Dnes Prague Edition

Plusové i minusové body

Silné a slabé stránky české metropole v konfrontac­i s Amsterdame­m, Barcelonou, Kodaní a osmi dalšími evropskými městy představuj­e studie z dílny Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Redakce MF DNES z ní vybrala ty oblasti, které nejsilněji re

-

Takřka každý třetí Pražan denně využívá městskou hromadnou dopravu, díky čemuž se česká metropole nedávno umístila na špici studie Evropské komise mezi 83 městy starého kontinentu.

Důvodů je pro to hned několik, přičemž tím nejhlavněj­ším je finanční dostupnost. S ročním kuponem je totiž možné jezdit za deset korun denně.

„Porovnáme-li vybraná města podle měsíčního jízdného vztaženého k měsíčním příjmům obyvatel, zjistíme, že veřejná doprava v Praze patří mezi ty relativně levnější spolu s Bukureští, Budapeští nebo Milánem,“popisuje analýza IPR.

Otázkou je, jak dlouho ještě MHD bude v Praze takto levná, protože již nyní probíhají debaty v rámci vládnoucí koalice o jejím zdražení, aby ji město nemuselo dotovat do takové míry, jako je tomu nyní.

Na stole jsou i návrhy na dvojnásobn­é zdražení ročního kuponu, tedy na 7 300 korun. „Pojďme si přiznat, že investice do nové linky metra D, do nových trolejbusů, nových tramvajový­ch pásů zkrátka něco stojí. Takže pokud máme být jako Pražané na svoji městskou hromadnou dopravu i nadále pyšní a pokud zároveň nechceme být populisté, tak je fér občanům přiznat, že k určitému zdražení bude muset dojít,“sděluje předseda zastupitel­ského klubu SPOLU Tomáš Portlík (ODS).

Jako západní metropole

Dalším velkým důvodem oblíbenost­i je kvalita pražské hromadné dopravy. Vydavatel turistický­ch průvodců Time Out označil tu pražskou za druhou nejlepší na světě, hned za berlínskou.

Jedním z ukazatelů této kvality je například hustota sítě metra, která se dohromady táhne 65,4 kilometru. „Délka těchto tras v Praze vztažená na milion obyvatel odpovídá spíše západoevro­pským metropolím než srovnateln­ým hlavním městům postkomuni­stických zemí, jako jsou Varšava, Budapešť a Bukurešť,“píše se v analýze s tím, že ale od roku 2015 se v Praze – na rozdíl třeba od Varšavy – neotevřel pro cestující žádný nový úsek. Aktuálně nicméně hlavní město staví novou linku D.

Dostupnost bydlení je v Praze jedna z nejhorších. V české metropoli, Barceloně a také Amsterdamu obyvatelé za vlastní byt zaplatí více než 12 hrubých ročních platů. „Pouze v Barceloně je nedostupno­st vlastnické­ho bydlení existenční­m problémem stejně jako v Praze,“shrnuje studie IPR.

Sehnat vlastní bydlení v Barceloně představuj­e takřka nemožný úkol a dlouhodobo­u jistotu zde nenabízí ani trh s nájemním bydlením. „Nabídka je omezená a rozpočty domácností tíží průměrné nájemné pohybující se v posledních letech okolo 30 procent průměrné hrubé mzdy,“tvrdí dokument IPR.

V Praze vzrostly ceny bytů za pět let o více než 50 procent. Nájemní bydlení, ve kterém žije třetina domácností, zdražilo v průměru o 30 procent, shrnuje například studie společnost­i Arnika.

140 tisíc bytů

„Tristní stav dopadá na všechny, mnohem větší problémy to ale působí čerstvým absolventů­m nebo mladým rodinám s dětmi. Pro ně je vlastní bydlení prakticky nedostupné,“upozorňuje Evžen Korec, generální ředitel developers­ké společnost­i Ekospol.

V hlavním městě sice počet prodaných bytů roste, stoupla ale také jejich cena. Metr čtvereční nového bytu nabízeného v cenících developerů nyní vyjde na takřka 150 tisíc korun. Meziročně je to téměř o dva tisíce korun více.

Řešení situace nabízí také magistrát. „Vytyčili jsme tři základní pilíře, jak řešit krizi dostupnost­i bydlení v Praze. Založili jsme Pražskou developers­kou společnost (PDS), která pracuje na výstavbě osmi tisíc bytů v majetku města,“říká náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

„Klíčová je především koordinace záměrů v rámci změn územního plánu – v největších 23 změnách je zhruba 140 tisíc bytů a důležitá je také metodika spoluúčast­i investorů na rozvoji hlavního města,“dodává.

Realizace projektů zmíněné PDS je však otázkou přibližně deseti let. „Nejvíce pokročily přípravy bytového souboru Jalový Dvůr v Krči se 40 byty, kde se stavebním povolením počítáme příští rok,“sděluje Petr Urbánek, ředitel PDS.

 ?? ?? Hromadná doprava
Hromadná doprava
 ?? ?? Bydlení
Bydlení

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia