Dnes Prague Edition

Benzin skokově zlevňuje

Ceny se dostávají na předválečn­ou úroveň. Otázkou je, co udělá embargo na Rusko

- Vojtěch Janda reportér MF DNES

Dalo by se říci „konečně“! Po roce neustálého zdražování ceny pohonných hmot na českých čerpacích stanicích v posledních týdnech zamířily opačným směrem. U některých prodejců se dokonce blíží úrovni před válkou na Ukrajině. Třeba řetězec stanic Tank ONO, který obvykle v Česku patří k nejlevnějš­ím, včera prodával litr Naturalu 95 za 35 korun a 90 haléřů a litr nafty za 37 korun a 90 haléřů.

A podobně cenově zareagoval­i i někteří další prodejci.

Nejlevnějš­í ropa

„Setkává se tu několik pozitivníc­h aspektů, jednak klesly ceny ropy na světových trzích, cena je nejnižší od poloviny ledna, zvýšila se produkce rafinerií v Evropě a jednak klesly velkoobcho­dní marže,“vypočítává analytik Boris Tomčiak, proč Češi v těchto dnech tankují plné nádrže o několik stovek levněji, než tomu bylo v létě.

Jen pro připomenut­í, na začátku července se benzin i nafta v Česku prodávaly za ceny okolo 48 korun za litr. U průměrné čtyřicetil­itrové nádrže tak řidič mohl tankovat i o pět stovek dráž než dnes.

„Letošní rok byl v mnoha ohledech výjimečný. Třeba v tom, že cena nafty byla vyšší než u benzinu,“říká Ivan Indráček z Unie nezávislýc­h petrolejář­ů. Standardně totiž bývá benzin tím dražším palivem. Naposledy tomu tak podle statistik společnost­i CCS bylo v lednu.

„S naftou se válčí. Benzin do války nepotřebuj­ete. Jestliže máte obavy z eskalace konfliktu, samozřejmě musíte mít dostatečné zásoby nafty,“vysvětluje Indráček jeden z důvodů zmíněného cenového obratu. Dalším důvodem je, že nafta teď našla ve větší míře uplatnění i v energetice místo drahého plynu.

Zkrátka se s ní začalo topit, protože to vychází levněji. Suma sumárum tyto faktory extrémně zvýšily poptávku po naftě a způsobily i růst její ceny. Teď se situace začíná měnit.

„Všichni ti, kteří si dělali zásoby nafty na zimu, už nakoupili. Zároveň ti, kteří spekulují na vývoj války na Ukrajině, mohou mít dojem, že dochází k výraznému postupu ukrajinské armády, což může vést k vítězství Ukrajiny nebo k přerušení konfliktu,“vysvětluje Indráček, proč i drahá nafta může zlevňovat.

Ale zpátky na české pumpy. Byť

se dá konstatova­t, že zlevňují všichni, je očividné, že mezi jednotlivý­mi čerpadláři jsou výrazné rozdíly v cenách.

Třeba na stanicích OMV se podle

serveru mbenzin.cz včera prodávala nafta od 39 korun a 90 haléřů, na Benzině od 40 korun a 90 haléřů. Litr Naturalu 95 se v prvním případě dal pořídit od 39 korun a 90

haléřů, v tom druhém o korunu levněji.

Jak je tedy možné, že někdo prodává benzin za 36 korun a někdo v lepším případě za 40?

Podle Indráčka je klíč v obchodní strategii jednotlivý­ch prodejců.

„Nákupní modely jsou různé. Můžete nakupovat za aktuální denní ceny. V tom případě teď můžete zlevňovat nejrychlej­i, většina čerpacích stanic to ale tak nedělá, některé nakupují i jednou za čtrnáct dnů,“vysvětluje.

Levně a ještě levněji

Pak se do ceny promítá množství, které čerpací stanice prodávají. Čím větší množství, tím si mohou dovolit mít nižší marže a zároveň si tito velcí odběratelé mohou dojednat výhodnější ceny u dodavatelů.

A samozřejmě se připlácí i za to, že tankujete u prémiové značky.

Dobrým zprávám snad nebude konec. Pokles cen by mohl pokračovat i v dalších dnech. Například podle Borise Tomčiaka by průměrné ceny mohly ještě klesnout o korunu padesát na litru.

Je ovšem otázka, co udělá evropské embargo na dovoz ruské ropy, které začne platit 5. prosince, popřípadě embargo na dovoz ruské nafty, které začne platit v únoru příštího roku.

Na rozdíl od benzinu Evropa vlastní produkcí rafinerií nedokáže plně pokrýt spotřebu nafty a musí ji dovážet. Z velké části právě z Ruska.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Nižší než před týdnem Ceny na čerpacích stanicích včera mnohé řidiče potěšily.
Foto: Petr Topič, MAFRA Nižší než před týdnem Ceny na čerpacích stanicích včera mnohé řidiče potěšily.
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia