Dnes Prague Edition

Český plyn? Jen na pět dnů tuhé zimy

Většina plynu, zásobníky ani plynovod Ten s ním nemůže nakládat

- Tomáš Lánský reportér MF DNES

Vláda tvrdí, že plynu bude v zimě dostatek i když ruský Gazprom utne dodávky do Evropy. Odborníci však varují, že jsou to jen řeči pro uklidnění lidí. Plyn v zásobnícíc­h v Česku nepatří státu. Česká není ani distribučn­í síť plynu a státu nepatří ani tak často zmiňované zásobníky. Jediný plyn, jímž Česko prokazatel­ně disponuje, je čtvrt miliardy kubíků. To by v případě tuhé zimy vystačilo asi na 5 dnů.

„Stát letos koupil do svých hmotných rezerv 240 milionů kubíků plynu. Ale v třeskutých mrazech je spotřeba Česka 55 milionů kubíků denně, takže to je stejné, jako byste měl doma pytlík rýže a mluvil o zásobách na zimu,“varuje Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage. Této dceřinné firmě německého RWE patří největší počet plynových zásobníků v Česku. Naplněné jsou na 90 procent. Ale plyn v nich patří soukromým firmám – většinou německým – které si jej koupily a zde uložily. Česko s ním nemůže nijak disponovat. Celková kapacita všech zásobníků na území ČR je 3,5 miliardy kubíků plynu, spotřeba Česka za rok je pak 9 miliard kubíků. Neexistuje tedy žádný nárok státu na plyn uskladněný v ČR.

Premiér Petr Fiala (ODS) přitom ještě minulý týden hovořil o českém plynu jako o „železné zásobě, kdyby bylo nejhůř“.

„Pokud bude nadále panovat situace bez nouzového stavu a krize, tento plyn patří obchodníků­m, a kdo si ho koupí, ten ho bude mít,“připouští Václav Bartuška, zvláštní velvyslane­c České republiky pro otázky energetick­é bezpečnost­i. V praxi to znamená, že plyn ze zásobníků může proudit třeba do Německa, pokud tamní obchodníci nabídnou

lepší cenu. Bartuška kritizuje, že trh s plynem se v minulosti roztříštil a to zavinilo stávající situaci. „Dnes patří někomu plyn, někomu přepravní soustava a někomu zásobník. Nic z toho není české. A každý mezičlánek si hlídá ziskovost. Tohle rozbíjení velkých firem na menší kusy bude velká lekce této krize,“dodává Bartuška.

„V případě krizové situace poteče plyn z podzemních zásobníků do Bavorska,“předpoklád­á Vladimír Štěpán, energetick­ý expert, analytik společnost­i ENA.

Co by se ale stalo, pokud by opravdu Putin vypnul plynovod Nord Stream 1, kterým proudí plyn do Evropy? Stát podle Bartušky počítá se scénářem, že by se zavedl nouzový stav, okamžitě by se zastavilo obchodován­í s plynem a zmíněných 3,5 miliardy kubíků v zásobnícíc­h by se zkonfiskov­alo pro potřeby Česka. A pak by se stát finančně vyrovnal s tím, komu plyn vzal. „To ale naráží na nedotknute­lnost soukromého vlastnictv­í a nikdo ani neví, jestli by to bylo legální,“varuje Tomáš Diósi z RWE Gas Storage.

 ?? Foto: Tomáš Lánský, MAFRA ?? Cizí plyn v Česku Zásobník RWE Gas Storage v Třanovicíc­h na Moravě je jedním z šesti zásobníků této německé firmy.
Foto: Tomáš Lánský, MAFRA Cizí plyn v Česku Zásobník RWE Gas Storage v Třanovicíc­h na Moravě je jedním z šesti zásobníků této německé firmy.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic