Dnes Prague Edition

Pojištění je spíše investice

„Role pojištění roste především v těžkých dobách,“říká člen představen­stva Kooperativ­y

- František Strnad redaktor MF DNES

Na zdraví a na dobrém jídlu se šetřit nemá, říká se. Podle člena představen­stva pojišťovny Kooperativ­y Filipa Krále se nevyplácí šetřit ani na pojištění.

Češi až nebývale šetří, podle posledních čísel už i na Vánocích. Šetří také na pojištění?

Zatím se to příliš neprojevuj­e, ale samozřejmě lidé zjišťují různé možnosti nakládání se svými závazky. Každý rozumný člověk určitě chápe, že právě v obtížných dobách je pojištění věcí zásadní. Že je to jeden z výdajů či nákladů, které můžeme považovat spíše za investici, a to velmi důležitou – do vlastního bezpečí a zabezpečen­í majetku, rodiny, ale třeba i firmy. Navíc pojištění oproti jiným formám, řekněme pomoci, třeba případně od státu, obce či nějaké nadace nebo z jiného zdroje, má velkou výhodu v tom, že prostředky po případné pojistné události máte k dispozici okamžitě, v řádu dní.

Potřeba pojištění určitě nezmizí, zejména bavíme-li se o životním pojištění, pojištění vážných onemocnění nebo invalidity. Nejinak je tomu ale i u majetkovýc­h pojištění – mít pojištěnou střechu nad hlavou je prostě nutnost. Ale platí to často i u motorových vozidel. V momentě, kdy často jezdím autem a je pro mě nezbytné, potřebuji je mít také pojištěné. Klienti se nicméně ptají, co by se stalo v případě, že by nebyli schopni pojištění uhradit. To se děje.

Jaké mají klienti možnosti?

Naše doporučení vždycky je soustředit se na klíčová a vážná rizika. Pojištění má být od toho, aby řešilo vážné věci. Na první pohled četnější je to, že si někdo zlomí ruku, než že bude vlivem nemoci invalidní. Zlomená ruka ale rodinu většinou tak významně neohrozí, na rozdíl od té invalidity. Rozhodně platí, že každý je v jiné situaci, a nejlépe je, když své potřeby a obavy bude se svojí pojišťovno­u aktivně řešit. A pojišťovna řešení pomůže hledat. Jako partner, jako rádce. Je řada možností, jak těžké období zvládnout, důležité je se každopádně ozvat. V podstatě nejhorší rozhodnutí je pojištění prostě zrušit, aniž by se klient poradil se svým pojišťovac­ím poradcem.

Za covidu bankovní domy klientům nabídly splátkové kalendáře či odložené platby. Uvažujete o něčem takovém?

Ano, uvažujeme. Je to otázka individuál­ního přístupu ke klientům. Může se stát, že platba za pojištění jednou ročně je najednou vysoká, takže můžeme nabídnout rozložení plateb na měsíční frekvenci. Splátkové kalendáře jsou také možné, ale skutečně spíše na individuál­ní úrovni a dispozicíc­h klienta. Před tím mohou klienti samozřejmě upravit pojištění a vybrat opravdu klíčová rizika.

Loni v létě po ničivém tornádu na Moravě vyvstal velký problém, že mnoho domů je v Česku podpojiště­ných. Změnilo se za tu dobu něco?

Bezpochyby ano. Tornádo bylo významným impulzem, aby se klienti nad touto problemati­kou zamysleli. Navíc o tomto jevu platí, že zatímco povodeň dokážeme zčásti předpovída­t, tornádo ukázalo, že může udeřit bez varování takřka kdekoliv. A také že půlka obce může zůstat nedotčená, zatímco ta druhá bude v troskách a suti.

A zde se také projevilo, že minimálně polovina lidí má majetek podpojiště­ný. To znamená, že pojistná částka nepostačuj­e na případnou obnovu jejich domů nebo domácností. Dokonce úplně nepojištěn­ých nemovitost­í a domácností jsou pořád desítky procent.

Zmiňuji to proto, že Češi jsou tradičně vlastníci nemovitost­í a pojistit dům není zrovna nejlevnějš­í záležitost. Nabízí se proto, zdali nezačnou redukovat právě toto.

Pojištění střechy nad hlavou je klíčové. A nemyslím si, že by to bylo finančně neřešiteln­é. Pokud si koupím auto za 300 tisíc korun, na povinném ručení (bez havarijníh­o pojištění) platím řekněme 3 500 Kč. Dům má hodnotu milionů, přitom za pojištění platí klienti částky také v jednotkách tisíc. Vážně je třeba si uvědomit, jakou hodnotu pojištěním chráním. Pokud si někdo může dovolit dům za miliony, asi bude mít i tisíce ročně na jeho pojištění.

Nemovitost­i se ale často dědí, případně jsou zatíženy hypotékami. Mnoha tuzemským domácnoste­m nepřebýval­o víc než pár

tisíc měsíčně a dvoucifern­á inflace tohle rozpustila.

Já tomu rozumím a nezlehčuji to. Jak jsem ale říkal na začátku: někdy může člověk sklouznout k řešením, která se dlouhodobě nevyplatí.

Znovu bych zdůraznil – každá pojišťovna je především partner, jistota pro těžké doby, a chce s klienty obtížné situace řešit. Má na to lidi, nástroje i možnosti. Důležité je, aby situaci klientů a jejich obtíže znala.

Pak je tady další věc: zdražování stavebních materiálů. Aktualizuj­í si vaši klienti pojistné o tento parametr?

Tohle velice dobře řeší takzvaná indexace pojištění majetku, která automatick­y aktualizuj­e pojistnou částku tak, aby majetek byl skutečně chráněn ze 100 procent a pojištění tak plnilo svoji funkci. Pokud klient indexaci přijme, má jistotu, že jeho majetek nebude podpojiště­n.

Samozřejmě u větších změn typu přístavby, modernizac­e či rozsáhlé rekonstruk­ce je třeba toto pojišťovně oznámit. Vše lze jednoduše řešit buď úpravou stávající smlouvy, či náhradou za novou smlouvu. Každopádně doporučuje­me zhruba každé tři roky parametry smlouvy prověřit a aktualizov­at s pojišťovac­ím poradcem.

 ?? Foto: Petr Kozlík, MAFRA ?? Hlavně pojistit dům „Pojištění střechy nad hlavou je klíčové,“uvádí Filip Král z Kooperativ­y.
Foto: Petr Kozlík, MAFRA Hlavně pojistit dům „Pojištění střechy nad hlavou je klíčové,“uvádí Filip Král z Kooperativ­y.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia