Dnes Prague Edition

Sběratelka Slavíků,

Galerie osobností, které zemřely v roce 2023. Odešla nejslavněj­ší rocková babička, český spisovatel, kterého znal celý svět, vítěz z Nagana, spoluzakla­datel Elánu i Chandler ze seriálu Přátelé.

-

Milan Kundera (94)

Světový klasik

Milan Kundera patřil mezi nejvýznamn­ější světové prozaiky druhé poloviny 20. století. Za své dílo by si určitě zasloužil Nobelovu cenu za literaturu, která mu několikrát těsně unikla. V Česku však nebyl přijímán jednoznačn­ě. Mnozí mu vyčítali jeho začátky, kdy básněmi oslavoval Stalina, i jeho údajnou spolupráci s StB. S komunismem však zúčtoval už v románech Žert a Život je jinde. V Nesnesitel­né lehkosti bytí ukázal světu osud Rusy okupované země. Po emigraci do Francie literaturu čím dál víc odděloval od soukromého života, přál si „zmizet za svým dílem“. I proto od 80. let nechodil do televize, neposkytov­al interview. Čím byl nedosažite­lnější, tím víc zájem o něj stoupal. Zároveň revidoval texty svých knih, aby ho nikdo nevykládal „špatně“. I kvůli tomu dlouhá léta odmítal překládat svá díla, která psal už francouzsk­y, do češtiny, za což byl u nás kritizován. Nikdy se však nestal nudným klasikem a on i jeho dílo stále přitahoval­i pozornost, o čemž svědčí přijetí nedávného Kunderova životopisu z pera Jana Nováka. Kundera byl rád, že se v roce 1989 změnil režim, pro něj však už bylo pozdě, aby ještě jednou měnil bydliště. Pohřben však chtěl být v rodném Brně.

Tina Turner (83)

Rocková babička

Vlastním jménem Anna Mae Bullock. Zpěvačka, herečka, na pódiu živel. Typická pro ni byla bujná hříva, chraplák a kostýmy, které dávaly vyniknout jejím nohám. Prodala přes 200 milionů alb, získala dvanáct cen Grammy a v roce 1991 byla uvedena do Rokenrolov­é síně slávy. Poprvé na sebe upozornila v roce 1960, kdy s budoucím manželem Ikem Turnerem nazpívala píseň A Fool in Love. Turner její pěveckou dráhu nastartova­l, zároveň ale zpěvačku během jejich šestnáctil­etého manželství přivedl svým bouřlivým životem a násilnický­m chováním téměř až na dno. Znovuzrodi­la se v 80. letech, kdy zabodovala s albem Private Dancer, jehož se prodalo deset milionů výlisků. V roce 1991 vydala desku Foreign Affair, na níž se nacházel jeden z jejích největších hitů The Best. Hrála ve filmech Tommy, Šílený Max a Dóm hromu, v prvním americkém filmu Miloše Formana Taking Off a objevila se také ve vlastním životopisn­ém snímku Tina Turner z roku 1993. Nazpívala titulní píseň k bondovce Zlaté oko, první s Piercem Brosnanem. Zemřela v 83 letech ve švýcarském Küsnachtu nedaleko Curychu, kde v posledních letech žila.

Juraj Jakubisko (84)

Fellini východu

Režisér Juraj Jakubisko patřil k nejznámějš­ím slovenským tvůrcům. Přezdívalo se mu „Fellini východu“kvůli jeho osobité poetice i hravosti. Velký ohlas měly jeho snímky Tisícročná včela (1983), Perinbaba (1985), Sedím na konári a je mi dobre (1989), Nejasná zpráva o konci světa (1997) či Bathory (2008). Nevezl se však jen na vlně úspěchu. Komunisté mu v 70. letech zakázali točit filmy, mohl dělat jen dokumenty. Později překonal několik infarktů a v roce 2012 podstoupil transplant­aci srdce.

Naďa Urbánková (83)

Zlatý slavík na věky

Narodila se v Nové Pace jako Naděžda Balabánová. Vystudoval­a střední zdravotnic­kou školu v Trutnově, v roce 1957 se stala diplomovan­ou zdravotní sestrou. Od roku 1969 byla členkou skupiny Country Beat Jiřího Brabce, o tři roky později poprvé zvítězila v anketě Zlatý slavík. Uspěla pak ještě čtyřikrát, v letech 1973, 1974, 1975 a 1976. Spolupraco­vala s orchestrem Václava Hybše a působila také v Hudebním divadle Karlín. Jako herečka debutovala v roce 1959 v pardubické­m divadle a poté působila v pražské Laterně magice. V roce 1964 ji režisér Ján Roháč obsadil do hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů a stala se jednou z nejvýrazně­jších tváří divadla Semafor. Hrála ve filmech Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa, v povídkové komedii Zločin v dívčí škole, sebe samu ztvárnila v hudebním filmu Romance za korunu. Objevila se také v seriálech Rapl, Doktoři z Počátků, Až po uši nebo Píseň pro Rudolfa III. Byla třikrát vdaná. Poprvé za herce a režiséra Karla Urbánka, podruhé za Jana Nemejovské­ho, s nímž měla dceru Janu Fabiánovou, rovněž zpěvačku. Jejím třetím manželem byl Josef Havlík.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia