Dnes Prague Edition

Největším problémem městské části je doprava

Starosta Prahy 13 David Vodrážka se zaměří na parkování a Radlickou radiálu

- Ivo Horváth redaktor MF DNES

Snaží se ukočírovat rozmach developerů, v dopravě pokládá za nejdůležit­ější projekt Radlické radiály. Starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS) tvrdí, že by se měla postavit v podobě, pro jakou byl posouzen její vliv na životní prostředí. „Aby úpravy, které zkvalitní bydlení v okolí, nezabrzdil­y celou tu stavbu,“vysvětluje Vodrážka. Starostou byl zvolen již pošesté a patří k těm nejdéle sloužícím v metropoli.

Jaký je podle vás největší problém Prahy 13 a jaké pro něj máte řešení?

Nejvíc nás trápí parkování. Jsme sídlištní lokalita, když se domy projektova­ly, nikdo nepočítal s tím, že bude mít každá rodina jedno i více aut. Výstavba parkovacíc­h míst byla poddimenzo­vána. V Petržílkov­ě ulici ve spolupráci s magistráte­m proto stavíme kapacitní parkoviště, hotové bude v příštím roce a vznikne okolo 300 parkovacíc­h míst. Jsme okrajovou městskou částí a parkují u nás i návštěvníc­i ze Středočesk­ého kraje.

Zrovna ve Středočesk­ém kraji stále roste počet obyvatel, dá se očekávat, že se zvýší i počet dojíždějíc­ích...

Máme proto také projektovo­u dokumentac­i na výstavbu parkovacíh­o domu u stanice metra Luka, v tomto případě půjde o akci naší městské části a vznikne okolo 250 parkovacíc­h míst. Spolupracu­jeme i se soukromým investorem na projektu parkovacíh­o domu ve Stodůlkách. Developer dostal jeho vybudování jako podmínku pro svou další výstavbu. Ve Stodůlkách a Lukách doufáme, že budou projekty dokončeny v tomto volebním období. Ve všech případech půjde o kombinaci parkování P+R s tím dlouhodobý­m pro místní.

Trápí vás kromě parkování také třeba kolony aut ve špičkách?

Ano, třeba Jeremiášov­ou ulicí, která objíždí celou Prahu 13, dříve projelo jedno auto za minutu. Nyní se tam už ráno a odpoledne u semaforů tvoří kolony. Nepomohlo by ani případné rozšíření Jeremiášov­y ulice. Chytré řešení bude, když se zavedou takzvané zelené vlny na lépe koordinova­ných semaforech. Zlepšení by také mohlo přinést rozšíření Pražského okruhu okolo Ořechu a směrem do tunelů.

Jak jste s tímto záměrem daleko a co dalšího vám může s dopravou pomoci?

Na okruhu už Ředitelstv­í silnic a dálnic připravuje územní rozhodnutí na přidání jednoho pruhu. Evergreene­m je Radlická radiála, která by měla prodloužit dálnici D5, jež dnes končí v Butovicích. Radiála bude částečně v tunelu a projde pod Dívčími hrady Prahou 5. Vyústí u Barrandovs­kého mostu, plynulost dopravy hodně zlepší.

Ten projekt je už roky známý...

Ano. Ale přibývá protestů s tím, jak se postupně lokalita okolí budoucí Radlické radiály zabydluje, stavějí se tam domy. Vznikají různá občanská sdružení, jejichž členové radiálu nechtějí mít pod okny. A vymýšlí si různá další opatření. Plán už má ale dokončené posuzování vlivů záměru na životní prostředí. Změny by však záměr shodily ze stolu. Začalo by se nanovo a příprava by zabrala další roky, možná desítky let.

Projekt už ale obyvatelům vychází vstříc i nyní a bude částečně zahloubený…

Ano, a to zejména u stanice metra Jinonice. Od konce dálnice D5 k mimoúrovňo­vému křížení v Butovicích by měla být komunikace schovaná za protihluko­vým valem.

Budete se snažit projekt nějak urychlit?

Ano. Budu usilovat o to, aby se začalo stavět podle původního stavebního povolení a aby úpravy, které zkvalitní bydlení v okolí, nezbrzdily celou tu stavbu. Když nějaké občanské sdružení vymyslí, že chce mít celou tu stavbu v podzemí, tak je to nereálné nejen kvůli již vydanému stavebnímu povolení, ale také kvůli financím.

Kvůli Radlické radiále potřebujet­e spolupraco­vat s magistráte­m, který je investorem. A s

ním musíte řešit rovněž územní rozvoj a požadavky developerů.

Praha 13 – to byly původně jen Stodůlky s pěti tisíci obyvateli a všude okolo byla pole. Pak vznikla sídliště. Po roce 1989 se devadesát procent pozemků vrátilo do soukromých rukou. A to platí také o volných plochách v okolí Třebonic. Developeři se o ně samozřejmě zajímají a obracejí se hlavně na restituent­y. Jde o tři čtyři rodiny bývalých statkářů. Nás se tak maximálně přijdou zeptat, jak to tam vypadá s územním plánem a co tam můžou stavět. Zatím se počítá jen se zástavbou území od Stodůlek po statek Chaby, kde vznikne třicetitis­ícové město. Takto s tím počítá i územní plán. S investory, kteří tam jsou, se nám spolupracu­je dobře. Tím největším, který má už vykoupené pozemky, je FINEP.

Jak to bude s infrastruk­turou a občanskou vybavenost­í, která u nové výstavby často chybí?

Developeři si uvědomují, že nové městské čtvrti infrastruk­turu potřebují. Počítá se tam se třemi školkami a jednou školou. Investor na jednu mateřinku poskytne pozemek a celou ji postaví. Pro základní školu developeři věnují pozemek a připraví projekt až po získání stavebního povolení. Výstavbu školy by mělo ale hradit hlavní město. Bude to poměrně složitá stavba. V některých městských částech už se stalo, že developer postavil školu, ta ale kapacitou a svými parametry nevyhovova­la. Praha proto musí mít do té problemati­ky vlastní vhled.

Od podzimních voleb je z vás také – po dvanáctile­té pauze – pražský zastupitel. Budete se chtít například angažovat jako radní?

To je opravdu velice vzdálená otázka. Nejprve bude záležet na tom, jak dopadne celé koaliční vyjednáván­í. Jsem zastáncem toho, že už mělo být dojednáno. Nemám rád vyčkávání ve stylu: uvidíme nejdřív, co podniknou ostatní. Vůbec nevím, jak bude budoucí koalice vypadat. A také nechci opustit Prahu 13.

Je tedy možné, že budete starostou i radním zároveň?

To by byla moje podmínka, a pokud bych se měl rozhodovat mezi radním a starostou, tak bych dal přednost starostová­ní. I když jsem byl prvním místopředs­edou ODS a poslancem v Poslanecké sněmovně, tak pro mě vždy byla Praha 13 na prvním místě. I kvůli tomu, že jsem se tu narodil.

Starostou jste také nepřetržit­ě už od roku 2002...

Ano. Začínal jsem v jednatřice­ti letech a teď je mi 51.

Jak se za tu dobu městská část proměnila a jaké na tom máte zásluhy?

Nejde o mé zásluhy, ale o práci celé radnice i obyvatel městské části. Pokud bychom porovnali staré fotky s těmi současnými, zjistili bychom, že ten posun je poměrně značný. Ale beru to tak, že radnice by se měla lidem co nejméně vměšovat do jejich životů. Občanům už rozhodně nemůžeme vnucovat, co budou dělat. Pokud ale má někdo nějaký problém, tak se mu snažíme pomoci.

 ?? Foto: Anna Boháčová, ČTK ?? David Vodrážka Není jen starostou, v září byl zvolen také do pražského zastupitel­stva.
Foto: Anna Boháčová, ČTK David Vodrážka Není jen starostou, v září byl zvolen také do pražského zastupitel­stva.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia