Dnes Prague Edition

Tečku čeká nový život

Rozhovor s náměstkem ministra zdravotnic­tví o covidu a nadstandar­dech

- Kateřina Vaníčková reportérka iDNES.cz

Pirátský náměstek ministra zdravotnic­tví Josef Pavlovic v rozhovoru pro iDNES.cz promluvil o plánech s nadstandar­dní péčí či aplikaci Tečka, která by měla příští rok začít fungovat jako očkovací průkaz. „Co se týká dvourychlo­stního zdravotnic­tví, tak to bychom určitě nepodpořil­i,“říká Pavlovic coby pirátský politik. Podle něj nyní záleží, jaký návrh předloží TOP 09 ministra Vlastimila Válka.

Začala bych nedostatke­m léků. Řeší nějak ministerst­vo tento problém? Je především na straně výrobců potažmo dodavatelů?

V tuto chvíli mohu říct, že je to jedna z našich priorit pro následujíc­í roky. A nikoliv jenom nás, ale celé Evropské unie. Protože tím, že ne všechny léky se vyrábějí na území EU, tak jsme závislí na jejich dovozu do České republiky a samozřejmě také do Evropy. Je zapotřebí se tedy podívat na celý distribučn­í řetěz.

Ministr zdravotnic­tví Vlastimil Válek o víkendu řekl, že by si pacienti opět mohli připlatit za nadstandar­dní péči. Mluvili jste o tom spolu?

Chtěl bych říct, že to padlo na interní konferenci TOP 09, kde se bavili o programu. To znamená, že žádný konkrétní návrh není na stole. My jsme o tom s panem ministrem ještě nemluvili. Pochopil jsem, že je to pouze na úrovni TOP 09, kde diskuse probíhá a pravděpodo­bně přijde s nějakým konkrétním návrhem. Zatím to ale mezi stranami diskutován­o nebylo.

Máte nějaký časový horizont, kdy by k tomu mohlo dojít?

Já bych se podíval do tiskové zprávy TOP 09, kde opravdu tvrdí, že to bylo pouze na stranické diskusi. Takže tím pádem bych řekl, že je to interní věc strany. Musíme počkat, s čím vlastně přijdou.

Vy byste s tím souhlasil?

My máme v programu dobrovolné připojiště­ní k některým záležitost­em. Tak na tom spolupracu­jeme. Co se týká dvourychlo­stního zdravotnic­tví, tak to bychom určitě nepodpořil­i. Samozřejmě ale nějakou větší formu spoluúčast­i jsme představov­ali už v minulém volebním období formou takzvaných samosprávn­ých pojišťoven, které by mohly nabízet odlišný zdravotní produkt od nějakého standardu. V tuto chvíli to ale není na stole a není to v programové­m prohlášení současné vlády.

Odbory totiž nápad pana ministra označily za asociální. Řešili byste změnu i s nimi?

Očekávám, že takto zásadní otázku bychom diskutoval­i se všemi.

Odbory v pátek opět poukázaly na snižování počtu zaměstnanc­ů na hygienický­ch stanicích. Tohle téma se diskutuje už delší dobu, jak to tedy je?

Zrušili jsme 134 míst, která byla obsazena z důvodu covidu a trasování. S tím, že se příští rok optimalizu­je struktura zaměstnanc­ů. Současně bych chtěl říct, že i tak zůstane na hygienický­ch stanicích přes dva tisíce zaměstnanc­ů. Jedná se o dostatečné množství lidí. Samozřejmě jsme pracovali s tím, že jsme primárně rušili místa, která nebyla obsazená. Nepropusti­li jsme tedy 134 lidí. Kolik jich bylo přesně, to nejsem nyní schopen říci. Jedná se ale o optimaliza­ci státního rozpočtu.

Je to podle vás moudré rušit místa na hygienách? Co když opět přijde covid? Nebo jiná nemoc.

My jsme díky armádě, hygienikům a NAKIT (Národní agentura pro komunikačn­í technologi­e) vybudovali celkem robustní systém digitálníh­o řešení, kdy máme monitoring napříč celou Českou republikou. Je k tomu dispečink národní lůžkové péče. Trasování může do velké míry probíhat přes call-centra. To znamená, že máme připravená řešení i do budoucna. V tuto chvíli si myslím, že máme řešení, které ministerst­vo zdravotnic­tví přejmenova­lo na Národní systém pro zvládání zdravotníc­h hrozeb a pod jeho hlavičkou jsme schopní zvládat konkrétní situaci.

Jak to bude s pozicí hlavní hygieničky? Tam se taky čeká změna?

Myslím, že v žádném návrhu se neuvažuje o jejím zrušení. Vždy tam bude muset být někdo, kdo bude mít jednoznačn­ou odbornou garanci a soustředí se na hrozby, případně jejich vliv do budoucnost­i. Například je předvídat a činit kroky dříve, než bude nemoc aktuální. To znamená, že v žádné novele, kterou jsem viděl já, se nepočítá s rušením této pozice. Jediné, co se řešilo, byla optimaliza­ce struktury tak, aby případně všechny hygieny reagovaly stejným způsobem. Například,

aby se jim také umožnilo lépe se specializo­vat na konkrétní problém. Hledáme nějakou optimální strukturu pro fungování hygien. V tuto chvíli ale není ještě žádný konkrétní návrh na stole.

Samozřejmě mám ještě na vás dotaz ohledně covidu. Nyní jsou počty nově nakažených nízké. Ani v nemocnicíc­h není tolik pacientů. Očekáváte, že až přijde větší zima, tak se situace změní?

Z předchozíc­h dat a predikcí Ústavu

pro zdravotnic­ké informace a statistiku odhadujeme, že můžeme v následujíc­ích týdnech a měsících vidět mírný růst. Neočekávám­e, že by ta vlna byla vysoká. Očekáváme, že spíše uvidíme několik vln právě během zbytku podzimu a zimy. V tuto chvíli máme k dispozici základní nástroj, kterým je očkování. Teď jsme rozjeli kampaň, aby se maximum lidí došlo naočkovat. Máme poměrně dobrou odpověď. Očkuje se nám průměrně asi 13 tisíc lidí denně. Lidé si primárně chodí pro druhou posilující a první posilující dávku. Také máme další léky, které můžeme proti covidu použít. Proto doporučuje­me každému, kdo je nemocný a vidí u sebe nějaké příznaky, aby kontaktova­l svého praktika a řešil s ním léčbu. On zná nejlépe jeho zdravotní stav.

Pokud by počty nakažených opět stoupaly a opět by jich byly řádově tisíce, je ministerst­vo rozhodnuté učinit nějaká opatření? Nejvíce odborníci obhajují roušky v MHD, které i lidé sami dobrovolně nosí. Je tohle jedna z cest, jak by se případně mohlo postupovat?

V tuto chvíli platí nadále doporučení ministerst­va, které se týká nošení roušek ve zdravotnic­tví a sociálních službách. Právě tam se nachází nejohrožen­ější skupiny. Takže pokud jdu do nemocnice nebo do nějaké sociální služby, tak si vezmu respirátor. Chráním tím i ohrožené skupiny, kdybych byl nakažený, ale ještě bych o tom nevěděl. Vedení nemocnic a krajské hygienické stanice mohou v případě zhoršení epidemiolo­gické situace nařídit nošení roušek. My to máme zatím v rovině doporučení.

Takže by si o tom rozhodoval­y hygieny ve svém kraji?

Ano.

Nyní je málo nakažených. Není to tím, že se málo testuje? Nebylo by vhodné mít zase nějaký preventivn­í test zdarma?

Pokud jste nemocná nebo máte nějaké problémy, tak máte vyhledat svého praktickéh­o lékaře. Ten vám může na místě udělat antigenní test, který se běžně zapisuje do ISIN, což vede k vystavení certifikát­u. Stejně tak vás může praktický lékař poslat na PCR test, pokud ho potřebuje k nějaké další diagnostic­e. S tím, že už nemáme certifikát­y po prodělání, tak v tuto chvíli není společensk­ý

Nevidíme úplně důvod k plošnému testování. Pominul společensk­ý dopad z hlediska certifikát­ů.

Tím, že ne všechny léky se vyrábějí v EU, tak jsme závislí na jejich dovozu.

důvod dělat testy. Proto to zůstává v rukou lékařů, kteří podle toho mohou nasadit léčbu. Nevidíme úplně důvod k plošnému testování, jelikož tam pominul společensk­ý dopad z hlediska certifikát­ů. Nikdo ale nechce, aby nakažení propadával­i evidencí a nikdo je neměl pod kontrolu.

S covidem souvisí i Chytrá karanténa. Má ji již ministerst­vo plně pod sebou?

Postupně jsme převzali veškeré systémy, které armáda provozoval­a. Nyní znovu soutěžíme jednotlivé dodavatele, protože ne u všech služeb byli vybráni v běžném režimu. Přesoutěže­ní by mělo být hotové do konce roku. Co vy nazýváte Chytrou karanténou, to je nyní Národní systém pro zvládání zdravotníc­h hrozeb. Je to proto, aby se systémy daly použít pro překonání další krize, nejenom covidu.

Co bude nyní s Tečkou? Dlouho se mluví o tom, že by mohla fungovat jako očkovací průkaz. Kdy to bude?

To předpoklád­áme na jaře či v létě příštího roku. To budeme mít nějaké první testovací verze. V tuto chvíli ale musím říct, že to nebude hned automatick­é. Pokud lékař očkování nahlásí online, tak tu informaci samozřejmě máme. Pokud to máte zapsáno u sebe v kartě, tak my tu informaci nemáme. V takovém případě to bude delší doba, než ty informace budou postupně doplněny. Co se týká informací, kterými ministerst­vo disponuje, tak to bychom rádi představil­i příští rok.

Takže by to do konce příštího roku mělo už fungovat?

Ano. Ono tam je zapotřebí vyřešit pravidla pro ochranu osobních údajů.

 ?? ??
 ?? ?? Foto: Petr Topič, MAFRA
Foto: Petr Topič, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia