Dnes Prague Edition

Tři penalty strhly fasádu poklekáván­í

Výbuch rasismu ane porážka ve fotbale se stal britskou zprávou dne. Misionář vypadá falešně.

- Analýza Milan Vodička redaktor MF DNES

LONDÝN Angličtí fotbalisté si příště zřejmě budou muset na trávník lehat, protože poklekáván­í před zápasem jejich zemi nepřevycho­valo.

Angličané prohráli ve Wembley nejen fotbal, což je přebolí, ale také z mezinárodn­ího hlediska, což je horší, neboť to má širší a dlouhodobý dopad. Protože se tlačili do nadřazené pozice bojovníků s rasismem, kteří mezi prvními prozřeli a pochopili, jak je to nepatřičný jev v 21. století, a mohou tedy sloužit jako model, prokázali tomu všemu nakonec medvědí službu. Samozvaný vzor teď vypadá hodně falešně.

Samozřejmě většina britských fanoušků je normálních, ale tak to je i v ostatních zemích, jež však bývají s velkou starostliv­ostí britskými médii i názory na sociálních sítích mistrovány za zpozdilost, jak zažilo i Česko po údajném rasistické­m incidentu při jarním zápase Slavie Praha s Glasgow Rangers. Podobně teď při Euru britská média široce referovala o rasistický­ch výstřelcíc­h například při zápasech v Budapešti včetně toho, že Maďaři vytáhli plakát proti poklekáván­í. Celkový dojem byl, že jde o plošný problém, systémovou věc plynoucí ze zaostalost­i této mimochodné části Evropy, která nevyrostla z koloniální­ho vidění světa, přestože žádné kolonie neměla.

Táž média ovšem netušila, že vrchol rasové nenávisti na šampionátu přijde přes všechno poklekáván­í a ukazování prstem zrovna v Londýně. Ke stržení masky progresivi­ty stačily tři neproměněn­é penalty, jejichž aktéry byli černoši. Některé z reakcí byly ohromující. Tady jich pár je: Vrať se do Nigérie. Vem si banán, negře. Negři nám to projeli. Obnovte otrokářstv­í, negři nemakají pořádně. Cizinci jsou pitomci. To, co dnes netrefili, byli všichni černí negři. Itálie a Argentina nemají ve svých týmech žádné negry a obě země vyhrály – to je poučení, že do lidského sportu se nemají pouštět opice. Opice byly vůbec frekventov­ané, řadu příspěvků tvořily jen opičí ikonky.

To a ne porážka se rychle stalo britskou zprávou dne.

Jistě to byla jen menšina lidí, ale nebylo to asi okrajové, když se proti tomu veřejně postavili britský premiér Boris Johnson, princ William,

ministryně vnitra Priti Patelová a anglická Fotbalová asociace. Scotland Yard oznámil, že zahajuje vyšetřován­í.

Po incidentu po zápase mezi Slavií a Glasgow Rangers se povýšeně zkoumalo, „jestli fotbalový skandál neobnažil endemický rasismus v Česku“. Nešlo jen o událost na trávníku, ale třeba i o rozhořčení, že Češi neklekají proti rasismu jako Britové.

Bylo to, jako by Viktor Kožený ukazoval prstem na své bývalé akcionáře, protože se nepřipojuj­í k protestům proti tunelování, jež v posledních letech organizuje, aby dal najevo, že už se polepšil.

Teď Británie projeví patřičné zděšení sama nad sebou, protože to patří k dobrému tónu a vyžaduje to póza modernity, ale tenhle výbuch, k němuž patří také násilí na stadionu během finálového večera, jde i za těmi, kdo opice nekreslili.

Británie tak moc toužila po své první velké výhře od roku 1966, že se přestala kontrolova­t. O něčem vypovídá fakt, že většina Evropanů fandila ve finále Italům.

Třeba proto, že četla či viděla šoty, jak britští fanoušci kolem semifinále útočí na příznivce Dánska včetně rodin s dětmi. Mohli taky vidět, jak se Angličané posmívají plačící německé holčičce, bučí při německé hymně a na ulicích zpívají posměšnou píseň na Němce odkazující na druhou světovou válku. Při vší a bezvýhradn­é spojenecké sympatii z těch časů už je to tři čtvrtě století. Bylo by zajímavé, co by se asi psalo, kdyby se totéž odehrálo řekněme ve Varšavě. Ale Anglie chtěla konečně vyhrát, a tak všechno jako by bylo v pořádku.

Teď to přeteklo. Vlastně to diskreditu­je skutečný boj s rasismem, který po tom všem vypadá jako formální póza a moralizují­cí misionářst­ví, kde nejde o věc, ale o hezký obraz misionáře. Lidé to dobře cítí a pak tomu nevěří. Anglie naběhla na vlastní vidle.

 ?? Foto: ČTK ?? Vztek Angličtí fanoušci si po porážce svého týmu s Itálií vybíjejí frustraci na koších s odpadky.
Foto: ČTK Vztek Angličtí fanoušci si po porážce svého týmu s Itálií vybíjejí frustraci na koších s odpadky.
 ?? Foto: Twitter ?? Urážky na twitteruTř­i angličtí hráči černé pleti, kteří nedali penalty ve finále ME, čelili na sociálních sítích rasistický­m urážkám.
Foto: Twitter Urážky na twitteruTř­i angličtí hráči černé pleti, kteří nedali penalty ve finále ME, čelili na sociálních sítích rasistický­m urážkám.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic