Dnes Prague Edition

S Vikingy do Británie připluli i psi a koně

-

Vikingové, kteří se plavili ze Skandinávi­e do Británie, s sebou podle analýzy kostních pozůstatků přivezli koně, psy a možná i prasata. Vědci přitom dříve předpoklád­ali, že po připlutí kradli zvířata z vesnic.

Podle serveru BBC News nové nálezy poskytují důkazy, že tito Seveřané měli ke zvířatům blízký vztah a cestovali s nimi. Archeologo­vé nalezli kosti z devátého století v pohřebních mohylách na Heath Wood v hrabství Derbyshire. Zpopelněné zvířecí a lidské ostatky objevili pohřbené společně, což naznačuje, že zvířata měla zvláštní význam a byla spálena na stejné pohřební hranici jako lidé, říká Tessi Löffelmann­ová z Durhamské univerzity.

„Zacházelo se s nimi spíše jako se společníky než jen jako se zvířaty pro hospodářsk­é účely,“upřesnila. „Připadá mi to opravdu dojemné a naznačuje to, že podceňujem­e, jak důležitá zvířata pro Vikingy byla,“dodala.

Koně a psi cestovali na vikinských dlouhých lodích přes Severní moře, což byla cesta, která mohla trvat i několik týdnů. „Tehdejší koně byli menší než dnes, což mohlo cestu trochu ulehčit, ale i tak byla pravděpodo­bně nepohodlná,“řekla Löffelmann­ová.

„Tapiserie z Bayeux zobrazuje normanské jezdectvo, jak ze své flotily vystupuje na koních, ale toto je první vědecký důkaz, že vikinští válečníci převáželi koně do Anglie o 200 let dříve,“uvedl archeolog Julian Richards z univerzity v Yorku, který vedl vykopávky.

Severská mytologie a ságy ze 13. století ukazují, že zvířata hrála v životě Vikingů velkou roli.

V Heath Wood, jediném velkém skandinávs­kém pohřebišti v Británii, vědci našli také prasečí kost, která však mohla být spíše symbolem nebo částí zvěře přivezené ze Skandinávi­e než živým zvířetem. Vědci analýzou stroncia v kostech potvrdili, že zvířata pocházela ze Skandinávi­e. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia