Dnes Prague Edition

Izrael zvažuje kvůli deltě třetí dávku očkování

Země kvůli nakažlivé mutaci delta zvažuje třetí dávku očkování proti infekci

- Dagmar Langová spolupraco­vnice MF DNES v Izraeli

TEL AVIV Deset dní. Přesně tak dlouho mohli Izraelci chodit bez ochrany úst a nosu. Ale už roušky zase nasadili, a nestačí to. Počet nakažených v zemi stále stoupá. Za poslední den 507 a experti varují, že pokud se něco nezmění, už za týden to bude zhruba tisícovka.

Izrael, který letos na jaře patřil k očkovacím premiantům a rozvolňova­l, protikoron­avirová opatření zpřísňuje. Příčinou je mutace delta, registrova­li ji u 90 procent nakažených.

Přitom země nic neuspěchal­a. Sundat roušky nebo respirátor­y mohli Izraelci 15. června až poté, co se od konce dubna počet nakažených pohyboval v řádu jednotek. Byly hlášeny třeba i jen čtyři případy denně. Země, která se od loňského března zcela zavřela turistům, v květnu povolila první organizova­né výpravy a od července se zvažovalo otevřít hranice pro individuál­ní turistiku. K tomu už nedošlo.

Do Izraele mutaci delta přinesli sami Izraelci. Převážně z Ruska. To je na seznamu nejvíce nakažených zemí a pro cestu tam Izraelci měli mít zvláštní povolení. Ale dokud se nic moc nedělo, úřady to příliš neřešily. Řada Izraelců nasedla do letadel bez „papíru“. Kolik jich bylo, není známo. Každopádně se izraelská média podivovala nad tím, že do Ruska vycestoval­o něco přes čtyři tisíce Izraelců. Chvíli trvalo, než úřady zasáhly a koncem června inspektoři vyvedli z letadla do Ruska 32 Izraelců, kteří neměli povolení. Týž den při příletu letadla z Ruska zadrželi 40 dalších bez povolení, každý musel zaplatit pokutu v přepočtu 32 000 korun.

Ovšem Rusko není jediné. Další případy nákazy deltou byly podle listu Jisra’el ha-jom z Kypru, Běloruska, Seychel nebo Spojených arabských emirátů. „Ještě nikdy jsem neměl takový strach, že se nakazím koronavire­m, jako na letišti,“stěžoval si jeden z Izraelců médiím poté, co se vrátil do vlasti. Přitom Izraelci musí 72 hodin před odletem domů absolvovat PCR test, dále vyplnit příletový formulář a po příletu je čeká další PCR test – právě na letišti. Tam se tvořily tak dlouhé fronty a davy, že jeden den to úřady vzdaly a po hodinách stání pustili Izraelce z letiště bez testů, což je jeden z možných počátků nynější vzdouvajíc­í se vlny.

Bez testu neodejdeš!

Od konce června se žádný Izraelec z letiště bez testu nedostal. Systém je jednoduchý, všechny východy jsou zatarasené, zůstal jen jeden a tím se dá projít jen s oranžovým papírkem, který cestující dostane poté, co mu provedou stěry z úst a z nosu. Testy provádějí desítky zdravotník­ů ve velké hale, do které cestující navedou zátarasy po vyzvednutí kufru. Dalším opatřením bylo, že letadla z kriticky nakažených zemí nově přistávají na jiném terminálu, aby se cestující nedostali mezi ty, kdo přiletěli z takzvaných zelených zemí.

Všechno marné. Koronaviru­s se v Izraeli, kde je plně naočkováno vakcínou Pfizer skoro 60 procent obyvatel, šíří dál. Pro srovnání, za celý květen bylo 918 nakažených, za červen 2 389. Tentokrát je to ale jiné, více než polovinu nakažených tvoří školou povinní Izraelci.

Ministerst­vo zdravotnic­tví v pondělí zveřejnilo nová data: vakcína Pfizer před mutací delta a mírnými příznaky chrání jen na 64 procent. Čísla z minulého pátku jsou dokonce děsivější, 55 procent nakažených bylo očkováno. Odhaduje se však stále, že vakcína je pořád na 93 procent účinná při prevenci proti závažnému průběhu. V nemocnicíc­h je 63 lidí, z toho 35 ve vážném stavu. Ještě před týdnem to bylo 22 lidí. Podle izraelskýc­h expertů ale nelze zcela potvrdit, že vakcína zabrání těžkým případům. Na to je příliš brzy.

Znovu v izolaci?

Ředitel z jednotky pro prevenci infekcí Mithcell Schwaber apeloval na Izraelce, aby zvážili svou cestu do zahraničí. Hlavně ti, kdo nejsou očkovaní. Izrael také v posledních týdnech horečně očkuje mladé ve věku od 12 do 15 let. Zvažuje se i třetí dávka vakcíny: pro lidi, kteří mají narušenou imunitu nebo jsou staří, ale nevylučuje se, že nakonec bude pro všechny. Poté, co je od 25. června v platnosti nařízení nosit ochranu úst a nosu, vláda rozhoduje o dalších opatřeních. Má se rozšířit seznam zakázaných zemí. Opět se má snížit počet lidí, kteří se mohou setkat, a na některá místa budou moci jen očkovaní. Po návratu z ciziny má být po pěti dnech ještě jeden test.

Testovat se mají i očkovaní, pokud se setkali s nakaženým. Premiér Bennett také zadal u úřadů vypracován­í studie o efektivitě vakcíny Pfizer. Jedna se má týkat buněčné imunity u očkovaných, druhá má zjistit, v kterých skupinách (podle věku či nemocí) dochází k poklesu účinnosti vakcíny Pfizer.

„Nebude to tak hrozné jako loni, nemůžeme se už vrátit do stejné situace,“odhaduje asi čtyřicetil­etý Telavivan Assaf. Zemi až do zhruba letošního března s krátkými přestávkam­i svírala velmi přísná protikoron­avirová opatření. Přestože má podobný počet obyvatel, počet obětí koronaviru je ve srovnání s Českem v Izraeli pětinový. Je to ale za cenu značných ekonomický­ch ztrát, byla období, kdy se nezaměstna­nost vyšplhala až k 25 procentům. Izraelci se obávají toho, že by měli znovu všechno zavřít. Každopádně ministerst­vo dopravy už nevyloučil­o, že pokud se situace bude zhoršovat, znovu se zavře letiště – vstupní brána do Izraele.

 ?? Foto: Profimedia ?? Kampaň cílí na mladé Izrael kvůli šířící se nakažlivěj­ší mutaci covidu apeluje na děti mezi 12 a 15 lety (a jejich rodiče), aby se také nechaly očkovat.
Foto: Profimedia Kampaň cílí na mladé Izrael kvůli šířící se nakažlivěj­ší mutaci covidu apeluje na děti mezi 12 a 15 lety (a jejich rodiče), aby se také nechaly očkovat.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic