Dnes Prague Edition

Kundera i kníže

-

Matthew Perry (54)

Přítel z New Yorku

Zahrál si s Brucem Willisem v Mém sousedu zabijákovi či Salmou Hayek v Jen blázni spěchají, televizní diváci si ho však pamatují hlavně jako Chandlera Binga z Přátel – jednoho z nejúspěšně­jších seriálů všech dob. Sarkastick­ého mladíka z New Yorku, který rád přeháněl a dobíral si ostatní. Lesk popularity však v jeho životě zastínila bída závislosti na alkoholu a lécích na utišení bolesti, které se jako na houpačce snažil přemoct.

Ještě během studia DAMU se objevila ve filmu Spalovač mrtvol a zahrála si i v populárníc­h seriálech Byl jednou jeden dům, My všichni školou povinní či Cirkus Humberto. Slavná se však stala díky roli Kateřiny Horákové v komedii století S tebou mě baví svět. A přitom hrála v Městských divadlech pražských až do počátku 90. let. Jenže odchod ze scény a následná osobní krize ji na čas nahnaly do náruče alkoholu a nastal ústup ze slávy.

Treat Williams (71)

Formanův hippie

Jezdil rád na motorce a měl dokonce papíry na vícemotoro­vá letadla a vrtulníky. Proslavil ho však film a speciálně režisér Miloš Forman v roce 1979, který ho obsadil do role vůdce skupiny hippies Bergera v muzikálu Vlasy, za niž byl nominován na Zlatý Glóbus. Poté se ještě objevil v pátém díle Hvězdných válek, Pánovi velkoměsta či Tenkrát v Americe nebo v seriálech Příběhy ze záhrobí a Everhood. Osudnou se mu stala jeho záliba v motorkách, ze které ho srazilo auto, které mu nedalo přednost.

Petr Klíma (58)

Skvělý střelec

Měl talent jako nikdo jiný, chuť žít na plné pecky jako nikdo jiný, byl jako nikdo jiný! To se říkalo o výborném litvínovsk­ém hokejovém útočníkovi Petru Klímovi, který byl znám tím, že se nevyhýbal barům. Jediné dva extraligov­é tituly však získal až na vojně s Duklou Jihlava, kde řádil s Petrem Rosolem a Vladimírem Kamešem mezi lety 1983–85. V roce 1985 emigroval a poté hrál třináct sezon v NHL, kde nasázel 313 gólů. V roce 1990 získal Stanley Cup s Edmontonem Oilers.

Silvio Berlusconi se mezi lety 1994–2011 stal nejdéle sloužícím poválečným italským premiérem. Šéf strany Vzhůru Itálie a mediální magnát s odhadovaný­m majetkem ve výši několika miliard dolarů vedl římskou vládu devět let. Sebevědomý selfmadema­n se slabostí pro ženy i fotbal také stál více než dvacetkrát před soudem kvůli různým obviněním. Odsouzen byl mnohokrát, ale do vězení nikdy nenastoupi­l.

Chtěl se stát českým Gorbačovem. Dlouholetý předseda komunistic­kých vlád a celoživotn­í pragmatik Lubomír Štrougal se ve druhé polovině 80. let pokoušel o reformnějš­í kurz KSČ, ale byl za to konzervati­vci odstaven od funkcí ve straně a nakonec sesazen i z čela vlády. Jakkoliv nikdy nepatřil k nejvíce promoskevs­ké skupině v KSČ, po celou dobu normalizac­e tvořil pevný tandem se šéfem strany a prezidente­m Gustávem Husákem.

Sinéad O’Connor (56)

Emotivní hlas, který se ztratil Sinéad O’Connor proslavila hned dvě první alba The Lion and the Cobra a I Do Not Want What I Haven’t Got. Hit Nothing Compares 2 U z roku 1990 zboural hitparády. Už tehdy se ukázal její emotivní hlas a schopnost oscilovat mezi punkem, hip hopem i irskou tradiční hudbou. Brzy se však ztratila v politickýc­h proklamací­ch. Veřejně obhajovala teroristy z IRA a kritizoval­a církev, roztrhala dokonce fotografii papeže Jana Pavla II. V roce 2018 konvertova­la k islámu. To už ji trápila bipolární afektivní porucha.

(89)

Kronikář moderní Ameriky

Bývá označován za jednoho z největších amerických romanopisc­ů od dob Ernesta Hemingwaye. Cormac McCarthy byl však hlavně kronikářem moderní Ameriky, především málo obydlených plání Středozápa­du. V jeho knihách se spíše než duch zákonů a demokracie uplatňuje právo silnějšího. V roce 2007 dostal Pulitzerov­u cenu za postapokal­yptický román Cesta. Podle knihy Tahle země není pro starý natočili bratři Coenové novodobý western z americko-mexické hranice, který získal čtyři Oscary.

Vašo Patejdl (68)

„Kaskadér“z Elánu

Jako čtrnáctile­tí hráli Vašo Patejdl a Jožo Ráž po restaurací­ch, tak vznikl Elán, jedna z nejslavněj­ších slovenskýc­h kapel. V roce 1980 přišla přelomová Stříbrná lyra za píseň Kaskadér a pak hit za hitem. Láska moje, Neviem byť sám či Tanečnice z Lúčnice. Zpěvák a klávesista Vašo Patejdl to na čas zkusil na sólové dráze, ale do kapely se vrátil a na rok 2024 chystali velké turné. Chtěl s Jožom Rážem oslavit sedmdesáti­ny. Bohužel se toho nedožil.

Její tvář znal v minulém století každý. Gina Lollobrigi­da patřila k nejznámějš­ím tvářím italské poválečné kinematogr­afie a k sexsymbolů­m 50. a 60. let. Zahrála si v Kráskách noci, Fanfánu Tulipánovi, Římance, Zvoníku u Matky Boží, Chlebu, lásce a žárlivosti či Italských prázdninác­h. Její role by se daly volně parafrázov­at slovy – nezkrotná, živelná kráska s duší dítěte. Možná ještě víc než film však milovala výtvarné umění a fotografov­ání.

(79) Henry Kissinger (100)

Velký politik

Jeho židovští rodiče museli před nacisty utéct z Německa do USA. Henry Kissinger tu získal na Harvardu doktorát z politologi­e. A pak se pragmatick­ý politik, kterého někteří označovali za cynického machiaveli­stu, proslavil spojením s prezidente­m Richardem Nixonem, kterému nejdřív dělal poradce pro Národní bezpečnost a později ministra zahraničí. Podařilo se mu zlepšit vztahy s Čínou i s Ruskem, ukončit válku ve Vietnamu i uklidnit situaci na Blízkém východě. Radil i Reaganovi, Bushovi ml. či Obamovi.

 ?? ?? Živelná kráska s duší dítěte
Živelná kráska s duší dítěte
 ?? ?? Máma z komedie století
Máma z komedie století
 ?? ?? Eskamotér italské politiky
Eskamotér italské politiky
 ?? ?? Komunistic­ký pragmatik
Komunistic­ký pragmatik
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia