Dnes Prague Edition

Ve dvou vracejí do hudby bolest

- Jindřich Göth redaktor MF DNES

Nečekaná překvapení jsou nejpříjemn­ější. Utopian Ashes, společné album zpěvačky kapely Savage Jehnny Bethové a Bobbyho Gillespieh­o, frontmana Primal Scream, je jedním z nich.

Je plné výborných písniček v duchu folk a country rocku. Oba protagonis­té přiznávají vlivy Emmylou Harrisové, Tammy Wynette nebo Grama Parsonse, svého času nerozlučné­ho parťáka Keitha Richardse z Rolling Stones, bez něhož by se nikdy nerozběhli divocí koně, tedy Wild Horses. Gillespie a Bethová se při práci na albu snažili především o autenticit­u, což se jim bezezbytku podařilo.

Z písniček je cítit zaujetí, vášeň, oko vnímavého pozorovate­le partnerský­ch vztahů, o které tu jde především. „Chtěl jsem do muziky vrátit trochu skutečné bolesti, v současné rockové hudbě už jsem ji neslyšel a necítil ani nepamatuju,“vysvětluje Bobby Gillespie.

Potkali se před šesti lety

Neznamená to však, že by deska byla depresivní tryznou. Vše je v dokonalé rovnováze, radost i bolest, světlo i stín. Jako v životě. Hořkost vyvažují krásné vzdušné melodie, Gillespieh­o táhlý „raveově“frázovaný zpěv se ideálně pojí s energickým hlasem Jehnny Bethové. Ti dva se při práci poprvé setkali v roce 2015 na koncertě vzdávající­m hold kapele Suicide, o rok později si Bethová s Primal Scream živě zazpívala duet Some Velvet Morning z repertoáru Lee Hazlewooda a Nancy Sinatra.

Slyší na sebe dokonale, na jejich souznění je celé album postaveno. A zaslechnou­t letos působivějš­í skladby než Remember We Were Lovers nebo Your Heart Will Always Be Broken dá velkou práci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic