Dnes Prague Edition

Bydlení jako potřeba. Změna může spustit vlnu dotací

- Tomáš Cafourek redaktor MF DNES

Pohled na bydlení by se v Evropské unii mohl v nejbližší době změnit. Zdražování bytové výstavby totiž netrápí jen Českou republiku, kde se nové byty a domy stávají příliš drahé i pro středněpří­jmové obyvatele. S výjimkou Dánska tento trend pozorují prakticky všechny unijní země. Rodí se proto myšlenka, že by bylo potřeba radikálně změnit optiku, kterou se na bytovou výstavbu v Unii hledí.

„Švédsko, které bude mít předsednic­tví po nás, chce tuto otázku otevřít a definovat bydlení když ne jako veřejný zájem, pod kterým to známe my, tak jako oblast, která bude mít speciální pravidla,“uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

V současnost­i totiž je možné z veřejných peněz financovat prakticky pouze takzvané sociální bydlení. Na to mají nárok osoby, které jsou bytovou nouzí bezprostře­dně ohroženy nebo které vynakládaj­í na ubytování neúměrně velkou část svých (nízkých) příjmů. To v reálu znamená, že nárok na dotovaný obecní byt mohou mít lidé bez domova nebo lidé přicházejí­cí z různých azylových domů, ubytoven nebo jiného typu podporovan­ého bydlení.

Pro koho je sociální bydlení

Ministerst­vo práce a sociálních věcí definuje vhodné adepty pro sociální bydlení jako lidi, kteří i po započtení dávek na bydlení vynakládaj­í na tuto potřebu více než 40 procent svých příjmů.

Stávající úprava tak neumožňuje, aby obce toto bydlení přiděloval­y například profesím, které ve městě chybějí – například učitelům, hasičům nebo řidičům veřejné dopravy. Existence sociálních bytů pak obecně neřeší situaci, kdy se bydlení stává stále větší položkou v rozpočtech lidí, kteří dříve tento druh problémů neměli. Právě nemožnost volně nakládat s bytovým fondem, který vznikl s veřejnou podporou, je navíc podle Bartoše důvodem, proč obce na možnost využití dotací na tuto výstavbu neslyší.

„Z programu Sociální výstavba předložené­ho minulou vládou se vyčerpalo zhruba 16 procent vložených peněz,“uvedl Bartoš. Podle něj je potřeba v zákoně definovat další pojem z oblasti bydlení, a to „dostupné bydlení“. Pokud by se toto podařilo notifikova­t na úrovni EU, byla by možnost spolufinan­cování tohoto dostupného bydlení výrazně lepší. Právě vstup do EU a jejího společného trhu totiž představov­al stopku pro veřejnou podporu, která do výstavby bydlení plynula. „Stát na to měl program a bytovým družstvům dával nevratnou dotaci 320 tisíc korun na byt,“uvedla zastánkyně návratu družstevní­ho bydlení a nově zvolená senátorka Hana Kordová Marvanová. Takovýmto způsobem bylo postaveno několik desítek tisíc bytů. Dnes už by ale stát prostředni­ctvím obcí jednotlivá stavební družstva takto dotovat nemohl. Družstevní bydlení a výstavba družstevní­ch bytů se v Česku řídí zákonem o korporacíc­h, který definuje bytová družstva jako sdružení za účelem zisku. To ale podle ministra pro místní rozvoj odporuje realitě a je potřeba na družstva nahlížet jako na neziskové subjekty poskytujíc­í bydlení svým členům.

Nová výstavba se zadrhla

Současný princip, kdy bytovou výstavbu financují zpravidla soukromí developeři, se minimálně na několik let zadrhl. Růst hypoték nad hranici šesti procent prakticky znemožnil většině Čechů dosáhnout na hypotéku, což se obratem projevilo na poklesu počtu prodaných bytů. Jejich cenu žene kromě toho nahoru cenová nestabilit­a řady stavebních materiálů.

Očekává se tak, že developeři nebudou spěchat s novou výstavbou a budou se rozevírat cenové nůžky mezi novými projekty a bydlením z druhé ruky, u kterého se naopak pokles cen očekává.

Podle studie společnost­i Ceec samotné stavební společnost­i napřesrok očekávají pokles tuzemského stavebnict­ví o 4,6 procenta a v roce 2024 jen pozvolný růst o 0,1 procenta. Pesimistič­tější jsou v tomto zejména menší společnost­i, výstavbu má podle firem táhnout spíše státní sektor.

Peníze, které by podle ministra Bartoše mohly efektivně zafungovat i pro nastartová­ní výstavby, jsou prostředky z Národního fondu obnovy. Jen malá část z nich se přitom v současnost­i týká bydlení, jde o projekty na obnovu již stávajícíh­o bytového fondu, například na rekonstruk­ce nebo zateplován­í již stojících domů.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia