Nebezpečné menu. Alergici naráží na chyby
Špatně označují alergeny. Lidé redakci popsali své komplikace.
Kateřina v listopadu po obědě v restauraci na pražském Andělu dostala velké křeče a bylo jí na omdlení. Má celiakii a nemůže lepek. V jídle, které si dala, ale na menu uvedená jednička značící přítomnost lepku, tedy například pšenice, nebyla.
„Napadlo mě, jestli tam nemohla být sójová omáčka. Když jsme se na to v restauraci ptali, tak mi to potvrdili. Jenže v sójové omáčce pšenice je,“popisuje Kateřina. A prakticky totožná situace se opakovala ještě tentýž týden. „Měli kuskus a nebyla u něj napsaná jednička. Kuskus je pšeničný,“popsala Kateřina. Jméno restaurace si nepřála zveřejňovat, o chybě podnik informovala a věří v nápravu. Po otravě měla ještě týden rozhozené zažívání.
Její zkušenost není ojedinělá. Stravovací zařízení mají povinnost informovat o alergenech v jídlech od roku 2014. Alergenů je celkem 14 a v jídelníčcích musí být číslicemi uvedeny v závorce vedle pokrmu. MF DNES na sociálních sítích zveřejnila dotaz, zda alergici zažívají něco podobného. Sešlo se více než dvě stě reakcí. Lidé se setkávají se špatným označováním alergenů v menu, jindy jim personál poskytl špatné informace. Nejvíc pak alergici narážejí na neochotu a pocit, že obsluhu a kuchaře otravují.
Volala si záchranku
Veronice Lhotské zjistili ve 29 letech intoleranci na vaječný bílek. Testy si nechala udělat po ekzémech a trávicích problémech. V těhotenství se jí alergie ještě zhoršila. Loni na svatbě kamarádky v hotelu U Královny Elišky v Hradci Králové se personálu hotelu zeptala, zda může některý z dezertů. „Obsluha restaurace mi řekla, že mohu čokoládovou pěnu a krém z mascarpone. Hned po pozření krému mi najela alergická reakce a museli jsme volat záchranku. Situace byla o to komplikovanější, že jsem s sebou měla miminko, které jsem kojila, a nemohli mi podat nejlepší léky,“svěřila se.