Dnes Prague Edition

Otrávili mě v restauraci

Restaurace a jídelny chybují v alergenech. Někdy je špatně označí, jindy je nezná personál. Redakci MF DNES se s negativní zkušeností svěřily více než dvě stovky lidí.

- Dominika Hejl Hromková Julie Mahlerová

„Jen díky velké ochotě záchranářů, kteří obvolávali lékaře, aby se poradili, mi nakonec podali injekci na místě a počkali se mnou v hotelu, dokud se mi neudělalo lépe,“dodala Lhotská.

Do hotelu psala už tehdy, nikdo z personálu nereagoval. Až když se o případ začala zajímat redakce, dorazila odpověď s omluvou a nabídkou kompenzace v podobě voucheru na ubytování. „Nevím, co vám k tomu mám říct,“reagoval na dotaz MF DNES ředitel Tomáš Kleiber s tím, že se jim takovou stížnost nepodařilo dohledat a je možné, že dotyčný zaměstnane­c u nich dnes už nepracuje.

Správné označování alergenů kontroluje Státní zemědělská a potravinář­ská inspekce. Za letošní rok její inspektoři přišli na pochybení v pěti procentech případů. Loni v necelých čtyřech procentech.

„Ačkoliv problémy přetrvávaj­í, došlo ke zlepšení situace. V letech 2015 a 2016 nebyly informace o alergenech poskytnuty v souladu s požadavky právních předpisů ve 12 až 18 procentech kontrol,“konstatova­l mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Větší problém se ukázal, když inspektoři vybrané vzorky jídla z podniků, u kterých už v minulosti zaznamenal­i nedostatky, poslali na laboratorn­í analýzu. V pěti z třiadvacet­i jídel objevili přítomnost alergenu, který tam podle restaurace být neměl. „Jedná se o závažný prohřešek, protože přítomnost nedeklarov­aného alergenu v pokrmu může u citlivých jedinců způsobit vážné zdravotní problémy,“upozornil Kopřiva.

Laxní přístup, žádná změna

Nejnebezpe­čnější jsou alergie na burské oříšky, ryby či mořské plody. Lidé, kteří na tento typ alergie trpí, by si měli dávat největší pozor. „Při této formě alergie může dojít až k život ohrožující anafylakti­cké reakci (doprovází ji potíže jako dušnost či pokles krevního tlaku, pozn. red.). Méně zdravotně nebezpečné a poměrně časté jsou alergie na vaječný bílek nebo bílkoviny kravského mléka,“vyjmenoval alergolog a imunolog Radek Klubal z Medicínské­ho centra Praha. Dodal,

že tepelná úprava jídla může riziko alergické reakce zmírnit.

Stravovací­m zařízením za chybné uvádění alergenů hrozí pokuta až pět milionů korun. Podle Jiřího Krále z Asociace hotelů a restaurací se ale většinou pokuta pohybuje mezi 10 až 50 tisíci. Záleží i na velikosti podniku a na tom, jestli chybu udělal jednotlive­c nebo má podnik špatně nastavený celý systém.

Reportérky MF DNES se na kontrolu alergenů v restaurací­ch také zaměřily. V pražské čtvrti Smíchov poblíž stanice metra Anděl našly chyby ve třech podnicích – v jídelně, kavárně a asijské restauraci.

V jídelně a asijské restauraci měly alergeny špatně uvedené v menu. Ve druhé zmiňované nabízely udon nudle používané hlavně v japonské kuchyni. Převážně jsou vyrobené z pšeničné mouky, v jídelním lístku ale chybělo v závorce číslo jedna značící lepek. Po upozornění obsluha řekla, že si je špatného značení vědoma.

V kavárně pak nabírali stejnými servírovac­ími kleštěmi dezerty s lepkem i bez lepku. Koláč z pšeničné mouky se dotýkal toho bezlepkové­ho. V tomto případě obsluha na upozornění reagovala laxně a pasivně. Vypadá to jako banalita, přitom kontaminac­e taky alergikům a lidem s potravinov­ou intoleranc­í může způsobit zdravotní komplikace. „K vyvolání již zmíněné anafylakti­cké reakce může dojít již při velmi, velmi malém množství rizikového alergenu,“varoval alergolog Klubal.

A zkušenosti se zlehčování­m situace má i Pavla Radová. „Objednala jsem si salát bez krutonů. Přinesli ho s nimi, pak ho odnesli, krutony vybrali a zase mi ho přinesli. To, že krutony zůstaly na dně talíře, už neviděli.“

Z nashromážd­ěných reakcí vyplývá, že s podobným jednáním se alergici setkávají i v nemocnicíc­h. „Hned první ráno jsem dostal rohlík s jogurtem. Když jsem personál upozornil na celiakii, tak se paní pousmála a řekla: Ale mladíku, pro jednou se to přece nezblázní,“popsal zážitek z Thomayerov­y nemocnice Tomáš Průša.

Redakce nemocnici oslovila prostředni­ctvím mluvčího Petra Sulka, do vydání článku neodpovědě­l.

A stranou problému nejsou ani školy a školky. Matky alergickýc­h dětí hojně sdělují, že musely zvolit jinou školu, protože ta jejich původní školní jídelna odmítla vařit speciální jídlo.

Neprofesio­nální obsluha

Za správné uvedení a pracování s alergeny ručí takzvaný zodpovědný vedoucí provozovny. V každém podniku by na tohoto člověka měl být uvedený kontakt. „On v týmu má kuchaře, který mu má říct, co je v jídle a taky je zodpovědný za to, že má obsluha instrukce. Je to týmová práce,“vysvětluje Luboš Kastner, předseda Asociace malých a středních podniků.

Potvrdil, že úroveň znalostí a ochoty personálu, co se přístupu k alergikům týče, se v Česku zhoršila. V době zavřených restaurací za covidu hodně lidí odešlo z oboru, nové se nedaří přilákat nebo udržet. „Lidi jsou neprofesio­nální, možná o to ani nemají zájem. Kvalita práce šla rapidně dolů,“nešetřil kritikou Kastner.

Alergici tak stále musí být velmi obezřetní a potenciáln­ě rizikovým jídlům se raději vyhýbat.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? Foto: Shuttersto­ck ??
Foto: Shuttersto­ck

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia