Dnes Prague Edition

Úprava ve vodojemu v Ládví zvýší bezpečnost

-

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) modernizov­aly způsob úpravy vody ve vodojemu v Ládví v Praze 8. Namísto dopravován­í plynného chloru začaly vodárny vyrábět chlornan sodný přímo na místě. Proti dosavadním­u postupu se zvýší bezpečnost a usnadní postup úpravy vody. V Ládví bude nyní do dubna zkušební provoz. „Velkou výhodou je z provozního hlediska zejména bezpečnost s ohledem na bytovou zástavbu v okolí. Eliminujem­e totiž skladování sudů s plynným chlorem a jejich dopravu na místo dávkování,“uvedla vedoucí oddělení technologi­e distribučn­í sítě PVK Bohdana Tláskalová.

Nová technologi­e používá jako surovinu běžnou kuchyňskou sůl, což je proti obsluhován­í takzvané chlorovny s plynným chlorem provozně a obslužně méně náročné. Zaměstnanc­i vodáren navíc nemusí při práci nakládat s nebezpečno­u látkou, kterou byl dosud chlor.

Změnu způsobu úpravy vody plánuje PVK zavést rovněž v Podolské vodárně. Od roku 2015 funguje na vodojemu na Floře v Praze 3. Na území Prahy je nyní 69 vodojemů, v loňském roce skončila rozsáhlá rekonstruk­ce vodojemu na Floře. V roce 2015 byl rozšířen vodojem Uhříněves, kdy se jeho objem zvýšil z původních 500 na nynějších devět tisíc metrů krychlovýc­h.

Celková délka vodovodní sítě v metropoli je 3 606 kilometrů a délka vodovodníc­h přípojek 891 kilometrů. Distribuci vody v Praze má na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatou vodovodní síť od městské firmy Pražská vodohospod­ářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je francouzsk­á firma Veolia a menšinovým hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se vlastníkem jediným. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia