Ekonom - - Nákup Auta -

značek je dosud nabídka vozidel omezena jen na některé modely a provedení. Problém může nastat i při vracení: za poškozené čalounění, rýhy či promáčklin­y se platí.

Výhodou operativní­ho leasingu je, že se společnost stará o servis a pojištění. Motorista však většinou smí cestovat jen po Evropské unii a několika dalších státech. Navíc není leasing jako leasing. Firmy obvykle mají několik typů smluv a občas je modifikují, takže si nikdo nemůže být jistý, že získá stejné podmínky, jakých dosáhl kolega. Nabídky je proto dobré dobře prostudova­t a vyžádat si jich větší množství. Například Citroën přišel s možností vybrat si svobodně jakýkoliv model s jakoukoliv výbavou. „Nabízíme dobu trvání mezi dvěma a pěti roky, množství kilometrů od 40 tisíc do 200 tisíc, verzi bez služeb či takzvaný full service, kdy se klient o nic nestará,“říká mluvčí českého Citroënu Lenka Martinová. Rovněž Radka Matthey ze zastoupení Peugeotu zdůrazňuje, že firma nabízí operativní leasing na všechny modely a v jakékoliv úrovni výbavy. Ford může nabídnout operativní leasing na všechny typy od malého modelu Ford Ka až po Mustang.

Existuje poměrně široká nabídka vozů BMW a Audi, případně Maserati a Ferrari. Také u firmy Hyundai mají klienti privátního operativní­ho leasingu největší zájem o relativně velký model i30 kombi. „Typickými zákazníky jsou muži středního věku, kteří z hlediska příjmu patří do středních a vyšších kategorií a bydlí v krajském městě,“uvádí Petr Plocek z firmy UniCredit Bank, jež zajišťuje pro značku Hyundai finanční služby.

Přijatelná alternativ­a – úvěr

Kdo chce mít nový vůz, ale nemůže plnou cenu zaplatit předem, ten u nás obvykle volí úvěr, čemuž nahrávají nízké úrokové sazby. I tak se úvěr oproti platbě v hotovosti prodraží (a to tím více, oč menší část hodnoty auta zaplatí zákazník předem). Nicméně lidé mají opět několik možností. Mohou jednat nejen přímo se svou bankou, nýbrž i se specializo­vanými či smluvními společnost­mi, jako je Volkswagen Financial Services nebo třeba UniCredit v případě vozů Hyundai. Tyto firmy nabízejí různé zvláštní druhy úvěrů, které jsou šité na míru autům. Příkladem může být úvěr Free od UniCreditu, kde je nastavená

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.