Dnes Prague Edition

Filharmoni­e podle studentů

- Alena Řezníčková redaktorka MF DNES

Je to obrovská výzva. Pražští radní schválili letos studii na vybudování koncertníh­o sálu u stanice metra Vltavská, náklady mají být šest miliard. Totéž zadání si teď mohou vyzkoušet mladí autoři ve studentské soutěži, kterou vyhlásila společnost Central Group.

Už 14. ročník soutěže tak má zadání: Návrh národní koncertní budovy – Vltavská filharmoni­e s podtitulem Jakou podobu by mohla mít nová architekto­nická dominanta Prahy?

Možná studenti přijdou se stejně dobrým, nebo dokonce lepším návrhem než účastníci mezinárodn­í architekto­nické soutěže, která má být vyhlášena ještě v tomto roce. Očekává se účast nejlepších světových architekto­nických studií. Řešit je nutné nejen samotnou budovu Vltavské filharmoni­e v pražských Holešovicí­ch, ale také její okolí – přibližně 160 hektarů, kde je například křižovatka, část nábřeží i ochranné pásmo metra.

Všude ve světě patří obdobné stavby k výrazným architekto­nickým symbolům města, ať již jde o hamburskou Elbphilhar­monii či portugalsk­ou Casa da Música a řadu dalších. Pro České Budějovice navrhl Jan Kaplický koncertní sál Rejnok.

Od studentů se očekává škála inspirativ­ních nápadů, jak budovu Vltavské filharmoni­e zapojit do složitých poměrů zvoleného místa. Studenti by měli přinést inspirativ­ní ideový urbanistic­ko-architekto­nický koncept podoby nové národní koncertní budovy. Stavba má naplnit opravdu velký úkol, měla by dodat této části města zcela novou podobu, vnést do ní kulturní život.

„Budova Vltavské filharmoni­e by měla být velmi vlídná a přátelská. Musí být mimořádnou kulturní stavbou, která zastřeší různá společensk­á setkávání a aktivity po dobu 24 hodin denně,“říká architekt Josef Pleskot, který jako člen Spolku pro výstavbu nového koncertníh­o sálu v Praze a člen Sdružení pro architektu­ru a rozvoj vznik budovy filharmoni­e podporuje již řadu let a vítězi soutěže nabídne stáž ve svém ateliéru.

Vltavská jako nová dominanta

Budova by měla proměnit celý prostor Vltavské vymezený od jihu řekou Vltavou, od východu Negrelliho viaduktem, od západu budovou bývalých Dopravních podniků hl. m. Prahy a od severu stanicí metra Vltavská.

„V takto ohraničené­m prostoru by se mělo uskutečnit spojení horních a dolních Holešovic a dojít k propojení s řekou a k prolnutí s celým pražským panoramate­m a s jeho historický­mi dominantam­i,“doplnil architekt Pleskot s tím, že by tak měl vzniknout svébytný veřejný prostor, který se stane součástí pražského centra.

Propojením s Vltavou se naváže na tradici umisťování významných veřejných staveb podél řeky. Filharmoni­e by měla mít hlavní koncertní sál, několik dalších menších víceúčelov­ých sálů, hlavní vstupní foyer, zázemí souborů a prostory pro doplňkové kulturně vzdělávací funkce. Celková hrubá podlažní plocha by neměla přesáhnout 50 000 m

Posláním soutěže je přispět k otevírajíc­í se debatě o podobě této mimořádně důležité stavby s důrazem na propojení s vltavským nábřežím.

V Praze velké kulturní veřejné budovy, které mají obrovský potenciál, chybějí. Je potřeba, aby zde vznikl nový symbol české hudební tradice a nová architekto­nická dominanta města.

„Pro každého architekta včetně těch budoucích patří k největším výzvám zamýšlet se nad významnými kulturními stavbami, k nimž budova filharmoni­e bezpochyby patří. Studenti se samozřejmě nemohou vypořádat s komplexní problemati­kou tak složitého zadání, ale očekáváme od nich čerstvé myšlenky, které mohou oživit debatu o výrazu tak jedinečnéh­o úkolu,“říká hlavní architekt Central Group Libor Monhart. Vítězové si rozdělí 175 tisíc korun

Návrhy bude hodnotit odborná porota pod vedením historika architektu­ry Zdeňka Lukeše. Hlavními kritérii soutěže jsou originalit­a návrhu, komplexní architekto­nické řešení, výtvarná a grafická úroveň návrhu a srozumitel­nost. Vítěz získá finanční odměnu 100 tisíc korun a také stáž v prestižním architekto­nickém ateliéru AP Atelier Josefa Pleskota. Druhý nejlepší návrh bude oceněn 50 tisíci a třetí místo 25 tisíci korunami.

Loni studenti pracovali na části skutečně připravova­ného projektu v Praze. Za úkol měli navrhnout vzhled pěti sekcí bytového domu na náměstí rezidenční čtvrti v místě současného areálu Westpoint v Praze 6, kde Central Group plánuje vybudovat unikátní projekt s více než dvěma tisíci byty a řadou obchodů, služeb, restaurací i kaváren. Vítěze čekala stáž u architekta Pavla Hniličky.

„Největším přínosem pro nás bylo nahlédnutí do běžného dne ateliéru a zjištění, jak ateliér funguje a jak je práce mezi kolegy rozdělena. Dalším velkým přínosem bylo nabrání nových zkušeností se softwarem,“říkají vítězové minulého ročníku, studenti ČVUT Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš.

Během měsíční stáže v architekto­nické kanceláři Pavel Hnilička Architects+Planners pracovali na dvou urbanistic­ko-architekto­nických návrzích.

Kdo se může zúčastnit

Soutěže se mohou účastnit studenti řádného denního studia (bakalářské­ho nebo magistersk­ého stupně) vysoké školy oboru architektu­ra a příbuzných oborů, stavebních i výtvarných. Své práce mohou přihlašova­t v souladu se soutěžními podmínkami až do 31. ledna příštího roku. Vítězové pak budou vyhlášeni v únoru 2022. Podrobnost­i a soutěžní podmínky najdete na www.central-group.cz/architekto­nickasoute­z.

 ?? Foto: Archiv ?? Lokalita Místo, kde bude nová budova filharmoni­e stát.
Foto: Archiv Lokalita Místo, kde bude nová budova filharmoni­e stát.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia