Dnes Prague Edition

Komiksový Štefánik je emocemi nabitý dobrodruh a romantik

- Radim Kopáč literární a výtvarný kritik

Komiks o Tomáši G. Masarykovi máme, o Edvardu Benešovi taky, takže z trojice otců zakladatel­ů Českoslove­nska zbývá Milan Rastislav Štefánik. Jeho portrét právě vykroužila trojka Gabriela Kyselová, Michal Baláž a Václav Šlajch.

První dva přispěli scénářem, třetí dodal kolorovano­u kresbu. „Komiksový román“, jak zní podtitul, vydalo pražské nakladatel­ství Labyrint. Jaká je kniha?

Malý vzrůstem, velký idejemi

Prostě vynikající. Šlajch je zdatný kreslíř, mistr dynamické, přirozeně „atmosféric­ké“linky. Někdy blízko Jiřímu Grusovi. Vychází z reality, ale trochu ji fantazijně protahuje. Štefánik v jeho podání vypadá jako mix Hellboye a Golema. Není to od věci: jisté superschop­nosti Slovák měl. Žil život dobrodruha, eskamotéra, hráče. Sledoval s gustem hvězdnou oblohu, zbožňoval letadla, měl blízko k umělecké bohémě ve Francii první dekády minulého století. Byl sice malý vzrůstem, ale velký svými idejemi. Na obálce je s hořící hlavou a zářícíma očima. Nabitý emocemi k prasknutí. Romantik. Založil českoslove­nské legie a prokopal po boku Masaryka a Beneše cestu svobodnému českoslove­nskému státu.

Příběh v albu rotuje kolem zakázky na Štefánikův pomník. Tu dostal Čech: Bohumil Kafka, z dnešního pohledu spíš dobový než nadčasový sochař. K práci však přistoupil maximálně odpovědně: chtěl zabrat svého dávného přítele ze všech úhlů, vtělit do sochy všecky záhyby jeho komplikova­né osobnosti.

Štefánik tak v jeho očích nabývá nejen podobu toho, kdo se zasadil o stát, ale i toho, kdo vždy myslel víc na vlastní legendu než na společnou věc. Kdo druhé používal a využíval ke svému účelu. Kdo cholericky vybuchoval na potkání. Socha byla odhalena v předvečer konce samostatné republiky. Měla být poctou vzletu, stala se svědkem pádu.

Což ho vzít do školy?

To však komiksu nijak neškodí. Tak to prostě bylo. V albu je nakonec všecko: literatura, umění, dějiny, kultura, společnost, politika. A taky skutečnost i sen. Ostatně snové pasáže, které běží Kafkovi hlavou, když se chystá na své životní dílo, patří k nejsilnějš­ím místům knihy.

Vedle těch, kde autoři vykreslují zbývající dva body úvodem jmenované triády: Masaryk byl mozek, diplomat, klidná síla, Beneš pak ustrašený jeliman, který bral na svá bedra vždycky víc, než na co stačil. Štefánik byl živel. A takový je i v komiksu.

Album je živý organismus, další počin, který by mohl skvěle posloužit ve školní výuce historie. Vyzkouší to někdo?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic