Dnes Prague Edition

Velké sólo Ivy Janžurové

Své letošní významné narozeniny oslavila Iva Janžurová tím nejlepším způsobem. Divákům letní scény Divadla Kalich nabídla dvouhodino­vé tragikomic­ké sólo, kde zúročuje své zkušenosti s textem i publikem.

- Tomáš Šťástka redaktor MF DNES Sbohem migréno

Je to vlastně trefná paralela k situaci, ve které se poslední dvě jara ocitla většina herců, zvláště těch divadelníc­h. Slavná stárnoucí herečka se omylem sama uvězní na své terase v momentě, kdy nikdo jiný není doma. Telefon zůstal v pokoji, ovladač rolety z nějakého „záhadného“důvodu nefunguje a kocour je kdovíkde. I když zrovna on by asi stejně moc nepomohl.

Pusťte mě ven!

Novinka Divadla Kalich nazvaná Pusťte mě ven! tedy nejenom svým názvem evokuje pocity, které herci a vlastně určitým způsobem kdokoli z nás v posledních měsících zažil. Kalich středeční premiérou zahájil své

Hvězdné léto pod žižkovskou věží a předně tak oslavil letošní jubileum Ivy Janžurové. Právě tato populární herečka totiž v novince hraje Joce de Guérande, onu smyšlenou francouzsk­ou celebritu, jež místo účasti na večerní televizní show (která má znovu nakopnout její kariéru) bude sedět sama na terase a bezúspěšně mávat šátkem o pomoc.

Hra současného francouzsk­ého autora Jeana-Marie Chevreta je velkou příležitos­tí i výzvou. Janžurová během dvou intenzivní­ch hodin nesleze z jeviště. Svou Joce na první pohled podává jako jízlivou a dost cynickou babu, která si je vědoma sklonku kariéry. „Po šedesátce je to dřina, už tě tlačej do pece,“utrousí hned v úvodu. „Když skočím, tak sbohem migréno,“uvažuje pak, když si sumarizuje možnosti, kudy z domácího vězení ven. Před diváky se tak otvírá zdánlivě lehká komedie zcela postavená na přesném a profesně dávkovaném výkonu naší herecké legendy.

Janžurová se totiž s nástrahami textu vypořádala skvěle, vtipné pasáže skvěle pointuje a servíruje divákům přesně to, co od letní komedie s hereckou hvězdou očekávat. Snad jen vtipů založených na překvapivé­m hrubém slově v závěru věty by mohlo být méně. Co je humorné dvakrát třikrát, by se ve čtvrtém, pátém a dalším případě klidně dalo řešit náznakem.

Novince Pusťte mne ven! ale přesto nějaká košilatá prvoplánov­ost nehrozí. V druhém sledu se totiž Joce de Guérande pouští hluboko do svého nitra. A tam už tak veselo vždycky nebývalo. „Jedinou roli, co jsem hrála špatně, byla role matky,“naznačí. Janžurová navíc po přestávce z úvodní komické roviny přepne do té tragické tak náhle, plynule a neznatelně, že diváka až zamrazí.

Večeru pomáhá i uměřená režie Sabiny Remundové, která si v kusu střihla malou roličku. Děj, který se z principu nemůže hnout z několika metrů čtverečníc­h venkovní terasy, pak v čase posouvají rozčilené vzkazy na záznamníku uvnitř domu.

Na druhý pokus

Iva Janžurová v rozhovoru před premiérou uvedla, že se jí původně do Chevretova textu nechtělo. Poslala nabídku dál a svůj výtisk založila. Když ale po čase otevřela skříň, kam takové scénáře odkládá, Pusťte mě ven! ji zaujalo. Ještě že se tak stalo, novinka Divadla Kalich totiž navazuje na linku, kterou zde Janžurová nastoupila v Božské Sarah, a bude patřit k ozdobám činoherní produkce této pražské scény.

Pusťte mě ven! Divadlo Kalich 75%

 ??  ??
 ?? Foto: Richard Kocourek ?? Dvě hodiny na terase Iva Janžurová hraje herečku, která se sama uvězní ve svém bytě.
Foto: Richard Kocourek Dvě hodiny na terase Iva Janžurová hraje herečku, která se sama uvězní ve svém bytě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic