Dnes Prague Edition

Nejnovější kyberútok zasáhl ve světě stovky cílů

-

Stovky až tisíce firem ve světě se staly o víkendu cílem mohutného kybernetic­kého útoku. Panuje podezření, že je dílem skupiny REvil spojované s Ruskem. Hackeři žádají 70 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy Kč). Vláda USA poskytne pomoc zasaženým subjektům, uvedla Anne Neubergero­vá, poradkyně prezidenta Joea Bidena ve věcech kyberbezpe­čnosti. Biden ohlásil, že se původ útoku vyšetřuje.

„Je to kolosální a ničivý útok,“řekl John Hammond z bezpečnost­ní firmy Huntress Labs, která incident připsala gangu REvil. Ten podle amerických vyšetřovat­elů stál za květnovým útokem na největšího světového výrobce masa JBS.

Nynější akce zasáhla nejen firmy, ale i školy nebo cestovní kanceláře. Obětí jsou stovky firem, mezi nimi například obchodní řetězec Coop, který kvůli tomu musel ve Švédsku uzavřít asi 500 prodejen.

Pachatelé zřejmě na konci minulého týdne pronikli do hojně využívanéh­o nástroje od amerického softwarové­ho dodavatele Kaseya, který slouží IT odborníkům ke správě serverů, desktopů, síťových zařízení či tiskáren. Nástroj s názvem VSA pak upravili a zároveň skrze něj spustili vlnu útoků typu ransomware na cíle, které jej využívají.

Agentura AP s odvoláním na analytiky psala dokonce o tisících zasažených podniků a o nejrozsáhl­ejším známém případu použití metody ransomware.

Objevují se informace o tom, že útočníci za virtuální klíče k zašifrovan­ým datům požadují částky od desetitisí­ců dolarů až po pět milionů dolarů, v přepočtu asi 108 milionů korun.

Americká vláda začala se zasaženými podniky spolupraco­vat „na základě vyhodnocen­í národního rizika“, uvedla Anne Neubergero­vá. Členka bezpečnost­ní rady Bílého domu (NSC) podle Reuters prohlásila, že „kdokoli, kdo se domnívá, že byly zasaženy jeho systémy“, by měl toto podezření nahlásit.

Bílý dům také oznámil, že pověřil americké tajné služby vyšetřením incidentu. FBI situaci analyzuje ve spolupráci s agenturou pro kybernetic­kou bezpečnost CISA.

ČTK, iDNES.cz

70

milionů dolarů požadují hackeři od napadených firem ve světě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic