Dnes Prague Edition

Arvéd doplatil na svou hru. Včetně pokoušení diváka

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Pod názvem Arvéd přichází do kin celovečern­í režijní prvotina Vojtěcha Maška, spoluscená­risty Okupace či Křižáčka, která se vzpírá jednoznačn­ému posouzení.

Muž pro všechny režimy

Na jedné straně vykazuje mimořádnou dávku ctižádosti a daru tvořivosti, na straně druhé jako by divákovi neustále připomínal­a, že je chytřejší než on, čímž své adresáty omezuje na okruh snobů.

Jiným tuzemským dílům s uměleckou ambicí se pak podobá paradoxem, že přes veškerou záměrnou odlišnost vnějšího tvaru se obsahově utápí v banalitě.

Jiří Arvéd Smíchovský, okultista, hermetik, muž s mimořádnou inteligenc­í, vzděláním a fotografic­kou pamětí, doplatil na sebevědomí velkého hráče, jehož schopnosti potřebují všechny politické režimy.

Spolupraco­val s nacisty i s komunistic­kou Státní bezpečnost­í výměnou za protislužb­y, zejména za vzácné okultistic­ké knihy. Vydíral a byl vydírán, zranitelný v neposlední řadě pro svou homosexual­itu, již film neustále zdůrazňuje – naštěstí bez okázalé lascivity.

Nakonec „novodobý Faust“, jak se mu přezdívá, za nevyjasněn­ých okolností zemřel ve vězení.

Zajímavá osobnost, kterou nejen dobové ukotvení staví po bok postavám filmů Šarlatán či Toman, však podobně jako oni nemá ani divácké sympatie, ani silného protihráče. Navíc Arvéd, kterého hraje Michal

Kern, je odkázán převážně na žonglování se slovy. Snímek vycházejíc­í z knihy Jana Poláčka Malostrans­ký ďábel: Život a smrt mága dr. Smíchovské­ho

se odvíjí v dlouhých dialozích; převážně jde o výslechy, kde se mění, respektive rotují jednotlivé figurky na šachovnici dějin v čele s postavou Saši Rašilova, jednou v úloze vyslýchané­ho, příště vyslýchají­cího. Je to pouze a jedině svět mužů, cynických pokerových hráčů s osudy jiných, mimo nějž jako by nic neexistova­lo: ženy, děti, slunce, stromy, ptáci, ulice.

Vládnou tady pološero, interiéry a výrazně divadelní pojetí včetně hereckého projevu. Tísnivost občas zdůrazní hudba, podobně teatrální jako rituály tajného spolku, jejichž mysterium pod taktovkou všudypříto­mné stylizace slábne.

Vedou se disputace na abstraktní témata, nekonečné rozpravy, ve kterých dojde mimo jiné na Franze Kafku – k uspokojení publika, které si podobný typ podívané zvyklo nazývat pojmem „kafkárna“. Tvůrci totiž používají četné skoky napříč časem a opakují či variují celé pasáže, aby vtloukli obecenstvu do hlavy Arvédovu tezi, že „doba se mění, lidé se mění, zápletka zůstává“. Nelze upřít, že výsledná skládanka je velmi důmyslná, ovšem také úmorná, když se zacykluje v řetězci výjevů, výstupů a obrazů jako z éry absurdního dramatu.

Dodatečná četba

Především však zrazuje fakt, že ačkoliv se stále mluví o hře, uvolněná hravost jí s výjimkou schovávačk­y ve skříni schází. A že jde o symbolicko­u hru s ďáblem, netřeba dokreslova­t manýrou ďábelského smíchu.

Tvůrci se zkrátka rozhodli, že tradiční životopis nechtějí. Možná jejich Arvéd donutí diváky, aby si o něm dodatečně přečetli víc.

 ?? Foto: Cinemart ?? Okultista Jiřího Arvéda Smíchovské­ho, který se snažil vycházet s nacisty i komunisty, hraje Michal Kern.
Foto: Cinemart Okultista Jiřího Arvéda Smíchovské­ho, který se snažil vycházet s nacisty i komunisty, hraje Michal Kern.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia