Český plyn? Jen na pět dnů tuhé zimy
Většina plynu, zásobníky ani plynovod Ten s ním nemůže nakládat
Vláda tvrdí, že plynu bude v zimě dostatek i když ruský Gazprom utne dodávky do Evropy. Odborníci však varují, že jsou to jen řeči pro uklidnění lidí. Plyn v zásobnících v Česku nepatří státu. Česká není ani distribuční síť plynu a státu nepatří ani tak často zmiňované zásobníky. Jediný plyn, jímž Česko prokazatelně disponuje, je čtvrt miliardy kubíků. To by v případě tuhé zimy vystačilo asi na 5 dnů.
„Stát letos koupil do svých hmotných rezerv 240 milionů kubíků plynu. Ale v třeskutých mrazech je spotřeba Česka 55 milionů kubíků denně, takže to je stejné, jako byste měl doma pytlík rýže a mluvil o zásobách na zimu,“varuje Tomáš Diósi, provozní ředitel RWE Gas Storage. Této dceřinné firmě německého RWE patří největší počet plynových zásobníků v Česku. Naplněné jsou na 90 procent. Ale plyn v nich patří soukromým firmám – většinou německým – které si jej koupily a zde uložily. Česko s ním nemůže nijak disponovat. Celková kapacita všech zásobníků na území ČR je 3,5 miliardy kubíků plynu, spotřeba Česka za rok je pak 9 miliard kubíků. Neexistuje tedy žádný nárok státu na plyn uskladněný v ČR.
Premiér Petr Fiala (ODS) přitom ještě minulý týden hovořil o českém plynu jako o „železné zásobě, kdyby bylo nejhůř“.
„Pokud bude nadále panovat situace bez nouzového stavu a krize, tento plyn patří obchodníkům, a kdo si ho koupí, ten ho bude mít,“připouští Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. V praxi to znamená, že plyn ze zásobníků může proudit třeba do Německa, pokud tamní obchodníci nabídnou
lepší cenu. Bartuška kritizuje, že trh s plynem se v minulosti roztříštil a to zavinilo stávající situaci. „Dnes patří někomu plyn, někomu přepravní soustava a někomu zásobník. Nic z toho není české. A každý mezičlánek si hlídá ziskovost. Tohle rozbíjení velkých firem na menší kusy bude velká lekce této krize,“dodává Bartuška.
„V případě krizové situace poteče plyn z podzemních zásobníků do Bavorska,“předpokládá Vladimír Štěpán, energetický expert, analytik společnosti ENA.
Co by se ale stalo, pokud by opravdu Putin vypnul plynovod Nord Stream 1, kterým proudí plyn do Evropy? Stát podle Bartušky počítá se scénářem, že by se zavedl nouzový stav, okamžitě by se zastavilo obchodování s plynem a zmíněných 3,5 miliardy kubíků v zásobnících by se zkonfiskovalo pro potřeby Česka. A pak by se stát finančně vyrovnal s tím, komu plyn vzal. „To ale naráží na nedotknutelnost soukromého vlastnictví a nikdo ani neví, jestli by to bylo legální,“varuje Tomáš Diósi z RWE Gas Storage.