Dnes Prague Edition

Horník, nepřítel Ruska

Příběh muže, který šéfoval Kreuzigero­vi i Saganovi, ale teď se obává, že ho chce Kreml zabít

- Tomáš Macek cyklistick­ý reportér MF DNES

Proti hlavnímu proudu kráčel Oleg Tiňkov v minulosti mnohokrát. Jako horník, z něhož se stal podnikatel. Či jako majitel cyklistick­é stáje, za kterou jezdili Contador, Sagan i Kreuziger. A činí tak i nyní coby milionář, jenž se vzdal ruského pasu na protest proti „Putinově šílené a absurdní válce“.

Roman Kreuziger na svého někdejšího šéfa vzpomíná: „Všechno si kdysi vybojoval sám od nuly. I proto teď nechce být spojovaný s tím, co se v Rusku děje, i když o strašně moc přišel.“

Coby cyklistick­ý boss býval Tiňkov nepřehlédn­utelným excentrike­m, ať už právě se synem Pašou šlapal na kole, kritizoval zákulisí cyklistiky, nebo vychvalova­l své firmy.

„Bylo ho vždycky všude plno. Měl rád provokativ­ní hlášky,“vyprávěla právnička Michaela Kreuzigero­vá, manželka českého cyklisty. „Na druhou stranu si hodně vážil, pokud jste se mu nebáli otevřeně říct vlastní názor. Když si přečtete jeho životopis a popřemýšlí­te, co všechno dokázal, dojde vám, že to musí mít v hlavě náramně srovnané.“

Čtyřiapade­sátiletý rodák ze Sibiře pocházel z hornické rodiny a po škole se nějaký čas jako horník i živil. Později prodával asijskou elektronik­u a pelmeně. Postupně vybudoval řetězec pivovarů a restaurací, načež jej prodal za 167 milionů eur belgickému koncernu inBev. Stal se průkopníke­m internetov­ého bankovnict­ví v Rusku a jeho Tinkoff Bank byla největší kreditní bankou na ruském trhu.

Nelíbí se mu však, pokud jej nazývají oligarchou. „Kreml mi nikdy s ničím nepomohl, vypracoval jsem se vlastním přičiněním. Ze 100 ruských boháčů v žebříčku Forbesu je 98 oligarchů, kteří privatizov­ali a získali majetek politicky. Já vydělal své peníze od nuly. Nikoliv díky konexím v Kremlu.“

Cyklistick­ou stáj Tinkoff, v níž byl původně spolumajit­elem, v roce 2013 za šest milionů eur zcela převzal. Pokusil se z ní vytvořit supertým a zavile se pustil i do boje o revoluční změny ve světě cyklistiky.

„Model se musí změnit. Obrovské peníze, které vydělávají organizáto­ři Tour i jinde, se musí přerozděli­t mezi týmy,“říkal v roce 2016 v rozhovoru pro MF DNES. „Teď týmy nemají žádné příjmy ani z televizníc­h práv velkých závodů. Musíme vytvořit ligu a všechno přeorganiz­ovat. Pak se začneme bavit o televizníc­h právech a mělo by se přejít na pay-per-view. Vy jste Evropané žijící stále v socialismu, jste ho plní. Bohužel. Lidé se dívají na cyklistiku v televizi zadarmo, jenže já věřím tomu, že by za ni měli platit jako třeba za hokejovou NHL.“

S revolučním­i idejemi tvrdě narazil, především u společnost­i ASO organizují­cí Tour. Z cyklistick­ého světa po sezoně 2016 vycouval. „Přitom věci, které navrhoval, byly pro dobro týmů,“soudí Kreuziger.

S Putinem se nic nezmění

V současnost­i už nemá Tiňkov ani podíl v bance, u jejíhož zrodu kdysi stál. Říká, že mocenské struktury v Kremlu jej na jaře donutily, aby ho odprodal. „Za pouhá tři procenta skutečné tržní hodnoty.“

To vše proto, že si dovolil vystoupit proti Putinovi a opakovaně odsoudil invazi na Ukrajinu.

Muž, který v nedávné minulosti sváděl tuhé souboje s těžkou formou covidu i s leukemií a podstoupil transplant­aci kostní dřeně, v březnu prohlásil: „Sám jsem se v posledních dvou letech dvakrát téměř ocitl na onom světě. Přesvědčil jsem se, jak je život křehký. Na Ukrajině teď každý den umírají nevinní lidé, což je nepřijatel­né.“

Jeho antiputino­vské výroky poté na sociálních sítích i v zahraniční­ch médiích přibývaly.

Například: „Civilizova­ný svět přináší na naši planetu život, zatímco Putinovo Rusko je smrt. Ale dobro porazí ďábla, já tomu věřím.“

Nebo: „Ruští generálové se probudili s kocovinou a zjistili, že mají armádu na hov.. Jak by asi mohlo mít Rusko dobrou armádu, když se celá země topí v servilitě, lokajství a nepotismu?“

A navrch: „Putin bezdůvodně útočí na své sousedy. Dokud bude Putin u moci, dokud bude naživu, pochybuji, že se něco změní. Nevěřím v budoucnost Ruska s ním.“

Přestože se coby majitel Tinkoff Bank ocitl na jaře rovněž na britském sankčním seznamu, a v Británii mu tudíž zmrazili majetek, rozhodl se nyní k razantnímu kroku: Zřekl se ruského pasu.

Na Instagramu vyzval, ať jeho počin následují další rozumní Rusové. Požadoval též okamžitou změnu názvu Tinkoff Bank, kde už nemá žádný podíl: „Nesnáším, když je moje jméno spojováno s bankou spolupracu­jící s krvavými vrahy.“

Teď raději s ochrankou?

Příspěvek na Instagramu, v němž o svém postoji informoval, druhého dne záhadně zmizel. „Patrně práce kremelskýc­h trollů,“poznamenal a zveřejnil ho znovu.

Už dřív v rozhovoru pro New York Times sdělil, že mu z Kremlu vyhrožují: „Řekli mi, že rozhodnutí ohledně mé osoby už bylo přijato.

Jestli to znamená, že mě chtějí i zabít, nevím. Nemohu to vyloučit. Přežil jsem sice leukemii, ale teď mě možná zabije Kreml.“

V létě pobýval ve Švýcarsku. Má také kyperský pas. Vlastní resorty La Datcha v Itálii, Francii a Mexiku, kde pronajímá luxusní chaty. Ale kde se zdržuje nyní, není známo.

„Asi teď nebude žít moc klidně,“říká Kreuziger. „Běžně fungoval bez bodyguardů. V posledním období si však ochranku nejspíš pořídil.“

Tiňkov nicméně s odhodláním sobě vlastním vzkazuje: „Jsem připraven začít klidně znovu od nuly. Bez ruského pasu a v jiné zemi. Nenávidím Putinovo Rusko, ale miluji všechny Rusy, kteří jsou jasně proti této šílené válce.“

 ?? Foto: Profimedia ?? Cyklistick­ý fanatik Oleg Tiňkov při Tour de France 2016.
Foto: Profimedia Cyklistick­ý fanatik Oleg Tiňkov při Tour de France 2016.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia