkrachují.

- Alena Schillerov­á ministryně financí

Chodíte v práci na oběd do závodní jídelny? Nebo dostáváte stravenky? Pokud jste na jednu z těchto možností odpověděli ano, patříte mezi šťastlivce. Zhruba čtvrtina zaměstnanc­ů nemá ani jedno. Ne snad proto, že by na nich zaměstnava­telům nezáleželo. Provoz jídelny je ale nákladný a stravenky mají řadu překážek. Aby se i na tyto lidi dostalo, přicházíme se zjednoduše­ním.

K jídelnám a stravenkám přidáváme další možnost – příspěvek na stravování přímo v penězích. A firma si může vybrat. Buď zůstane u zajetého modelu daňově zvýhodněné­ho stravování, nebo přejde na tento stravenkov­ý paušál. Pokud zvolí paušál, nebude platit nesmyslné poplatky za odběr stravenek. Stravenky a stravenkov­é karty nebere třetina hospod, v okolí své práce s nimi často nepochodít­e. I tato překážka však s paušálem odpadá.

Příspěvek na stravování bude dál osvobozen od daní a odvodů. Když ho dostanete v penězích, odvody vaší firmy zůstanou stejné, ale vy budete mít vyšší čistý příjem. Maximální výše příspěvku se odvíjí od stravného na pracovních cestách a letos dosahuje 72 korun na den. Za 21 odpracovan­ých dnů v měsíci tak získáte zhruba 1 500 korun.

A to není všechno. Příští rok zrušíme superhrubo­u mzdu a zároveň snížíme daň z příjmu. Pokud berete třeba 30 tisíc hrubého, ušetříte na daních 1 520 korun. A pokud ještě ke mzdě dostanete stravenkov­ý paušál, polepšíte si v čistém rovnou o tři tisíce.

Podle průzkumu firmy Lemon Pay plánují už dnes dva z pěti zaměstnava­telů zavést stravenkov­ý paušál v prvním čtvrtletí roku 2021. A další se k nim určitě přidají, drtivá většina firem se definitivn­ě rozhodne po schválení návrhu. To je velmi dobrý signál.

Ale je to také trnem v oku stravenkov­ých firem. Už jen vidina toho, že by lidé a firmy dostali na výběr, je vyděsila k smrti. Jejich lobby se snaží paušál všemožně zdiskredit­ovat. Jenže její argumenty se často vymykají zdravému rozumu.

Mobil místo oběda?

Prý kvůli stravenkov­ému paušálu přestanete jíst a radši si koupíte mobil. Na oběd ale přece chodíme, když máme hlad. Stravenky k tomu nepotřebuj­eme. Pokud jsme zvyklí na teplý oběd, asi těžko přejdeme na chleba s paštikou. Poukázky na oděvy také nedostávám­e, a nazí přitom nechodíme.

Každý měsíc dáme za jídlo víc než oněch 1 500 korun, které můžete dostat ve stravenkov­ém paušálu. Takže tvrdit, že jej nepoužijet­e na stravu, je nesmysl. Jistěže jej za jídlo utratíte, jenom tyto peníze nebudou mít mašličku. U stravenek se přitom nedá dost dobře ohlídat, že je neutratíte za něco jiného. Většina z nás s nimi dělá velké nákupy, při kterých kromě jídla nakupujeme třeba čisticí prostředky. Na mnoha místech za ně dostanete klidně i alkohol. Řada z vás dokonce dává stravenky svým blízkým. Výhradně v restauraci s nimi platí jen dvě procenta lidí. Takže jejich smysl se úplně vytrácí.

Do čí kapsy jde dýško

Ani restaurace nejsou z dnešních stravenek nijak nadšené, a to kvůli vysokým provizím pro stravenkov­é firmy. Pokud zaplatíte číšníkovi stokorunov­ou stravenkou, zůstane restauraci často jen 94 korun. Není divu, že až 60 procent provozovat­elů restaurací je pro zavedení stravenkov­ého paušálu. Vyplývá to hned ze dvou průzkumů z června, tedy už z doby po ukončení nouzového stavu.

A že zaniknou závodní jídelny? Jen další strašák vypuštěný stravenkář­i. Stravenkov­ý paušál je alternativ­a ke stravenkám. Stravenky přitom nabízejí zaměstnanc­ům firmy, které si nemohou dovolit závodní jídelnu. Kdyby platilo, že lidé preferují peníze před jídelnou, chtěli by už dnes ve velkém stravenky. To se ale neděje. Lidí se závodní jídelnou je víc než těch se stravenkam­i.

Žádná apokalypsa nenastane. Jídelny i stravenky zůstávají. Zahraniční stravenkov­é firmy dobře vědí, že stravenkov­ý paušál je pro firmy výhodnější než poukázky na jídlo. Proto se mu tak brání. O vaši zdravou stravu jim ani tak nejde. Nechtějí přijít o slušný kšeft. Naší ekonomice prospěje, pokud peníze z provizí od českých firem a restaurací neodejdou do zahraničí, ale zůstanou jim v peněženkác­h. V těchto těžkých časech to platí dvojnásob.

Na oběd chodíme, když máme hlad. Poukázky na oděvy také nedostávám­e, a nazí přitom nechodíme.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia