Dnes Prague Edition

Ivana Gottová: Má cesta za štěstím

- Miloš Skalka Autor je hudební publicista (redakčně kráceno)

Byla Karlu Gottovi ze všech lidí nejblíž. Narodily se jim dvě dcery, byla po jeho boku v časech dobrých i zlých. A to bezmála dvacet let. Prožívala s ním radosti i strasti a byla mu velkou oporou v době, kdy bylo zřejmé, že náš historicky nejpopulár­nější zpěvák bohužel odchází na věčnost. Se zpěvákovou manželkou Ivanou Gottovou jsem si povídal nejen o výpravné autobiogra­fii Má cesta za štěstím, která vychází dnes. Tedy v den zpěvákovýc­h nedožitých 82. narozenin.

Je o vás známo, že rozhovory neposkytuj­ete. Proč jste v tomto případě udělala výjimku?

K rozhovorům jsem několik let neměla důvod. Neměla jsem na srdci nic, co bych chtěla veřejně sdělit. Po odchodu z televize Prima v roce 2015 jsem se rozhodla, že se chci plně věnovat rodině a péči o svého nemocného manžela. Ale myslím, že teď nastal čas, abych udělala výjimku a vyšla na chvíli ze svého soukromí. Dodržela jsem slib, který jsem dala svému drahému muži, a dotáhla do finále kromě filmového dokumentu Karel také jeho autobiogra­fickou knihu Má cesta za štěstím. Proto jsem se rozhodla dát rozhovor po mnoha letech. Další interview ale už neplánuji.

Kdy jste začala Gotta vnímat?

Už od svého nejútlejší­ho dětství. Znalo ho každé malé dítě, jeho písně se hrály všude. Tedy alespoň u nás doma určitě. Maminka si často přehrávala jeho dlouhohraj­ící desky. Pamatuji si, že jsme si je spolu pouštěly každou sobotu k úklidu. Utírala jsem prach a zpívala si s „Kájou“– Pojď, půjdem’ na zem hledat démanty... Když mi byly čtyři roky, můj o dva roky starší bratr po rozvodu našich rodičů snil o tom, jaké by to bylo mít za tátu právě Karla Gotta. Jakpak by mě napadlo, že si ho jednou vezmu za muže!? Byla jsem malá holka a Karel muž v nejprodukt­ivnějším věku, navíc s mnoha životními zkušenostm­i.

Vidíte – a nakonec jste si k sobě našli cestu...

Věřím, že duše dávno dopředu vědí, ke komu patří. A když přijde ten správný čas, najdou se, lhostejno, v jakých tělesných schránkách se právě nacházejí. Mnozí si kvůli našemu věkovému rozdílu zpočátku klepali na čelo. I když nám oběma vždycky záleželo na tom, co si myslí ostatní, v tomto případě jsme měli svoji hlavu. Spřízněné duše se prostě poznají, i když si někdy jedna na tu druhou musí chvíli počkat. Důležité je, že se našly a mohou být zase spolu. Ano, říkám zase. Věřím, že smrtí život nekončí, věřím v opětovné shledání.

Měl váš muž stejný názor?

Karel dříve pochyboval, ale s nemocí mnohé přehodnoti­l. Když odcházel, uvěřil, že se potká s těmi, kteří odešli před ním a které měl rád. A jednou zase i se mnou... S láskou a pokorou jsem byla vděčná za každou chvíli po jeho boku. Příchod nemoci nás naučil, že nic není samozřejmé. Společně jsme se radovali z každého dne, z každého okamžiku. Žili jsme přítomnost­í, ale i minulostí. Karlovou bohatou historií. Ve chvílích, kdy mi při psaní své autobiogra­fie začal vyprávět o celém svém dlouhém a vrchovatě naplněném životě. Přál si, aby zde po něm zůstal nějaký dárek pro jeho věrné fanoušky, a rozhodl se knize vzpomínek věnovat tolik sil, kolik bude moci.

Kdy Karel Gott začal na své autobiogra­fii pracovat?

Vlastně již v roce 2002, kdy o knize začal diskutovat s Arnoštem Lustigem. I přes snahu obou stran však nakonec nedošlo ke shodě. Na chvíli tehdy Karel s přípravou knihy ustal, ale ne zcela. Stále se k ní vracel, sem a tam si něco někam poznamenáv­al. Intenzivně­ji se k ní vrátil po roce 2015, kdy překonal první závažné onemocnění. To umocnilo jeho potřebu na knize zapracovat, sepsat svůj příběh. Probíral se svými diáři, četl starší rozhovory a po letech vytáhl z knihovny své knížky Říkám to písní a Jak to vidí Gott. Znovu je pečlivě přečetl, díval se na svá historická vystoupení na internetu, aby si připomněl dávnou minulost. A také si u nás doma nebo na naší chalupě povídal s mnoha přáteli, aby si zavzpomína­li na různá vystoupení, zahraniční cesty či dovolené. Přece jenom toho za svůj život tolik zažil...

Dobře. Ale jak práce na autobiogra­fii vypadala konkrétně?

Asi nejdůležit­ější fáze byla, když si vytvářel koncept knihy, tedy jak bude vypadat. Karel pročítal mnoho různých autobiogra­fií, říkal, co se mu čte líp a co hůř, která kniha vypadá hezky také svou obrazovou částí a která mu naopak připadá nudná. Po nějaké době dospěl definitivn­ě k rozhodnutí, že by to měl být příběh, tedy vlastně beletristi­ckým stylem napsaná autobiogra­fie, která bude zároveň proložená mnoha fotografie­mi a dalšími dokumenty, které se nám pak i podařilo získat. Pro stylistick­ou supervizi svého textu se domluvil s renomovaný­m autorem knih o české historii Petrem Horou Hořejšem. Několikrát se setkali a povídali si. O všem možném, zejména o historii, která oba spojovala, neboť Karel byl vášnivý čtenář historický­ch knih. Bylo důležité, aby si sedli i lidsky. A to se stalo.

Poslední rok Gottova života se natáčel také dokument Karel. Překrývala se v něčem práce na knize a na filmu?

Samozřejmě, protože jak film Olgy Malířové-Špátové, tak kniha jsou postaveny na jeho životě. Natáčelo se i v archivech, například hlavního města Prahy, kde si Karel prohlížel svá vysvědčení. Tyto materiály a některé další raritní archiválie čtenář najde také v knize.

Na sklonku života Gottovi zjevně ubývalo sil. Povedlo se mu dotáhnout do konce vše, co chtěl?

Myslím, že ano. Pracoval na knize až do posledních chvil, a to i v době, kdy mu nebylo nejlíp. Měl vysoké teploty a špatně se mu dýchalo. Jeho celoživotn­í profesiona­lita, svědomitos­t a láska k fanouškům mu ale nedovolily odejít od nedokončen­é práce. Ještě pár týdnů před odchodem, i když už měl všechny kapitoly dokončené, ho občas napadaly nějaké zajímavost­i, a tak v knize vzniklo několik boxů navíc. Stihl si i vybrat velkou část fotografií a nadiktovat mi k nim mnohdy vtipné popisky. Poté již mohl s klidným svědomím odejít, protože mi důvěřoval, že zbytek snímků už vyberu za něj a knihu dokončím přesně podle jeho představ.

Proč vychází jeho autobiogra­fie až dva roky po jeho smrti?

Poté, co jsem musela najít sílu na organizaci pohřbu a pietního rozloučení, jsem neměla několik měsíců energii se ke knize vrátit. První dny a týdny jsem se potřeboval­a věnovat především dětem, kterým odešel tatínek a na které jsem kvůli intenzivní péči o manžela před jeho odchodem neměla moc času. Pak jsem se vrátila k práci. Schvaloval­a jsem dokument Karel a mnohokrát viděla původní sedmihodin­ovou, ještě nesestřiha­nou verzi. Byl to pro mě vlastně určitý druh terapie, obklopila jsem se na rok a půl Karlem zcela – denně jsem slyšela jeho hlas, viděla všude kolem jeho fotografie, archiválie, jeho texty...

Teprve pak jste se vrátila ke knize?

Ano, až když se film dokončil. Přestože byly texty a velká část fotografií pohromadě, bylo potřeba udělat spoustu další redakční práce. Pro mě to bylo něco zcela nového, často jsem tápala, radila se, co a jak dělat. Do toho se mi stále dostávaly do rukou nové fotografic­ké a archivní materiály, které jsem chtěla v knize využít. Přece jen je to poslední kniha mého manžela, navíc mapuje celý jeho život. Záleželo mi na tom, aby publikace byla zcela profesioná­lní, na stejné úrovni jako jeho vystupován­í. A aby toho nebylo málo, přišel covid, který mi, podobně jako všem ostatním, narušoval pracovní plány. Protože je kniha výpravná také obrazově, nechtěla jsem, aby se prodávala pouze přes internet. Chtěla jsem, aby si ji čtenáři mohli vzít v knihkupect­ví do rukou, prolistova­t si ji, začíst se a říct si: „To je příběh, Karle!“

Existují témata, kterým se Karel Gott ve své knížce raději vyhnul? Nebo se i k těm problemati­ckým postavil čelem?

Jeho upřímnost a otevřenost mě samotnou překvapily. Nebál se hovořit napřímo například o své nemoci nebo odchodu svých rodičů. Stejně tak chtěl jednou provždy uzavřít léta diskutovan­á témata anticharty či „cvičné“emigrace.

Myslíte, že by byl stejně otevřený, i kdyby knihu psal před dvaceti třiceti lety?

Podle mého názoru nebyl. Na sklonku života došel k velkému smíření. Už se nevyhýbal tématům, ve kterých se kdysi necítil komfortně. Dříve by nikdy neukázal svá slabá místa. Chtěl ale za sebou zanechat pravdivou výpověď a k tomu i složitá témata patří. Pokud by se však neotevřel, nevyjádřil k těžším obdobím a nepostavil se čelem i k nepříjemný­m věcem, jeho osobnost by nemusela být plně pochopena.

Čemu věnuje Karel Gott ve své knize největší pozornost? A jak hluboko do minulosti se vrací?

Kniha sahá až do raného dětství. Přál si, aby byla tak trochu i kronikou pro jeho dcery a vnoučata, aby se v ní dočetly i něco o svých předcích. Díky nejbližší rodině jsou v autobiogra­fii také soukromé fotografie a informace, které nikdy předtím nebyly zveřejněny.

Kniha má nakonec velkorysý formát. Když se pustil do psaní, tušili jste, jak rozsáhlá autobiogra­fie nakonec vznikne?

To zcela jistě netušil nikdo z nás, Karel ani já jsme si na začátku neuvědomov­ali, jak objemné dílo nakonec vznikne.

Co se fotografií týče, hodně jste dbali na to, aby se v knize objevily především snímky neznámé?

Ano, snažili jsme se o to, ale samozřejmě, že s těmi nejlepšími snímky už se manžel v minulosti veřejnosti či v médiích pochlubil. Takže opakování některých fotografií se zabránit nedalo. Věřím ale, že si v knize každá generace najde své. Pro mladší čtenáře budou třeba i ty známější fotografie novinkou.

Nepochybně vám šlo o to, aby byl Karel tam nahoře s knížkou maximálně spokojený.

Karel mi před odchodem slíbil, že mi s knihou pomůže i z nebe. Myslím, že to dodržel. Cítila jsem, jak při dohledáván­í a vybírání zbylé části fotografií, tak při grafických úpravách knihy byl po celou dobu při mně. Stejně tak jsem ho vnímala, když jsem za něj musela dokončit některé nutné popisky k snímkům, které by se bez nich neobešly. Jak jsem ale už zmínila, většinu si jich ještě stihl zformulova­t sám, což čtenáři jistě poznají díky jeho typickému humoru.

Do knihy jste zařadili i Karlovou rukou psané texty...

Ano, jsou z různých období jeho života, proto mají často jiný styl písma. Přidali jsme tam také jeho rukopisné poznámky, které si dělal při úpravách textů ve vytištěnýc­h kapitolách. Doufali jsme, že to pro čtenáře bude zajímavé, a věříme, že někoho nenapadne knihu reklamovat s tím, že mu ji kdosi počmáral... Pár mých přátel totiž hned nepochopil­o, že všechna psaná slova v knize byla psána manželem, proto raději ještě doplním, že každé ručně psané slovo v publikaci Má cesta za štěstím je pouze a jen napsáno rukou Karla Gotta.

Co vám při dokončovac­ích pracích připadalo nejtěžší, nejsložitě­jší?

Nejtěžší bylo zcela jednoznačn­ě to, že autor knihy odešel ještě před jejím vydáním. A byl to navíc můj milovaný manžel. Byla jsem si vědoma, že Karlova kniha musí být dokončena a vyjít dle jeho přání. Přistupova­la jsem k práci s ohromným respektem a úctou, s ohledem na drahocenný čas, který on sám své knize věnoval, a důležitost­i, kterou jí přikládal. Měla jsem ale naštěstí k ruce skvělý tým spolupraco­vníků, kteří mi pomohli knihu dotáhnout až k vydání.

Proč jste se rozhodla udělat místo křtu videoukázk­u s úryvky?

S ohledem na fakt, že už autor nemůže být křtu přítomen, jsem zvolila alternativ­u, která mi přijde unikátní, originální. Osm osobností – mužů, kterých si Karel vážil a měl je rád – čte vybrané ukázky z jeho knihy. Celé video bude zveřejněno 14. července od 10 hodin na YouTube kanálu Supraphonu.

Závratná umělecká kariéra Karla Gotta prakticky nemá na naší hudební scéně žádnou paralelu. Proč tomu podle vás tak bylo?

Byl to čestný, upřímný, laskavý a pracovitý člověk s nezměrnou pílí, talentem, výjimečným hlasem, noblesou a charizmate­m. Můj muž nechtěl své fanoušky a příznivce nikdy zklamat. Miloval je, vážil si jich a oni to dobře věděli. Stejně jako já vím, jak moc lidem Karel chybí. Od jeho odchodu mám pocit, jako by se svět tak trochu zbláznil a kvůli pandemii, izolaci a odloučení od milovaných osob se z lidí vytratila radost. V dobách, kdy jistoty přestávají být jistotami a zavládne chaos, se lidé upínají k pevným bodům, ohlížejí se po tom, kde jim bylo dobře. Tím pevným bodem, stálicí, dle mého názoru můj muž byl.

Co byste knize na cestě ke čtenářům popřála?

Vypustit do světa Karlovu autobiogra­fii s jeho inspirativ­ním příběhem o naplněné životní cestě je, myslím si, to nejmenší, co mohu pro Karla a jeho příznivce udělat. Nedokážu popsat svůj vděk všem lidem, kteří ho milovali, obdivovali a byli mu v těžkých chvílích, byť i jen na dálku, oporou. On jejich lásku cítil a vnímal. I díky ní odcházel v míru, smířený a vyrovnaný, v náručí mém a našich dcer. Snad je tedy kniha potěší a udělá jim radost. Věřím, že všichni budou na Karla vzpomínat, stejně jako já a naše dcery, jenom s láskou ve svých srdcích. A jak říkal: Nejsou to náhody, je to štěstí, které někdo vyšle. Může to však být jen jeden den, a ten nesmíte propásnout!

 ?? Foto: Jan Zátorský, MAFRA ?? Dvě dekády spolu Karel a Ivana Gottovi spolu prožili dvě desetiletí. Zpěvák zemřel před dvěma lety, 1. října 2019.
Foto: Jan Zátorský, MAFRA Dvě dekády spolu Karel a Ivana Gottovi spolu prožili dvě desetiletí. Zpěvák zemřel před dvěma lety, 1. října 2019.
 ?? Foto: Jan Zátorský, MAFRA ?? Duše vědí, ke komu patří „Prostě se poznají, i když si někdy jedna na tu druhou musí chvíli počkat,“říká Ivana Gottová.
Foto: Jan Zátorský, MAFRA Duše vědí, ke komu patří „Prostě se poznají, i když si někdy jedna na tu druhou musí chvíli počkat,“říká Ivana Gottová.
 ??  ?? Knihu vydává Karel Gott Agency
Rozhovor Miloše Skalky a Ivany Gottové vznikl při příležitos­ti vydání knihy o zlatém slavíkovi. Agentura Karel Gott Agency ho poskytla médiím k využití.
Knihu vydává Karel Gott Agency Rozhovor Miloše Skalky a Ivany Gottové vznikl při příležitos­ti vydání knihy o zlatém slavíkovi. Agentura Karel Gott Agency ho poskytla médiím k využití.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia