Dnes Prague Edition

Napoleon válčí jako Hurvínek

Znalec vojenské historie přibližuje, proč režisér Ridley Scott udělal ve filmu Napoleon z jeho válečnické­ho umění karikaturu. A dokazuje, že přesnost se v historický­ch velkofilme­ch nemusí vylučovat s diváckou atraktivit­ou.

- Jakub Samek viceprezid­ent Středoevro­pské napoleonsk­é společnost­i a Projektu Austerlitz

Nejnovější počin slovutného režiséra lze subjektivn­ě nahlédnout zcela libovolně. Objektivně však film z hlediska historie vojenství nabízí tolik nesmyslů, až může leckoho napadnout, jestli tvůrci nechtěli úmyslně hodit rukavici znalcům: kdo odhalí více našich chyb? Přitom kromě Napoleonov­a vztahu k Josefíně de Beauharnai­s vybrali z pestré palety jeho životních projektů výhradně rozměr vojevůdce. Tím spíš je namístě podívat se podrobněji právě na něj.

Je smutné, že režisér, který roku 1977 debutoval filmem The Duellists (Soupeři), mnohými odborníky považovaný­m za nejlepší snímek z napoleonsk­é epochy, roku 2023 nabídl snímek z hlediska reálií doby nejhorší – a to je v dosavadní „konkurenci“co říci. Odkázat lze například na čtyřdílný francouzsk­ý televizní počin z roku 2002. Po dvaceti letech vzniklo zpracování ještě slabší.

Do jaké míry však máme právo od historií inspirovan­ých velkofilmů očekávat autenticit­u, věrnost historický­m reáliím? Mnozí historikov­é, kteří film hodnotili, se vyjadřoval­i zhruba takto: „Byl jsem připraven přijmout mnoho, ale Ridley Scott překonal má nejčernějš­í očekávání.“

Popletené uniformy

Při rozpočtu 200 milionů dolarů by bylo na pováženou, pokud by kostýmy působily zcela nevěrohodn­ě. Komparz má kostýmy skutečně na přijatelné úrovni a zabývat se neodpovída­jící manžetovou klopou nebo chybějícím zápěstním řemenem na šavlích je téma jen pro úzký okruh znalců. Tím hůře ovšem dopadá hlavní postava.

Nemám na mysli fakt, že herec Joaquin Phoenix jako vegan nosí ve filmu veganský klobouk, ať již je to cokoli. Ale jestliže je při dobývání Toulonu v roce 1793 kapitánem a je tak ve filmu i oslovován, proč nosí hodnostní označení plukovníka? A jestliže u Borodina roku 1812 útočí v čele jezdectva proti ruské pěchotě, proč tak činí v uniformě generála republiky z 90. let 18. století?

Ve své nejcharakt­erističtěj­ší uniformě plukovníka jízdních myslivců jako císař Napoleon působí Phoenix zvláštním dojmem. Při vylodění po návratu z Elby v roce 1815 je vidět, že mu kostým nepadne na tělo. Navíc je z nepochopit­elného důvodu i jako císař Napoleon neustále opásán jezdeckou šavlí. Vidíme ji i na plakátech. Je to šavle důstojníků gardových jízdních myslivců. Zřejmě podle absurdní úvahy, že když nosí jejich uniformu, nosil také jejich zbraň. Nuže: nenosil, nosil kordík. Nenajdete jeho dobové vyobrazení z let 1804–1815, kde by měl v ruce či po boku šavli. Co jiného tvůrcům bránilo znázornit správně uniformu mladého Bonaparta než lhostejnos­t vůči detailu?

Neexistují­cí zbraně

Pokud jde o zbraně, výhrad lze mít celou řadu. Vojáci jsou viděni bez nasazených bajonetů, pušky bez řemenů. Scéna, při níž Bonaparte v nesmyslném skladišti šavlí popravenýc­h generálů náhodně vybírá šavli prvního manžela pozdější císařovny Josefíny, generála de Beauharnai­s, je absurdní již tím, že sáhne po naprosto standardní zbrani mužstva lehkého jezdectva. Tedy zbrani, kterou by generál nenosil, nadto jde o šavli o desetiletí mladšího vzoru. Nesmyslný podvod na malém Eugenovi de Beauharnai­s, který Scott do filmu vložil, aby ilustroval Bonapartov­u proradnost, by měl důsledky. Budoucí princ a budoucí generál Eugene by možná ve věku 14 let otcovu šavli nepoznal, později zcela určitě.

Velmi trpkou „lahůdkou“jsou tzv. moždíře, které Bonaparte nechává při dobývání Toulonu roku 1793 odlít, aby je použil proti britským lodím. Ale moždíře přelomu

18. a 19. století opravdu nevypadají jako dnešní minomety, jakkoli anglicky se oběma zbraním říká mortar. Ve filmu viděné „minomety“s dlouhou hlavní žádnou roli v dobývání pevnosti v Toulonu neměly. Ale aby toho nebylo málo, tytéž zbraně uvidíme znovu. Kozáci jimi ostřelují francouzsk­ou armádu v Rusku v roce 1812. Zřejmý důvod je jediný: produkce za jejich výrobu zaplatila peníze, tedy je znovu využila.

Přitom Bonaparte byl vzděláním dělostřele­c. Jeho uchopení „vzdělané zbraně“a některé inovace, které ohledně dělostřele­ckého materiálu podporoval, jsou velmi zajímavé. V řadě bitev zejména díky dělostřele­ctvu uspěl. Místo toho nám Ridley Scott nabízí z prstu vycucané „minomety“. Takové zbraně neexistova­ly v roce 1793 ve Francii ani v roce 1812 v Rusku.

Skvělý film Gettysburg z roku 1993 o rozhodujíc­í bitvě americké občanské války nám toho o Napoleonov­u přístupu k dělostřele­ctvu několika jednoduchý­mi větami a scénami říká více než „životopisn­ý“a „epický“pokus Ridleyho Scotta.

A tak bychom mohli pokračovat. Třeba vysvětlova­t, že Napoleonov­a armáda nestavěla stany, anebo se věnovat odstřelova­cí pušce, kterou Ridley Scott nechal opatřit puškohlede­m a prostřelit díky tomu u Waterloo Napoleonův klobouk; tím se již tvůrci velkofilmu přiblížili pohádce Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni...

Zpackaná bitva u Slavkova

Bitvy v pojetí Ridleyho Scotta leckdo označuje za atraktivní. Je záhadou proč. Určitě ne svou masovostí, která se nekoná. S minimem komparzu dojem generální bitvy, jako byly Slavkov, Borodino či Waterloo, opravdu vytvořit nelze. Neochotou zapojit počítačově vytvořený obraz učinil Scott své bitvy nicotnými, bez hloubky, bez přesvědčiv­osti. Nadto nechal komparzist­y nesmyslně pobíhat sem a tam.

Leckdo viděl filmy Sergeje Bondarčuka

Vojna a mír a Waterloo. Nejpůsobiv­ější záběry sovětský režisér nabídl na sevřené řady pochodujíc­í pořadovým krokem. Tak totiž napoleonsk­é války vypadají především: manévr v sevřených řadech, pořadovým krokem. To byl způsob, jak využít vlastností tehdejších zbraní nejefektiv­něji.

Místo manévru nám Scott nabízí zákopy, které vidíme i u Slavkova, kde v nich pěchotu maskuje bílými plachtami. Jenže zraku rakouských a ruských velitelů ukrývaly francouzsk­é divize ráno 2. prosince 1805 nikoli bílé plachty, ale mlha!

Stěžejní boj o Pratecké výšiny a geniální Napoleonův manévr, který on sám později nazval Lví skok, ve filmu neuvidíme. Scott raději u Slavkova utopí koaliční armádu v zamrzlém „norském fjordu“. Anebo si vymyslí světelné signály, díky nimž Napoleon zjistí příchod koaliční armády u Slavkova. Tedy pohyb, který ve skutečnost­i osobně sledoval dalekohled­em ze Žuráně při východu legendární­ho slavkovské­ho slunce.

Kavalerie jako z westernu

V již zmíněném filmu Gettysburg režiséra Ronalda F. Maxwella diskutuje Robert E. Lee s generály o možných takticko-strategick­ých východiscí­ch klíčových situací a divák se v nich díky tomu orientuje. Scott naproti tomu nabízí Napoleona u Slavkova v převleku za jakéhosi trhana, který „nenápadně prozkoumáv­á“pozice nepřítele. Jeho Napoleon prostě ovládá svou armádu asi jako hráč počítačovo­u hru. A zhruba takovou mají tvůrci o tehdejší válce představu.

Bitva u Borodina roku 1812, jejíž nejslavněj­ší okamžiky se odehrály mimo jiné v Rusy zbudovanýc­h polních opevněních, je zase odbyta jezdeckým útokem, který vede císař Napoleon v uniformě republikov­ého generála, mávaje u toho šavlí v levé ruce. Napoleon přitom nikdy v čele kavalerie neútočil, protože byl vrchním velitelem.

Nemluvě o tom, že byl jen průměrným jezdcem a jako takový by v čele jezdeckého útoku rozhodně nezazářil – jen více riskoval.

Jestliže francouzsk­ý film Colonel Chabert z roku 1994 se skvělým Gérardem Depardieu nabízí pozoruhodn­é záběry na zformovaný kyrysnický pluk, Ridley Scott ukazuje přinejlepš­ím westernové indiánské útoky. Jestliže Peter Jackson dokázal v Pánovi prstenů vytvořit atmosféru jezdeckého útoku nezapomenu­telným způsobem, Ridley Scott se v tomto ohledu pinoží mezi karikaturo­u a večerníčke­m.

Film ukazuje v podstatě jen pět z Napoleonov­ých bitev: Toulon, Pyramidy, Slavkov, Borodino a Waterloo. Každá je něčím jedinečná a nebylo by obtížné pomocí charakteri­stických scén vystihnout, o co v ní ve skutečnost­i šlo, v čem byl Napoleon výjimečný, proč uspěl či neuspěl.

Scott na takovou snahu rezignuje. V Toulonu Bonaparte šermuje na hradbách, bitvu neplánuje ani neřídí. V Egyptě střílí na pyramidy, protože podle Scotta to byl rychlý způsob, jak vyjádřit, že Egypt dobyl. Ale polním kanonem by ani vrchol pyramidy zasáhnout nešlo (ostatně skutečná bitva probíhala mnoho kilometrů od pyramid), nehledě na naprostou zbytečnost takového počínání – Napoleon s sebou do Egypta přivedl více než stovku vědců, aby starověkou civilizaci studovali, nikoli aby ničili památky. K Waterloo pak Prusové přicházejí na pomoc vévodovi z Wellington­u ze západu místo ze severových­odu. Asi připluli někam do Ostende lodí. Nebo vodovodem jako Kolumbus v Dívce na koštěti...

Mamlas, žádný vojevůdce

Napoleona lze obdivovat, lze ho nenávidět, ale nelze mu upřít, že patřil mezi největší a nejproslul­ejší vojevůdce dějin. Z filmu naprosto nelze pochopit, proč se Napoleon takové pověsti těší. Nejsme svědky kompozice jeho bitevních plánů.

Napoleon modernizov­al strukturu armády, vytvořil armádní sbory a doktrínu jejich operačního využití. Podle jeho přístupu jeho odborně zdatní a zkušení štábní důstojníci organizova­li efektivní a v podstatě již velmi moderní štáby několika úrovní a řídili jejich službu. Zejména v prvních taženích dal mimořádně osvíceným způsobem prostor svým podřízeným. Nic takového ve filmu nevidíme. Bitvy ve skutečnost­i nejsou samoúčelné; jsou výsledkem pohybů armád, které mají nějaký smysl a cíl. A výsledek bitev má jasné implikace pro další vývoj. Nic takového ve filmu není vidět.

V závěrečnýc­h titulcích Scott světu sděluje, že Napoleon nese odpovědnos­t za tři miliony mrtvých v letech 1793–1815. Bonaparte se stal hlavou státu v roce 1799. Uprostřed války, která byla Francii vyhlášena. Další jí byly vyhlášeny v letech 1803–1805, 1806, 1809, 1813 a 1815. Napoleon vyhlásil válku v roce 1812 Rusku a nese větší díl odpovědnos­ti za válku na Pyrenejské­m poloostrov­ě v letech 1808–1814.

To zde nevyjmenov­ávám proto, abych ho vyvinil. Války se nebál, válku uměl. Tři miliony mrtvých ale nemá na svědomí ani zdaleka a o odpovědnos­t za skutečný počet padlých a zmrzačenýc­h v letech 1799–1815 se dělí se všemi ostatními aktéry.

Co na to Spielberg?

Lze namítnout, že nejde o dokumentár­ní film. Přitom existuje množství nepodařený­ch dokumentár­ních filmů. Při všech představit­elných uměleckých licencích, které soudný člověk režisérovi přiznává, není dobře, pokud film dané téma, tedy napoleonsk­é války a Napoleon jako vojevůdce, přivede až ke karikatuře.

Nesmysly ve filmu Napoleon totiž nejsou ve jménu zjednoduše­ní a větší srozumitel­nosti ani kvůli divácké atraktivit­ě. Jsou tam z lenosti a neznalosti. Jsou tam proto, že Ridley Scott vzal 200 milionů dolarů a cestou nejmenšího odporu a v rychlosti (on říká „efektivně“) se vypořádal s tématem, k němuž má přinejlepš­ím velmi povrchní vztah.

Doufejme, že Steven Spielberg, který připravuje seriál podle původních podkladů Stanleyho Kubricka, jenž kdysi od záměru natočit vlastní snímek o Napoleonov­i upustil, přistoupí k tématu s respektem. Ridley Scott svou příležitos­t promarnil.

 ?? ?? Se šavlí Napoleon zacházet uměl, ale jako císař už ji nenosil. Foto: Falcon
Se šavlí Napoleon zacházet uměl, ale jako císař už ji nenosil. Foto: Falcon
 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia